Dotace na kotle podruhé. Se žádostí se ve frontě čekalo i celou noc

  10:38aktualizováno  10:38
Na krajský úřad v Ostravě dorazily v sobotu ráno stovky zájemců o dotaci na ekologický kotel. Někteří z nich čekali před úřadem celou noc, aby měli jistotu, že se na ně dostane. Uspokojených zájemců může být totiž jen tisíc. Jeden žadatel může dostat příspěvek až 40 tisíc korun.

Několik stovek lidí přišlo na krajský úřad podat žádost o dotaci na ekologický kotel. | foto: ČTK

Někteří zájemci se do fronty přišli postavit už v pátek večer. "Manželka spolu se synem čekala před krajským úřadem od pátečních osmi hodin. Já jsem je vystřídal o půl třetí v noci. To už za námi bylo dalších počítám padesát až šedesát lidí," popisoval v sobotu ráno svou čerstvou zkušenost Pavel Kalous z Paskova, který byl v čele zástupu žadatelů.

Dotační program má přispět hlavně ke zlepšení špatné kvality ovzduší na severní Moravě a ve Slezsku. V jeho druhém kole je teď dvacet milionů korun od Moravskoslezského kraje a dvacet milionů z ministerstva životního prostředí. Už první kolo, které začalo 1. února, vyvolalo obrovskou vlnu zájmu.

Při první akci lidé mrzli

Desítky lidí tehdy čekaly v třeskutém mrazu před budovou krajského úřadu na ranní otevření podatelny mnoho hodin. Tehdy už kolem deváté hodiny ráno počet podaných žádostí převýšil 333, tedy číslo, které vycházelo v případě, že by si každý žadatel z dvacetimilionového balíku vzal 60 tisíc korun. To byla v prvním kole maximální výše příspěvku.

Nyní úřad podmínky dotačního programu změnil. Zatímco v prvním kole mohl jeden člověk podat až pět žádostí o dotaci, teď platilo: jeden žadatel, jedna žádost. Příjem žádostí úředníci i v druhém kole záměrně přesunuli na víkend, aby si lidé kvůli tomu nemuseli brát dovolenou.

Další novinkou bylo rozšíření počtu míst, kde bylo možné žádost podat. Kromě krajského úřadu v Ostravě nově také na radnici v Třinci. A ještě další změna: nově lze žádat i o příspěvek na výměnu starého kotle za nový automatický, spalující výhradně biomasu, například dřevo. Dříve mohlo jít jen o výměnu starého kotle na tuhá paliva za kotel spalující uhlí nebo kombinující uhlí a biomasu.

Na dotaci dosáhne ve druhém kole tisíc žadatelů

"Zájem lidí jsme samozřejmě čekali. Předpokládám, že v tuto chvíli může být ve frontě zhruba dvě stě až tři sta lidí," řekl v sobotu těsně před osmou hodinou ráno vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu Tomáš Kotyza. V Třinci podle jeho informací v tu samou dobu čekalo na otevření podatelny zhruba padesát žadatelů.

Ve druhém kole dotačního programu má přitom šanci sáhnout si na příspěvek tisíc lidí. Rád by ho získal i Jiří Kašpar z Velké Polomi, který ve frontě před podatelnou čekal už od půl páté.

"Čekali jsme venku. Když jsem přišel, bylo přede mnou asi sto lidí. Atmosféra byla pohodová. Někteří lidé vtipkovali a popíjeli," usmál se. Doma má prý dnes už málo účinný kotel na dřevo a chce si koupit nový moderní, kombinující uhlí a peletky. Už má vybraný i typ kotle, který stojí zhruba 120 tisíc korun. Po odečtení dotace za něj tedy pan Kašpar zaplatí asi osmdesát tisíc.

Pokud v sobotu počet přijatých žádostí nepřekoná tisícovku, bude příjem pokračovat i v neděli a pak případně i v následujících dnech. Po oba víkendové dny je na Krajském úřadě Moravskoslezského kraje v Ostravě a na Městském úřadě v Třinci otevřeno od 8 do 13 hodin, později bude možné žádosti odevzdat už jen na krajském úřadě.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Pracovníky třídírny papíru na Ostravsku vyděsila mrtvola, přijela na pásu

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídící lince na...

Policie žádá veřejnost o pomoc při identifikaci mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku....

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Bahno i křoviska zmizí. Ostrava upraví proluku u centrálního náměstí

Proluka v centru Ostravy už nemá hyzdit. Naopak se má stát místem odpočinku,...

V zimě kluziště, v létě hřiště na plážový volejbal, jinak většinou bláto, štěrk a husté křoviny. Tak vypadá plocha...

Ostrava je proti plánům na novou spalovnu, vadí jí emise i nárůst dopravy

Spalovna z Pustiměře na Vyškovsku nezlikvidovala včas zdravotnický odpad,...

Plán postavit novou spalovnu nebezpečných odpadů v Ostravě budí vášně. Firma Suez chce rozšířit současný provoz, proti...

Najdete na iDNES.cz