Běžně a pak jako modelka. Fotografka zachytila ženy z azylových domů

  21:52aktualizováno  23:09
Na tu zkušenost nezapomenou. Ženy, jež s dětmi žijí v azylových domech v Orlové a Frýdku-Místku, pózovaly známé fotografce Ditě Pepe. Nejdřív v civilu - a pak zkrášlené jako modelky. Fotky budou v sérii, která zachytí i úspěšné ženy, a umožní přemýšlet nad tím, co je úspěch či třeba štěstí.

Fotografka Dita Pepe na snímku z roku 2007. | foto: GHMP

Vypadají krásně. Nemají bezchybné rysy, ale působí velmi žensky. Jen pokud se zadíváte pozorněji, možná v jejich očích vyčtete něco z těžkých chvil, které prožily…Málokdo by uhodnul, že ženy na fotografiích, které už viděli třeba návštěvníci festivalu Prague Photo, nejsou modelkami, ale žijí v azylových domech, konkrétně ve dvou z nich - domě Hannah v Orlové a Sára ve Frýdku-Místku.

Fotograf Pepe, Hannah a Sára

  • Fotografka Dita Pepe (1973) pochází z Ostravy, dřív žila pět let v Německu. Absolvovala Institut tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě, kde nyní učí. Získala mimo jiné cenu Osobnost české fotografie 2012.
  • Pro svůj vznikající projekt oslovila i klientky Azylového domu Hannah z Orlové a Sára z Frýdku-Místku, jež provozuje Slezská diakonie. Střediska jsou určena pro matky s dětmi. Slouží jako dočasné útočiště v době, než si ženy najdou nové bydlení a třeba i práci.

Známá fotografka Dita Pepe a její tým tvořený módní návrhářkou Ladou Vyvialovou, vizážistkou Evou Legutovou, redaktorkou Barborou Baronovou a kadeřníkem Františkem Létalem těmto ženám dokázali ukázat, jaký půvab se v nich skrývá.

Ženy si připadaly jako hvězdy

Dita Pepe je fotila nejprve v jejich všední podobě - a později oblečené, namalované a učesané jako profesionální modelky.

"Připadaly jsme si jako nějaké hvězdy. Byl to zvláštní pocit," usmívá se čtyřicetiletá Karin, jedna z obyvatelek orlovského azylového domu.

"Nejdříve jsme zkoušely oblečení, které nám bude nejvíc slušet. Pak nás v sousední místnosti jeden člověk česal, druzí nás malovali a nakonec jsme se šly fotit," líčí Karin, která se fotila v halence zlatavé barvy a sukni.

Po své proměně měla nejprve strach podívat se do zrcadla. Nakonec ale neodolala. Co cítila? "Lekla jsem se. Byla jsem úplně jiná osoba," vzpomíná Karin a dodává, že její tři děti, s nimiž v azylovém domě bydlí, byly z proměny nadšené.

Účes nebo líčení, které měla při focení, si už ale asi nezopakuje. "Na druhý den jsme musely všechno smýt, vlasy jsme měly jako netopýři. Dál se žádná takto česat nemůžeme, protože to ani neumíme. To ale nic nemění na tom, že focení bylo super," míní Karin.

Jedna z obyvatelek Azylového domu Sára ve Frýdku-Místku ve své všední podobě.

Jedna z obyvatelek Azylového domu Sára ve Frýdku-Místku zachycená ve své všední podobě.

Později už oblečená a učesaná jako profesionální modelka.

Později ji fotografka zachytila oblečenou a učesanou jako profesionální modelku.

Ani další z obyvatelek orlovského azylového domu se už asi nikdy sama neučeše podobně extravagantně jako ve chvílích, kdy se proměnila v modelku.

"Na podobný účes nejsem zvyklá," vysvětluje čtyřiačtyřicetiletá žena, která si nepřeje zveřejnit jméno. Také ona však přiznává, že se během focení cítila velmi dobře, i když to bylo jen na chvíli.

Měly by mít rády samy sebe, říká fotografka Pepe

A to je právě jedním z cílů projektu Dity Pepe. Fotografka chce poukázat na to, že každá žena je vnitřně krásná a může být i šťastná. Pro svůj právě vznikající soubor fotografií si kromě obyvatelek azylových domů plánuje vybrat i ženy nemocné nebo naopak třeba úspěšné podnikatelky. Všechny z nich chce fotit podobným stylem jako obyvatelky domů Hannah a Sára: nejprve v civilu, pak krásně oblečené a nalíčené.

"Vznikajícím souborem fotek chci poukázat na to, že ženy by měly mít rády samy sebe a současně by měly najít rovnováhu mezi životními extrémy, jako je ztráta trvalého bydlení, nebo třeba naopak velké pracovní vytížení a z něj plynoucí neschopnost věnovat se běžnému životu," vysvětluje fotografka a dodává, že kromě jiného chce například i podpořit sebevědomí fotografovaných žen.

Další z fotografií žen, které v azylovém domě touží po lepší budoucnosti.

Další z fotografií žen, které v azylovém domě touží po lepší budoucnosti.

Proměna po zásahu vizážistky, kadeřníka a módní návrhářky.

Proměna po zásahu vizážistky, kadeřníka a módní návrhářky.

Vznikající projekt už prezentovala třeba na nedávném festivalu Prague Photo. "Ohlas byl výborný, mám radost z reakcí portrétovaných žen a první reakce návštěvníků Prague Phota byly také pozitivní. Myslím si, že projekt má určitě smysl."

Ženy z azylových domů, které se díky Ditě Pepe na chvíli změnily v hvězdy, se nyní těší, že získají pořízené fotografie. "Pokud fotky dostanu, zarámuji si je, ať mám památku," plánuje čtyřiačtyřicetiletá žena z Azylového domu Hannah.

A na snímky se těší i o čtyři roky mladší Karin. "Moc ráda bych je viděla," říká s úsměvem.

Ženy sice díky fotografce zažily příjemné chvíle, brzy poté se ale musely vrátit zpět "na zem" k hledání bytu nebo třeba práce. "Vyučila jsem se na Středním odborném učilišti textilním ve Frýdku-Místku a později měla několik zaměstnání. Dělala jsem v hotelu i ve škole. Devět let jsem žila v cizině. A teď znovu hledám práci," líčí Karin.

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Na dálnici u Frýdku zemřela osmnáctiletá řidička, vůz skončil v příkopu

V Janově Vsi na Mělnicku sjelo auto do rybníka Harasov. Na místě zasahují...

O život přišla v úterý večer osmnáctiletá řidička při jízdě po D56 poblíž Paskova na Frýdecko-Místecku. O rok mladší...

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Včelařské artefakty kdysi sbíral i Zátopkův otec, připomíná výstava

Kurátor Ondřej Šalek ukazuje na historické exponáty, které kopřivnické muzeum...

Historické plakáty nalezené ve zdech včelína, sto let starý lis na med, včelařská maska připomínající artefakt z...

Opilý muž hodil po hostech pivnice lahev s močí, kameny i květináč

Ilustrační snímek.

Policie vyšetřuje incident z ostravského obvodu Poruba. V pátek večer se tam opilý rozčilený muž snažil uklidnit hosty...

Autobusové linky majitele Baníku ve třech městech převzala jiná firma

Ilustrační snímek

Firmy ČSAD Havířov, ČSAD Karviná a ČSAD Frýdek-Místek, patřící doposud do skupiny společnosti CIDEM Hranice, změnily...

Najdete na iDNES.cz