Zákaz vstupu do lesů v Krnově skončil. Jizvy po tornádu ale přetrvávají

  20:35aktualizováno  20:35
Obyvatelé Krnova i turisté už se opět mohou procházet městskými lesy na Ježníku. Ale opatrně. Následky tornáda, které 18. června v podvečer zpustošilo místní části Kostelec a Ježník, jsou stále více než patrné.

Tornádo na okraji Krnova zdevastovalo rozsáhlé lesní porosty.

"Lesní správa města Krnova už zrušila zákaz vstupu, který vyhlásila kvůli nebezpeční úrazu v červnu po úderu tornáda," říká mluvčí města Dita Círová.

Upozornila však, že i po zrušení zákazu platí to, co dříve. "Vstup do lesa je na vlastní nebezpečí. A lidé musí stále počítat se zvýšeným pohybem lesní techniky," dodala.

K opatrnosti nabádá i Ivan Vrátný z Lesní správy města Krnova. "Stromy poškozené tornádem už jsme až na pár výjimek odtěžili a zpracovali. V lese ale dál zůstávají nakloněné stromy, které mohou být nebezpečné. Navíc se nyní potýkáme s kůrovcovou kalamitou, takže tam pracují stroje. Proto žádáme návštěvníky lesa, aby nesmyslně neriskovali," říká Vrátný.

Poničená vzácná lipová alej na ulici Stará Ježnická v Krnově.

Poničená vzácná lipová alej na ulici Stará Ježnická v Krnově.

Od chvíle, kdy se krnovskými částmi Kostelec a Ježník prohnalo tornádo, které rvalo ze země silné stromy i s kořeny a trhalo na kusy střechy domů, uplynuly už dva měsíce. Lidé sice většinu napáchaných škod již opravili, jizvy způsobené ničivým živlem však hned tak nezmizí.

"Obnova bude trvat ještě hodně dlouho," netají starostka Krnova Alena Krušinová.

Někteří lidé totiž nemají dost peněz na opravu střech. Třeba v Kostelci je na první pohled vidět, kde řádilo tornádo. Místo střešní krytiny jsou totiž na některých domech stále modré nepromokavé plachty, které lidem poskytli hasiči.

Poškozeným může pomoci i stát

"Někteří lidé nebyli pojištěni. Jiní sice byli, ale stěžovali si, že pojišťovny pracují pomalu a nevyplácejí tolik peněz, kolik čekali," říká starostka. A netají, že městu pro změnu chybějí peníze na obnovu například cenné lipové aleje v ulici Stará Ježnická. Ta byla chloubou města. Tornádu ale padlo za oběť přes sto stromů.

Lidé, kterým tornádo poškodilo dům, v němž trvale žijí, mohou získat podobně jako postižení povodní příspěvek od státu až třicet tisíc korun.

"Protože žádost o příspěvek musí podat město, ve středu jsme svolali postižené obyvatele Kostelce i Ježníku. Oslovili jsme hlavně 65 rodin, kterým tornádo poničilo střechu domu. Výsledek je takový, že už máme 31 podepsaných žádostí o dotaci a dalších osm lidí má zájem," říká starostka Krnova.

Lidé z Krnova-Kostelce odklízejí následky tornáda den po jeho řádění

Podle starostky musí zájemci přiložit doklady o úhradě materiálu či práce. Čas na to mají do 5. září. "Někteří lidé si opravili domy sami a nemají faktury za práci. Bez dokladů však za ně o státní příspěvek žádat nemůžeme," líčí.

Také samotná krnovská radnice chce žádat o finanční pomoc. Městské lesy Krnov přišly kvůli tornádu o více než 2 000 kubíků dřeva na patnácti hektarech. Škodu vyčíslily na milion korun. Vzniklo sedm hektarů holin.

Kde získat dva miliony korun?

A z lipové aleje na Ježníku, která také patří městu, zmizelo přes sto stromů. Některé vyrval vítr ze země i s kořeny, další museli lesníci pokácet. "Větve z kácených stromů mi padaly do zahrady. Využiju je na otop. Doufám ale, že město vysází novou alej," přeje si Krnovan Vojtěch Rozehnal.

Radnice to plánuje. "Chceme obnovit štětovou cestu i lipovou alej, musíme na to ale sehnat asi dva miliony korun. Už jsem požádala Moravskoslezský kraj o 300 tisíc korun na obnovu cesty a připravujeme také žádost o dotaci na obnovu samotné aleje, která cestu lemovala," říká Krušinová.

Mluvčí krajského úřadu Petra Špornová uvedla, že žádost Krnova o příspěvek na obnovu cesty poškozené tornádem projednají radní kraje na svém nejbližším zasedání, tedy 3. září. "Šlo o mimořádnou událost, městu pravděpodobně vyhoví," naznačila.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Ostrava - Liberec 2:1, hosté snížili až v závěru, k výhře pomohl i Baroš

Fotbalisté ostravského Baníku se radují z branky do sítě Liberce.

Ostravští fotbalisté udělali rozhodují krok k elitní šestce, která po skončení základní části bude hrát nadstavbu o...

Další z rubriky

Soud opět projedná tragédii ve Studénce, kde vlak narazil do spadlého mostu

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku. (8. srpna 2008)

Přes deset let uplynulo od železničního neštěstí s osmi mrtvými a více než devadesáti zraněnými ve Studénce, ale soudní...

Dívka bojuje o život po otravě oxidem uhelnatým v koupelně

Hasiči v domu zasahovali v dýchací technice. (30. října 2018)

Patnáctiletou dívku v ohrožení života a další čtyři lidi přiotrávené oxidem uhelnatým ošetřovali v neděli odpoledne...

Jak se ruina měnila v perlu. Před 20 roky začala záchrana zámku v Kuníně

Historik Jaroslav Zezulčík bude už navždy spojován se zámkem v Kuníně. Své...

To nebyla jen zchátralá památka. Zámek v Kuníně na Novojičínsku v roce 1999 bylo příhodné označit přímo za ruinu a snad...

Najdete na iDNES.cz