Zámecká paní žádala Gottwalda o pomoc. Odpovědi se nikdy nedočkala

  7:55aktualizováno  7:55
Míru zdar! Tak v únoru 1953 zakončila svůj dopis plný zoufalství Margaretha Bauerová, poslední majitelka zámku v Kuníně na Novojičínsku. Psaní adresovala přímo tehdejšímu prvnímu komunistickému prezidentovi Klementu Gottwaldovi.

Marie Bajnarová z Muzea Novojičínska s dopisem zámecké paní Gottwaldovi. Průvodci kunínským zámkem František Horák (vlevo) a Lubomír Vojtěch Baar pak drží fotografie Margarethy Bauerové a jejího manžela. Vzadu obraz s portrétem zámecké paní. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Unikátní dopis vydala pozůstalost rodiny Bauerů. Šlechtična v něm popisuje svou bezvýchodnou situaci poté, co přišla o rodinné cennosti. A prosí o pomoc. Spravedlnosti se však nedočkala.

Fotogalerie

Zámecká paní na jaře 1945 před blížící se frontou odjela nejprve do Brna, kde nechala ve svém zámečku (nyní v areálu Výstaviště - pozn. red.) zazdít rodové cennosti, například stříbro, koberce, radio, šatstvo i část rozsáhlé sbírky jejího manžela Victora Bauera, kterou si přivezl z cest po Číně a Indii. Bauer zemřel už v roce 1939.

„Domnívala jsem se, že majetek je tak chráněný před drancováním a rozkrádáním,“ napsala urozená žena. Pak se na několik měsíců uchýlila do Českého Krumlova a když se v říjnu 1945 vrátila do Brna, zjistila, že už nemá vůbec nic.

Brněnské sídlo jí zkonfiskovali, někdo prozradil skrýš s rodinným pokladem, který odvezla policie.

Výňatek z dopisu Gottwaldovi

  • Kde jsou všechny po sto let sbírané cenné předměty, sbírky a listinné doklady, bez nichž se nemohou naše děti obejíti?
  • Jsem dnes již 66 let stará churavá žena, nemám žádného majetku, z jehož prodeje bych mohla býti živa, nemám důchodu ani vůbec žádného příjmu, živím se nuzně jen ručním pletením.
  • Dovoluji si Vás, vážený pane prezidente, snažně prositi, abyste se laskavě ujal mého případu, vše si dal vyšetřiti a mně dopomohl k mému právu na majetek.

„Já už do svého domu nesměla, protestů rakouského konzulátu nebylo dbáno,“ povzdychla si hraběnka, rakouská občanka. Dodala, že některé své předměty pak poznávala ve starožitnictvích.

Kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík odmítá, že by si Bauerovi jakkoliv zadali s nacismem. „Victor byl naopak antifašistou, vždyť Margaretha ani nebyla po válce odsunuta,“ připomíná.

Jestli Gottwald zhruba měsíc před svou smrtí dopis obdržel, se zjistit nepodařilo. „Neexistuje o tom žádná zpráva,“ potvrdila historička Lucie Laníková, které se osudy Bauerů podrobně zabývá. Jisté je jen to, že si Margaretha dopisem vůbec nepomohla.

Ještě několik let přežívala v nuzných poměrech v Československu. Pak svůj boj vzdala a odstěhovala se za dětmi do Vídně, kde v roce 1963 zemřela. Deset let po marném pokusu získat zpět rodový majetek.

Autor:

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Další z rubriky

Sběratel má na zahradě nevšední muzeum. Desítky starých mlýnských kamenů

Muž z Oder sbírá mlýnské kameny.

Nevšední muzeum provozuje na své zahradě sběratel Jiří Král z Oder na Novojičínsku. K vidění jsou zde desítky kusů...

Manželé přepadali kurýry. Žena je zabavila, muž přiběhl s páčidlem

Zajištěné peníze a stravenky z lupu.

Policie na Novojičínsku dopadla manžele, kteří přepadávali řidiče zásilkových služeb. Plán byl jednoduchý: objednali si...

Po cyklostezce do lyžařské haly. I to je plán na oživení Karvinska po těžbě

Karvinské moře.

Síť cyklostezek, místa k rekreaci i zábavě, ale i možnosti pro nové ekonomické využití prostoru postiženého těžbou uhlí...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz