Začíná sezona hradů a zámků. Mnohé památky v kraji slibují novinky

  12:55aktualizováno  12:55
Konec zimního spánku. Ačkoliv některé hrady a zámky v regionu otevřely několikrát například v období vánočních svátků, pravá sezona začíná právě teď. A jen namátkou: Kunín pozměnil místnosti, Hradec nad Moravicí vystavuje Goyu a Raduň chystá nový okruh.

Kastelán kunínského zámku Jaroslav Zezulčík s dědictvím rodu Schindlerů, někdejších majitelů barokní památky | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Návštěvníci zámku v Kuníně na Novojičínsku čekají výrazné změny. Zámek loni získal více než sto let staré negativy i fotografie interiérů a podle těch se některé místnosti proměnily.

„Podle negativů a fotek z roku 1912 jsme pozměnili některé pokoje. Například z bývalé ložnice v prvním patře jsme udělali pracovnu majitelky zámku, která tam v minulosti byla,“ přiblížil kastelán zámku Kunín Jaroslav Zezulčík. V místnostech přibudou i závěsy z Rakouska, zámku je věnovala rodina Vetterů, potomci zámeckých pánů.

„Otevíráme i nový empírový pokoj s původní výmalbou z počátku 19. století,“ dodal kastelán. Vrcholem sezony však bude výstava Hohenemská knihovna. „Vůbec poprvé představíme nejcennější část zámecké knihovny, rodovou knihovnu starobylého a mocného rodu říšských hrabat z Hohenemsu,“ upřesnil Zezulčík.

Fotogalerie

Výstava se pojí k 300. výročí vzniku lichtenštejnského knížectví. Na zámku v Kuníně se totiž nachází jedno z nejstarších vyobrazení hradu Vaduz, který byl začátkem 20. století předlohou pro rekonstrukci zříceniny hradu do podoby dnešní rezidence vládnoucího knížete.

Své „poprvé“ letos zažije i zámek v Hradci nad Moravicí na Opavsku. „Po dokončení rekonstrukce nádvoří Červeného zámku se návštěvníkům znovu otevírá Hodinová věž. Spolu s ní otevřeme spodní konírny. Návštěvníci tam nahlédnou poprvé, od války nebyly přístupné,“ říká kastelán Radomír Přibyla.

Zámek v Hradci zároveň otevře velkou a malou galerii v Bílé věži. „Tam budeme prezentovat nejvzácnější zámecké sbírky. Lidé uvidí osmdesát grafických listů Francisca Goyi nazvaných Rozmary,“ doplnil Přibyla.

Na zámku v Raduni na Opavsku chystají nový prohlídkový okruh. „Návštěvníky provede severním a jižním křídlem přes půdu až do sklepení. Třeba půdní prostory zatím u nás lidé neměli možnost vidět,“ říká raduňská kastelánka Markéta Kouřilová.

Začátek sezony

  • Většina moravskoslezských památek se lidem otevřela tuto sobotu. První návštěvníky 30. března přivítaly zámky Kunín, Raduň, Hradec nad Moravicí či hrad Hukvaldy.

  • O něco déle si musejí počkat příznivci hradu Sovinec na Bruntálsku. Ten se návštěvníkům poprvé otevře v úterý 2. dubna. Slavnostní zahájení nové sezony pak sovinečtí plánují na první dubnový víkend. 

  • Úterý 2. dubna je prvním dnem i pro Slezskoostravský hrad

  • O víkendu 6. a 7. dubna se ze zimního spánku probudí hrad Starý Jičín. Ožije nejen věž hradu, ale i hradní hospůdka. Do spodních koníren návštěvníci zámku nahlédnou poprvé od války.

Na půdě zámku jsou dochované například původní krokve. „Lidé se dozvědí podrobnosti i o významu půdy. Sloužila jako izolační prostor a vedou tam vikýře, jež prosvětlují velkou knihovnu,“ dodala.

Většinu novinek památky představí v celé kráse v hlavní sezoně. Teď zjara chystají jarní a velikonoční výzdobu, například v Raduni speciální prohlídky prozradí, jak Velikonoce slavili majitelé zámku, kteří kombinovali zvyky německé s tradicí anglickou i místní. Hradecký zámek Velikonoce opanují po celý duben. „Velikonoční okruh ukáže to nejlepší ze zámku s jarní výzdobou,“ uvedl kastelán Přibyla.

Hrad Sovinec na celou sezonu chystá prohlídky pro rodiny s dětmi. „Na konci roku jsme je loni otestovali a měly úspěch,“ říká kastelán Sovince Michal Koutný. Děti provede kostýmovaný průvodce a prohlídku i komentář jim přizpůsobí.

Sezonu hrad slavnostně zahájí 6. a 7. dubna První salvou, víkendovou akcí plnou šermířů, dělostřelců, rytířů a sokolníků. Vůbec poprvé chystá i dubnový Čarodějnický rej a červnovou akci Do pohádky a zase zpátky. „Letos nám zbývá volných pět, možná šest víkendů,“ dodal k rostoucímu množství víkendových akcí Koutný.

Hrad Hukvaldy také začal akčně, už tuto sobotu slavností s rytířským turnajem. „Naší největší novinkou je srpnový zážitkový festival Moment!, který ukáže umělecké projekce z oblasti hudby, literatury a divadla,“ řekla správkyně hradu Barbora Kožušníková.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského Baníku několik minut...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Slavia po titulu v lize získala i pohár, ve finále porazila Ostravu 2:0

Tomáš Souček se raduje z proměněné penalty ve finálovém zápase proti Baníku.

Fotbalová Slavia po ligovém titulu získala i domácí pohár. Vyhrát obě trofeje v jednom roce se jí povedlo poprvé v...

Déšť ustává, hladiny řek postupně klesají. Nehrozí už žádné velké problémy

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Po vydatných deštích stouply hladiny vodních toků, na třech desítkách míst byly ráno povodňové stavy. Odpoledne déšť...

Bušil pěstí do krytu lavičky. Baroš se proti Slavii zase neovládl

Milan Baroš (vpravo v dlouhém bundě a bílých štulpnách) byl po obdržené brance...

Měl být trumfem z lavičky, žolíkem. Od Milana Baroše si trenér ostravských fotbalistů Bohumil Páník sliboval, že by...

Další z rubriky

VIDEO: „Pan Ferrari“ tvoří unikátní modely, v Karviné sní o Maranellu

Milan Paulus vyfocený v roce 2016 před jeho „stěnou slávy“ v karvinském bytě,...

Unikátní sbírkou šedesáti modelů vozů formule 1 značky Ferrari se může chlubit karvinský nadšenec Milan Paulus. Svou...

Ostrava opraví porubský Oblouk a plánuje zvýšit nájemné v bytech

Soustava budov Oblouku z výšky připomíná i srp s kladivem.

Radnice Ostravy-Poruby může koupit 128 bytů od firmy Residomo v domě, kterému se říká Oblouk. Zastupitelé města...

Po rozvodněné Olši v Karviné jel kajakář, míjely jej kusy stromů

Na Olši v Českém Těšíně byl ve čtvrtek ráno vyhlášen třetí stupeň povodňové...

Mezi uživateli Facebooku vzbudilo ohlas video, které zachytilo kajakáře, jenž se kolem poledne projížděl v bouřící řece...

Najdete na iDNES.cz