Květa Grussmanová si objednala kamna a zaplatila předem, nakonec si je ale musela koupit jinde a na vrácení peněz stále marně čeká.

Květa Grussmanová si objednala kamna a zaplatila předem, nakonec si je ale musela koupit jinde a na vrácení peněz stále marně čeká. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zaplatili za kamna a firma je nedodala. Podle policie to však není trestné

  • 12
Nejméně patnáct lidí z Opavska si objednalo u místní firmy kamna, ta je ale v řádném termínu nedodala. Když se však lidé obrátili na policii, zjistili překvapeně, že podle ní k žádnému trestnému činu nedošlo. Přestože věc nakonec k soudu protlačili, nemají i po roce ani peníze, ani kamna.

Více než rok čekali Grussmannovi z Opavska na krbová kamna, která si objednali u místní firmy Krby Kamna Kotle. Všechno zpočátku vypadalo v pořádku, sepsali smlouvu a zaplatili celou částku s tím, že navíc dostanou tříprocentní slevu. Jenže tím veškerá iniciativa ze strany firmy skončila.

"Kamna jsme měli mít do padesáti dnů, tedy nejpozději v prosinci loňského roku. Všechno jsme si nechali napsat do smlouvy, takže jsme nepředpokládali, že by mohl nastat nějaký problém. Ale lhůta uběhla a nic se nedělo. Když jsme panu Endrychovi volali, co se děje, tak říkal, že je na nemocenské a tudíž nemůže přijet. V tu chvíli začaly výmluvy," popisuje svou zkušenost s firmou Květoslava Grussmannová.

Není ale sama. Minimálně patnáct dalších lidí zažilo totéž. "Protože se nic nedělo, podala jsem v lednu na pana Endrycha trestní oznámení. Při vyšetřování jsem zjistila, že na něj podalo trestní oznámení víc lidí," dodala Grussmanová.

Sám Libor Endrych, u nějž si lidé zboží objednali, se k celé záležitosti odmítá vyjádřit. Stejně tak mlčí i jeho žena Pavlína Endrychová, která je majitelkou firmy.

"Když jsem s ním mluvil naposled, říkal, že nás všechny vyplatí, až prodá chalupu. Ale to jsou asi jen další výmluvy," říká další nespokojený zákazník Marek Volný.

Firma dluží lidem 750 tisíc, podle policie se ale nic nestalo

Dohromady dluží firma Krby Kamna Kotle lidem tři čtvrtě milionu korun. Proto postižení čekali, že uspějí. Ale omyl, podle policie k žádnému trestnému činu nedošlo.

"Prošetřovalo se, jestli se nejedná o zpronevěru, nebo o podvod. Podle judikatury Nejvyššího soudu to zpronevěra být nemohla, protože veškeré finanční prostředky, které dotyčný získal, uvedl do řádného účetnictví. K podvodu zase musí být prokázán předchozí úmysl, a ten tam údajně nebyl. V pokladně měl peníze, jen těmto šestnácti lidem objednané zboží nedodal, ostatním ano," vysvětlil policejní mluvčí René Černohorský.

"Takže když obchodník uvede do účetnictví, že vybral zálohy a zboží ve skutečnosti nedodal, je podle našich zákonů v pořádku. Navíc už tehdy musel vědět, že není schopen objednávku splnit. To je neuvěřitelné," podivují se lidé a podali proto proti rozhodnutí policie stížnost. Ale ani u státního zastupitelství neuspěli, s verdiktem policie souhlasilo.

Podle Jana Votočky ze Sdružení obrany spotřebitelů je bohužel v současnosti běžná praxe, že některé firmy uzavírají nové smlouvy i když nemohou dostát svým závazkům. "To už je pak otázka trestního řízení, aby takové jednání prokázalo. Je to bráno jako předlužování," říká Jan Votočka ze Sdružení obrany spotřebitelů.

Poškození zákazníci soud vyhráli, nic se ale nezměnilo

Policie však tvrdí, že to v tomto případě nešlo, a tak se lidé obrátili přímo na soud. Ten jim dal za pravdu a nařídil, aby žalovaný do tří dnů od nabytí právní moci rozsudku zaplatil. Jenže od té doby uběhlo už skoro půl roku a peníze stále nemají. Soud už totiž nehlídá, zda byl verdikt dodržen. A tak lidem nezbývá než investovat další peníze a obrátit se na exekutora. I s tím rizikem, že možná nic nevymůžou.

"Je to jediný zákonný způsob, jak se peněz domáhat. Exekutor se podívá na účty, na movitý a nemovitý majetek firmy. V případě, že by byla nařízena insolvence, je možné se pak obrátit i na jednatele firmy," dodává Votočka.

Lidé se podle něj mohou vyhnout potížím jedině prověřením firmy, u které chtějí nakoupit: "Člověk by si měl ověřit reference na konkrétního podnikatele. Taky se podívat do insolvenčního rejstříku, zda tam firma nefiguruje, a smlouvu uzavřít jen s ověřenou firmou."

"Zákony by měly být důslednější a jednoznačně postihovat podvodné jednání," zlobí se však poškození.