Schůze ostravských zastupitelů zatím on-line nebudou. Jinde je vysílají

  9:55aktualizováno  9:55
Zábavné nejsou, avšak člověk se z nich může dozvědět, kam putují veřejné peníze. Videozáznamy z jednání zastupitelstev už v Moravskoslezském kraji pořizují například Nový Jičín či Bohumín. Ostrava zatím váhá. I přesto, že odmítavý postoj Úřadu pro ochranu osobních údajů teď zpochybnil soud.
Záznam z jednání ostravských zastupitelů si lidé v televizi zatím nepustí. (Ilustrační snímek)

Záznam z jednání ostravských zastupitelů si lidé v televizi zatím nepustí. (Ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Ani verdikt Městského soudu v Praze, jenž na případu obce Psáry ukázal, že zveřejňování videozáznamů z jednání zastupitelů nemusí být potíž, názor Ostravy zatím nezměnil.

Schůzi zdejších městských zastupitelů si v přímém přenosu ani ze záznamu lidé zatím nepustí.

Proč vadí úřadu videozáznamy

Možnost zveřejnění i některých soukromých informací. To je jeden z důvodů, proč Úřad pro ochranu osobních údajů radnicím oficiálně nepovoluje, aby nabízely videozáznamy ze schůzí zastupitelů. Mnohá města a obce ale na jeho názor nedbají a přenosy svým obyvatelům zprostředkovávají. V kraji to už delší čas dělá například Nový Jičín, Opava nebo Bohumín.

Ostrava má přitom přislíbenu dotaci na projekt za 7,6 milionu korun, jehož součástí je zajištění přenosů, a zástupci města původně chtěli s videopřenosy z jednání zastupitelstva začít už v březnu. Pak ale názor změnili.

"Oslovili jsme všechny instituce, které k dané problematice mají co říct, abychom si byli jisti, jestli videopřenosy můžeme pořizovat, nebo ne," vysvětlil náměstek primátora Dalibor Madej s tím, že kdyby to bylo na něm, on sám s přenosy problém nemá. 

Současně vyjmenoval instituce, jež Ostrava oslovila: Úřad pro ochranu osobních údajů, ministerstvo vnitra, které už přislíbilo zmíněnou dotaci, a ministerstvo pro místní rozvoj.

"Soud v Praze sice řekl, že videopřenosy jsou možné, nicméně já potřebuju papír od všech tří institucí, abych měl jistotu, že když je zavedeme, nepřijdeme o dotaci," dodal Dalibor Madej, který už dřív poznamenal, že problém se zveřejněním přenosu by mohl nastat třeba ve chvíli, kdy by k němu všichni lidé v sále nesvolili. 

Souhlas všech přítomných je totiž podle něj zákonná podmínka. Třeba opoziční zastupitel Petr Kausta v tom ale problém nevidí, protože dle něj vyjde nastejno, když lidé jednání zastupitelů sledují v zasedacím sále nebo doma v televizi. "Potíž nevidím ani u přímých přenosů ani u videozáznamů z jednání," uvedl Petr Kausta.

Udělenou pokutu zrušil soud

Jeho názor zastávají třeba i v Opavě a Novém Jičíně, kde už nějaký čas nabízejí záznamy z jednání zastupitelstva na webu. To dělají i v Bohumíně, kde ale současně stejně jako třeba v Kopřivnici poskytují i přímé přenosy ze schůzí.

Ve Frýdku-Místku zavedení zatím pouze přímých přenosů ze schůzí zastupitelstva plánují a stejný plán mají i na krajském úřadu.

"Od září spustíme nový systém, který mimo jiné umožní přímý přenos na web z jednání zastupitelstva," řekla mluvčí kraje Petra Špornová s tím, že se zveřejňováním záznamů z jednání krajského zastupitelstva se zatím nepočítá kvůli tomu, že to neumožňuje stávající legislativa a postoj ÚOOÚ.

Jeho zástupci podali kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu vůči nedávnému rozsudku Městského soudu v Praze.

Ten rozhodnutím zrušil pokutu udělenou ÚOOÚ středočeské obci Psáry za to, že zveřejnila videozáznam z jednání zastupitelů, kde padla i zmínka o výši platu ředitelky zdejší základní školy. Současně poukázal na to, že informování veřejnosti o jednání zastupitelů videozáznamem je pro zachycení skutečného průběhu zasedání lepší než pouhý zápis ze schůze.

Některá města v kraji přitom zatím o zveřejňování přenosů z jednání zastupitelstva neuvažují. V plánu to nemá třeba Karviná, Český Těšín či Bruntál. 

Mluvčí Havířova Eva Wojnarová řekla, že schůze zastupitelů je zachycena na zvukovém záznamu. Ten se doslovně přepisuje a lidé do něj mohou kdykoli nahlédnout.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Pro šestnáctiletou lyžařku s poraněnou páteří letěl do Jeseníků vrtulník

Záchranáři jeli a letěli na Ovčárnu k vážně zraněné lyžařce.

K mladé lyžařce letěl ve čtvrtek dopoledne vrtulník záchranářů. Šestnáctiletá dívka upadla při lyžování v areálu...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz