Zámek Raduň otevírá novou prohlídkovou trasu, ukáže půdu i sklep

  13:56aktualizováno  13:56
Desítky schodů nahoru i dolů a více než desetistupňový teplotní rozdíl. Zámek v Raduni na Opavsku má novou prohlídkovou trasu. Návštěvníky provede od půdy až po sklepení a ukáže jim, jak Blücherové zámek před více než sto lety rozšiřovali a zároveň si bydlení v Raduni zpohodlňovali.

Kastelánka zámku Markéta Kouřilová na nové prohlídkové trase ukazuje fotografii raduňského komorníka. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Půda i sklep jsou součástí prohlídkového okruhu vůbec poprvé. „Nová trasa je v mnohém extrémní. Zatímco na půdě je horko a teploty tam přes léto přesahují i třicet stupňů, ve sklepeních nedosahují dvacítky,“ říká kastelánka zámku Markéta Kouřilová.

Za zhruba šedesát minut toho turisté také hodně našlapou, zdolat musí 166 schodů. Začnou ve vstupní hale zámku, odkud vystoupají po točitém schodišti do hostinských pokojů v novodobější mansardové vestavbě.

Odtud se přesunou na půdu, jejíž prostory dosud pro návštěvníky k vidění nebyly. Zjistí, k čemu půda sloužila, a uvidí například dochované původní krokve.

„Půda byla především izolačním prostorem, ale sloužila i jako místo, kam šlo vsunout části obytných prostor. Například knihovní skříně. Je tady také chodbička, kudy chodil komorník do svého bytu, aby nerušil pána a panskou společnost ve velké knihovně,“ popsala Kouřilová.

Právě ke dveřím do bytu komorníka návštěvníci půdou dojdou. Cestou uvidí například takzvané světlovody ze střechy do velké knihovny.

„Světlovody vedou půdou až nad střechu, zevnitř jsou natřené bílou barvou, aby světla bylo co nejvíce, a nahoře je zakrývá sklo,“ upřesnila kastelánka.

Fotogalerie

Přes byt komorníka a velkou knihovnu pak trasa vede schodištěm pro služebnictvo až do sklepení. „Přístup z věže do suterénu jsme letos obnovili. Lidé tam uvidí například původní elektrické vedení z počátku 20. let minulého století,“ podotkla Kouřilová.

Turisté také zjistí, jak takový zámek počátkem 20. století fungoval, aby byl celoročně obyvatelný.

Prohlédnou si betonovou nádrž vymazanou asfaltem, do níž se čerpala voda z rybníka, která se čistila přes pískový filtr, i prostor určený k vytápění, kde svého času stála dělová kamna a horkovzdušnými tunely ve zdech se teplo rozvádělo po celém zámku.

Otevření okruhu doplní dvě vernisáže

„V suterénu, který zajišťoval komfort v té modernější fázi existence zámku, je zároveň vidět nejstarší stavební fáze objektu,“ upozornila kastelánka.

Archeologický výzkum tam odkryl části zdiva původní středověké tvrze či hradu, jež zámku v Raduni předcházela. „Je také vidět, jak se při stavbě zámku snažili maximálně využít již existující prvky,“ dodala Kouřilová.

Poprvé si návštěvníci nový okruh projdou v sobotu 13. července. Akci správa zámku v Raduni spojí se dvěma vernisážemi. Slavnostně tam zahájí fotografickou výstavu Můj svět a představí i tvorbu sochařky Oľy Sopčákové v instalaci Děti v nás. Bližší informace najdou zájemci na na webových stránkách zámku zde.

Zámek stojí v obci Raduň nedaleko Opavy.

Zámek stojí v obci Raduň nedaleko Opavy.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Z Karoliny, ještě z továrny, mám klip, vzpomíná Nagy

Peter Nagy má novou desku ROCKami overené

Hvězda slovenské popové scény Peter Nagy slaví letos šedesátku a nedávno roztančil se svou kapelou Indigo návštěvníky...

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Zájem o obědy pro chudé stále roste. Najedí se tisíce dětí

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Na obědy chudým dětem do Moravskoslezského kraje míří miliony. Podpora pro školáky, jejichž rodiny na stravné samy...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz