Soud zamítl žalobu Ostravy na stát kvůli špinavému ovzduší

  10:22aktualizováno  10:45
Ostrava neuspěla u pražského městského soudu s žalobou na stát, který podle města nechrání čistotu ovzduší tak, jak by měl. Soud uznal, že na Ostravsku je kvalita ovzduší špatná. Žalující strana ale podle něj nedoložila, jak přesně se vláda a ministerstva na špatném stavu podílejí.

Ostravský primátor Petr Kajnar přichází k Městskému soudu v Praze. | foto: ČTK

Město žalovalo vládu, ministerstvo životního prostředí a ministerstvo dopravy za to, že dostatečně a efektivně nechránila čistotu ovzduší v Ostravě a nevytvořila funkční systém vedoucí k dodržování imisních a emisních limitů.

Ostrava podala žalobu už na jaře roku 2010. Vadí jí, že stát situaci se špatným ovzduším, které v regionu patří k nejhorším v Evropě, údajně neřeší dostatečně.

Pavel Utěšený z advokátní kanceláře Brož, Sokol a Novák, která Ostravu zastupuje, v žalobě uvedl, že je porušeno právo města na příznivé životní prostředí. Pokud už byly přijaty zákony a normy, které jsou v souladu s evropskými směrnice, stát se aktivně nepodílí na tom, aby byly dodržovány.

Soudkyně Ludmila Sandnerová při vyhlášení verdiktu uvedla, že nemá pochyb o špatném stavu ovzduší na Ostravsku a častém překračování platných norem.  Podle ní však žalující strana neprokázala, jak za tento stav může nečinnost státu, konkrétně vlády a ministerstev životního prostředí a dopravy. I město samotné má podle ní spoustu možností, jak pracovat na zlepšení ovzduší, a není jasné, jaké kroky učinilo.

Proti rozhodnutí pražského městského soudu si Ostrava může podat kasační stížnost k Nevyššímu správnímu soudu v Brně. "Stížnost určitě podáme," řekl iDNES.cz primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Žaloba u pražského městského soudu podle něj byla jen začátek. "Ani jsem nečekal, že bychom v prvním kole vyhráli. V Evropě jsou však kvůli nečinnosti státu precedentní rozsudky, věřím, že ve finále uspějeme," uvedl ostravský primátor po zamítnutí žaloby na stát.

"Jen v jednom případě bych byl rád, kdybychom neuspěli. Bylo by to v případě, že by stát zasáhl a kvalita ovzduší by se zlepšila natolik, že by už nebyl důvod k žalobě," dodal primátor.

K odůvodnění rozsudku řekl, že byla žalovaná nečinnost státu. Nebyl tedy důvod, proč by Ostrava měla dokládat, jaké kroky činí pro ochranu ovzduší, kterých je celá řada. Zbylé důvody, proč soud žalobu zamítl, nejprve probere s právníky.

Ostrava má jedno z nejvíce znečištěných ovzduší v celé Evropě. Například pro polétavý prach je limit 25 mikrogramů na metr krychlový. V Moravskoslezském kraji mívají měřící stanice hodnoty od 32 do 36 mikrogramů na metr krychlový, na Karvinsku překračují čtyřicítku. V Evropě takové je podobná míra znečištění v bulharských městech Plovdiv a Sofie a polských Katovicích a Krakově (o srovnání Ostravy s Paříží čtěte více zde).

Autoři: ,

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Ze sídlišť mizí rezavý mobiliář, sušáky už nepoužívají ani děti ke hrám

Staré a neudržované sušáky na prádlo mohou být nebezpečné zejména pro děti....

Staré venkovní sušáky na prádlo a zrezivělé klepáče na koberce postupně mizí ze sídlištních dvorků v Karviné. Tamní...

Kontroly komínů mají podle úřadů chabý dopad, do domů se dostanou zřídka

Ilustrační snímek

Úřady v Moravskoslezském kraji mohou už dva roky kontrolovat domácí topeniště. Za účinný nástroj v boji proti...

Přejezd ve Studénce začne v den výročí tragédie střežit nové zařízení

Rizikový železniční přejezd v současnosti.

Nově vyvinuté světelné bezpečnostní zařízení se v létě objeví u železničního přejezdu ve Studénce na Novojičínsku, kde...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz