Zastupitelé hazard v Ostravě nezastavili. Scházel jediný hlas

  18:23aktualizováno  18:23
Ironický smích, pocity zmaru, zklamání i úlevy. Tak rozdílné emoce vyvolala nerozhodnost zastupitelů Ostravy, když se opět neshodli na tom, zda a jak omezit hazard.

Hospoda, herna a noční klub. I taková je současná Stodolní a přilehlé ulice. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zakázat hazardní hry v celém městě, regulovat je podle přání jednotlivých obvodů nebo nechat rozhodnutí až na zastupitelích, kteří uspějí v podzimních komunálních volbách?

Zastupitelé Ostravy měli ve středu vybrat jednu ze tří navržených variant. Jak do dopadlo? Nijak.

„Byla to fraška,“ okomentovala patový výsledek starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková, když žádný z návrhů nezískal většinu, a problém, který město řeší už dva roky, zůstal otevřený.

„Jsem zklamaný, že neprošel návrh regulace, na kterém jsme společně s právníky pracovali dva roky. Pro město to ale znamená, že mu zůstane v rozpočtu 280 milionů korun, které získává ročně na daních. Bylo by přinejmenším neetické, kdybychom o takové částce hlasovali krátce před volbami,“ řekl náměstek primátora Tomáš Petřík (ODS), který materiál předkládal.

Ilustrační snímek

Hazard vynáší městu miliony na daních, má však na svědomí i lidské tragédie.

Hlasování o něm předcházela diskuse odpůrců i příznivců hazardních her. Zastupitel Petr Mihálik z Poruby (ČSSD) se divil, proč radní předložili k hlasování jen návrh s variantami usnesení: regulace podle přání obvodů a odložení.

A opět navrhl to, s čím přišli porubští sociální demokraté dřív: plošný zákaz hazardu v celém městě.

Podpořil ho Petr Kausta (zvolený za hnutí Ostravak). „Hazard má negativní dopad na tisíce lidí, váže na sebe kriminalitu a nelze argumentovat tím, že z něj máme peníze v rozpočtu. Příjmy heren od většiny hráčů jsou velmi pochybné. Pokud se chceme rozvíjet ve prospěch všech občanů, musíme hledat jiné zdroje,“ argumentoval.

Proti plošnému zákazu se naopak okamžitě ozvali zástupci heren. Například ostravský zaměstnanec společnosti Synot Tip Aleš Freisler netajil strach o práci.

„Vy vidíte lidi, kteří nehrají na automatech, já lidi, kteří přišli nebo přijdou o práci. Protože ubývá povolení k provozování automatů, ubývá i heren a zaměstnanců loterijních společností. Tam, kde dřív byly herny, dnes nastupuje černý byznys, takzvané kvízárny, jejichž provozovatelé neplatí daně,“ vysvětloval zastupitelům.

Zástupce Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS Marek Gregor k tomu dodal, že nelegálních heren přibývá, jsou ohroženy tisíce pracovních míst v zemi.

Navíc si firmy nakoupily v Ostravě i jinde před pár lety nemovitosti a investice do nich dosud nemají splacené.

„Zvažte plošný zákaz, není to správné rozhodnutí. Vždycky se hrálo a hrát bude. My jsme legální podnikatelé, kteří řádně platí daně.“

Andrej Čírtek z Unie herního průmyslu poznamenal, že selhal stát, když v minulých letech nereguloval hazard a města teď řeší problém s přebytkem provozoven.

„Řešením je regulace, ale určitě ne prohibice. Legální herny nahradí pololegální kvízárny nebo zcela nelegální herny jako občanská sdružení,“ řekl.

Chyběl jeden hlas. Část zastupitelů nedorazila

Při hlasování přišel nejdřív na řadu plošný zákaz. Návrh málem prošel. Chyběl jediný hlas.

Možná i proto, že nedorazila část zastupitelů. Další návrhy měly méně příznivců. Rozhodovat tak bude až nové zastupitelstvo.

„Je to dobře. Chystá se nový zákon, který dá městům víc možností, jak sázkové hry regulovat,“ míní Čírtek.

„Hlasování ukázalo, že názory současných zastupitelů nejsou jednotné. Máme stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, ze kterého plyne, že jakékoli rozhodnutí by mohlo být napadnutelné,“ dodal člen představenstva společnosti Bonver Svatopluk Kopecký.

Rozdílné názory na regulaci hazardu však mají i kandidáti do příštího zastupitelstva. Podnikatel a politik Lukáš Semerák (Ostravak) netají, že z hlasování má pocit zmaru.

„Je to výsměch. Všichni před volbami slibují, že s hazardem zatočí, ale nedokážou se shodnout. Naši hlasovali jednotně pro plošný zákaz. Někteří zastupitelé na jednání nepřišli, aby nemuseli hlasovat. Doufám, že zvítězí lidé, kteří s tím něco udělají,“ říká Semerák.

Naopak podnikatel Oldřich Lahoda (LEV21), v jehož domech jsou automaty, je proti plošnému zákazu.

„Prohibice nikdy nic nevyřešila, ať se týkala čehokoliv. Lze to s menším či větším úspěchem regulovat, ale ne úplně zrušit. Zákaz legálních heren jen vytvoří prostor pro kriminální prostředí. Už je to vidět i v Porubě, kde přibývá kvízomatů,“ tvrdí Lahoda.

„Paradox je, že prohibici dnes nejvíc prosazují sociální demokraté, kteří v minulých letech povolovali herny v jakékoli boudě.“

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Záněty i omrzliny. První ordinaci pro chudé využilo za rok skoro tisíc lidí

Specializovaná ordinace pro chudé funguje v Ostravě už více než rok. Navštívilo...

Zpočátku je k návštěvě motivovaly balíčky s vitaminy, očkováním či stravenkou, teď už přicházejí sami. Nejčastěji se...

Studenti rozmisťují po Ostravě ptačí budky. Opeřence budou sledovat kamerou

Studenti v Ostravě budou zkoumat hnízdění ptáků a rozborem skořápek jejich...

Síť ptačích budek v těchto dnech rozmisťují studenti Ostravské univerzity ve vybraných částech Ostravy. S jejich pomocí...

Kontroly komínů mají podle úřadů chabý dopad, do domů se dostanou zřídka

Ilustrační snímek

Úřady v Moravskoslezském kraji mohou už dva roky kontrolovat domácí topeniště. Za účinný nástroj v boji proti...

Najdete na iDNES.cz