Už několik let hledají v Hnojníku nového zámeckého pána, stále neúspěšně

  19:22aktualizováno  19:22
Několik roků se snaží realitní společnost prodat zchátralý hnojnický zámek na Frýdecko-Místecku. O historickou nemovitost už projevilo zájem přes dvacet kupců, vážný nezůstal žádný. Osud památky rozdělil i obecní politiky. Jedna skupina chce, aby ji koupila obec, druhá to považuje za nehospodárné.

Zámek v Hnojníku na Frýdecko-Místecku poté, co dosavadní majitel provedl záchovné práce. | foto: mmreality.cz

Zámek jeho španělský vlastník nejdříve nabízel za patnáct milionů korun, nyní nemovitost prodává za 10,5 milionu korun. Starosta Hnojníku Miroslav Molin je proti tomu, aby do něj obec investovala. 

„Máme v havarijním stavu dva mosty. Musíme je nechat zbourat a postavit nové, což přijde bez dotací asi na deset milionů korun. Dále musíme začít stavět kanalizaci. Několik zastupitelů, kteří si přejí opak, jen na záchraně zámku staví předvolební kampaň,“ míní Molin s tím, že si opozice prosadila alespoň studii na využití parku. 

Starosta nevidí žádné rozumné využití objektu. „Proč s tím zastupitelé nepřišli před dvaceti lety, kdy mohli žádat o bezplatný převod do vlastnictví obce a když byla památka ještě v dobrém stavu? A než jsme postavili a opravili školy, obřadní síň, domov pro seniory?“ ptá se starosta. Na to by se podle něj tehdy dal zámek přestavět. 

„Ani do parku maminky s dětmi chodit nebudou. Není tam totiž možné umístit zábavné prvky, protože jako kulturní památka je vedený celý areál. Navíc se z neošetřovaných stromů lámou větve a padají dolů. Věřím, že někteří obyvatelé mají k zámku citový vztah stejně jako já, ale vesměs jde o starší generaci, jenže zástupci obce se musí chovat hospodárně,“ tvrdí Molin.

Památkáři přestavbě nebrání

Zastupitelka Dagmar Malíková uvádí, že nyní je částka za zámek nejpřijatelnější, jaká kdy byla. 

„Proto je nás v zastupitelstvu několik, kteří usilujeme o to, aby patřil obci. Nejdříve se chceme věnovat revitalizaci zámeckého parku na odpočinkovou zónu. Vizualizace by měla být hotová v září. Pak bychom hledali, co s prostorami v objektu. Zmínka padla o domově s pečovatelskou službou v jedné části a o pomoci investorů ve zbytku budovy. Památkáři nebrání přestavbám pokojů na menší, trvají jen na zachování rázu interiéru. Dokonce mluvili o možných dotacích od půl do milionu korun,“ říká Malíková.

V tom, že osud památky leží na srdci především místním starším lidem, se Molin nemýlí. 

„Střední generace, senioři a starousedlíci by byli určitě pro, aby obec zámek zachránila. Místo do podle mě zbytečného Hotelu Park měli miliony korun investovat raději do něj. Pro využití takové rozlehlé budovy se dá čerpat inspirace v zahraničí. Ani s parkováním by tam nebyl problém. Ale referendum na téma koupit či nekoupit by asi u nás smysl nemělo. Nastěhovalo se sem poustu mladých lidí odjinud a těm je to jedno. Větší ohlas bych čekala od sbírky. Kdyby se šlo od chalupy k chalupě, do začátku by se něco vybralo,“ míní obyvatelka Hnojníku Felície Rucká.

Zámek v Hnojníku je kulturní památka včetně zámeckého parku a souboru soch. 

„Pro zachování hodnot je nezbytné respektovat dochované historické konstrukce, dochované hmotové a architektonické řešení a v co nejvyšší míře také tradiční materiálové řešení. Rovněž je nezbytné zohlednit navazující zámecký park. Nicméně každou obnovu respektující kulturní památku vítáme, a to včetně změny užívání,“ konstatuje mluvčí ostravské pobočky Národního památkového ústavu Petra Batková k tomu, co by musel případný kupec při přestavbě dodržovat.

„Několik vážnějších zájemců nejen z Česka, ale i Polska a Slovenska o koupi zámku ztroskotalo na tom, že nedosáhlo na dotace. Další sice přijedou nadšení, ale když si spočítají, kolik by stály opravy, například přestavba na domov pro seniory by činila pětadvacet milionů korun, euforie je opustí. Na druhou stranu jde o perfektní místo dostupné ze všech stran s parkem, který má také obrovský potenciál, takže věřím, že se ten správný investor najde,“ dodává Jan Nováček z realitní kanceláře, která má zámek v nabídce.

Fotogalerie

Hnojnický zámek na řece Stonávce z první poloviny 18. století vystřídal už několik majitelů. Španěl Restituto Perea Ruiz ho koupil pro dceru v roce 2010. Nechal vyčistit a oplotit park a vypracovat projekty na rekonstrukci. Uvažoval o přebudování na hotel. Pak dostal pokutu. 

„Jelikož vlastník nezajistil řádné udržovací a nezbytné práce nařízené orgánem státní památkové péče, dostal peněžitý trest. Poté začal spolupracovat,“ doplňuje vedoucí oddělení stavebního řádu v Třinci Iveta Sikorová. 

Pokuta činila půl milionu korun. Pod tlakem úřadů se Španělé postarali alespoň o nejnutnější opravy fasády, střešní krytiny a zabránili tak další devastaci zámku. Později se vyjádřili, že více do nemovitosti investovat nechtějí, a proto jej nabídli k prodeji.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

O zahrádky v Opavě je obrovský zájem, více jich však letos nebude

Zahrádkářská kolonie Malina na Kraví hoře by podle návrhu baseballové Techniky...

Od loňského srpna se po výzvě radnice hlásili zájemci, letos se mělo začít s první výstavbou. Tři stovky zahrádek v...

Přibývá spalniček. Karanténa hrozí i lidem sedícím ve stejné čekárně

Typická vyrážka, která se při spalničkách objevuje po celém těle.

Hygienici v Moravskoslezském kraji evidují jen za poslední měsíc šest pacientů se spalničkami, což je tolik jako za...

Najdete na iDNES.cz