Zavíječ likviduje keře na Hlučínsku. Padly buxusy na hřbitově i sídlišti

  12:55aktualizováno  18:06
Stovky vzrostlých keřů musely v Hlučíně na Opavsku k zemi kvůli napadení škůdcem. Zavíječ zimostrázový zničil zeleň na hřbitově, sídlišti i v desítkách zahrad.

Buxusy na hlučínském náměstí se podařilo zachránit. Lidé z technických služeb je stále kontrolují a ošetřují postřikem. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Stovky vzrostlých, někdy až dvoumetrových keřů v Hlučíně padly kvůli napadení zavíječem zimostrázovým. Jeho housenky zničily veškeré buxusy na městském hřbitově i na sídlišti OKD. Čerstvou výsadbu na Mírovém náměstí se podařilo na poslední chvíli zachránit, je teď pod zvýšenou kontrolou a sérií postřiků.

„Hřbitov byl zničený celý, odstraňovaly se všechny buxusy, stejně tak sídliště OKD. Tam jsme káceli na městských pozemcích a občané ze svých pozemků v sousedství mohli zdarma své napadené keře odevzdávat k likvidaci,“ popsal ředitel Technických služeb Hlučín Roman Šťastný.

Doplnil, že šlo o živé ploty i vzrostlé keře, některé i více než dvoumetrové. Odstranit se musely stovky kusů. Rostliny byly už tak zasažené, že se je nedalo zachránit. To se podařilo jen u loňské výsadby na Mírovém náměstí, která nebyla škůdcem ještě tak masivně napadená. „Ve zvýšené míře rostliny na náměstí stále kontrolujeme a budeme dále preventivně ošetřovat postřikem,“ uvedl Šťastný.

Keř je dlouho zelený. A pak už je pozdě

S drobnými zelenožlutými housenkami bojuje celý Hlučín, mnohde zničily keře zimostrázů až na holé větve. Kromě městských prostranství napadly desítky zahrad, se škůdcem bojovala i místostarostka města Blanka Kotrlová. „Pokud pravidelně nekontrolujete keř a nerozvíráte jej, nemáte šanci přijít na to, že se něco začíná dít. Keř je stále zelený a najednou zežloutne a je zničený. A tehdy když jdete kolem, doslova slyšíte to hemžení,“ popsala Kotrlová.

Poradna: Co dělat proti zavíječi?

Housenkám zavíječe se snažila čelit postřikem, avšak bez úspěchu. „Za tři týdny se znovu vylíhly a co zůstalo, dožraly. Postřik jsme dávali opakovaně a nic nepomohlo,“ uzavřela místostarostka s tím, že jí nezbylo než buxusy na zahradě zcela zlikvidovat. Stejně situaci podle ní řešila i řada sousedů.

Napadenou zeleň do sběrného dvora v Hlučíně odevzdaly již desítky domácností. „Odváží se obratem na skládku a zakopává se. Původně se zvažovalo pálení, ale při takovém množství to není možné,“ uvedl Roman Šťastný.

Sbírání housenek účinné jen na začátku

Housenky zavíječe zimostrázového okusují nejen listy, ale i zelenou kůru keře zimostrázu obecného neboli buxusu. Začínají uvnitř, a když se objeví na okraji, je keř už zkonzumovaný.

„Ve velmi krátké době dokážou zdevastovat i vzrostlé keře,“ upozornila Soňa Prášková, vedoucí hlučínského odboru životního prostředí. Likvidace zavíječe je komplikovaná. V počátcích pomáhá sběr housenek a chemický postřik. „Zahrádkářům se osvědčilo i ošetření keřů silným proudem vody z tlakového postřikovače. U silněji napadených buxusů je ale sbírání housenek neúčinné,“ dodala Prášková.

S housenkami zavíječe bojují i zahrádkáři v dalších částech Moravskoslezského kraje, ničí porosty v Ostravě, na Opavsku i Novojičínsku. Škůdce se poprvé v Česku objevil v roce 2011 na jižní Moravě, je dlouhodobým problémem například Lednicko-valtického areálu. Do tří let se rozšířil téměř po celém území republiky. Pochází z Asie a podle entomologa Petra Šípka nemá u nás přirozeného nepřítele. „Asi jedinou výjimkou je nebezpečná sršeň asijská, rovněž zavlečený druh,“ uvedl pro iDNES.cz Šípek.

Jak housenky zavíječe likvidují okrasné keře

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Opavská Isotra zprovoznila novou lakovnu, hodlá navýšit výrobu

Opavská společnost Isotra ve středu otevřela nový provoz za 170 milionů korun.

Lakovnu za 170 milionů korun, při jejíž stavbě odvezlo jen vykopanou zeminu více než dva tisíce tatrovek, ve středu...

VIDEO: V Šenově opravili „zabijáka“ Tigerů, samohybné dělo SU-100

Samohybné dělo SU-100 se v Šenově dočkalo kompletní opravy.

Samohybné dělo SU-100, jeden z legendárních sovětských strojů, které sloužily i za druhé světové války, uvedli do...

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Desta DV16 LPG na 1.6t/3.3m vzv
Desta DV16 LPG na 1.6t/3.3m vzv

r.v. 1993, naj. 0 km, neuvedeno, 1. majitel
90 750 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz