Za ohrožení stavby „Černé kostky“ může i kraj, tvrdí příznivci stavby

  8:26aktualizováno  8:26
Příznivci stavby nové vědecké knihovny v Ostravě, které se říká také "Černá kostka", si myslí, že nebýt průtahů zaviněných krajem, mohla už dnes být stavba dále.

Původní podoba vědecké knihovny, takzvané Černé kostky, se nemá měnit. | foto: Kuba a Pilař architekti

Stavba nové vědecké knihovny v Ostravě je ohrožena, ministerstvo kultury navrhlo, aby na ni stát nedal přislíbených skoro půl miliardy korun - více čtěte zde.

Příznivci stavby poukazují na to, že kraj loni mohl na projekt knihovny poskytnou peníze, ale dal je jinam.

"Představitelé kraje loni v červnu změnili financování projektu," říká Jaroslav Němec, zástupce občanské iniciativy, která usiluje o vybudování stavby navržené architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem.

Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař

Pokud vláda schválí, že kraj nedostane na stavbu Moravskoslezské vědecké knihovny státní dotaci 490 milionů korun, bude to podle kritiků signál, že Černá kostka v Ostravě s největší pravděpodobností nevznikne.

"Pravděpodobné je, že krajští představitelé v tom případě vydají prohlášení v tom smyslu, že od projektu ustupují," myslí si například Jaroslav Němec.

Peníze na knihovnu slíbil premiér Fischer

Státní dotaci 490 milionů korun na výstavbu Černé kostky, kterou navrhli architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, přitom Moravskoslezskému kraji přislíbila naposledy Fischerova vláda letos v květnu.

Dotace je pro stavbu knihovny důležitá, kraj si podle hejtmana Jaroslava Palase nemůže nyní dovolit financovat celou stavbu v ceně téměř 1,1 miliardy korun z vlastních peněz.

Zde je ale podle kritiků další kámen úrazu. Kdyby kraj loni nerozhodli o tom, že již slíbenou dotaci 600 milionů korun z fondů EU raději dají do školství a zdravotnictví, ale nechají ji projektu Černé kostky, mohla být stavba knihovny dnes už dál.

Černá kostka. Projekt Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě; © Kuba, Pilař architekti, 2009

Současná krajská vědecká knihovna sídlící od roku 1951 v provizorních prostorech ostravské Nové radnice se přitom potýká s akutním nedostatkem volného místa.

"Trpí tím zaměstnanci i čtenáři, kteří si nemají kam odložit svršky, tísní se u počítačů a nepohodlí pociťují i v dalších ohledech," říká ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny Lea Prchalová.

V příštím roce měl být znám stavitel knihovny

Upozorňuje i na to, že bylo vše připraveno, aby mohlo v roce 2011 proběhnout výběrové řízení na firmu, která Černou kostku postaví.

"Krok, který navrhuje ministr kultury, jsme opravdu nečekali," říká Lea Prchalová.

Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar přitom připomněl, že návrh ministra Jiřího Bessera je momentálně v připomínkovém řízení.

"Teď je myslím na ministerstvu financí," uvedl Jan Cieslar s tím, že neumí říct, kdy by se jím mohla zabývat vláda.

Jaroslav Němec přitom řekl, že ani při novém ohrožení realizace projektu Černé kostky, se zástupci iniciativy za její vznik nevzdávají toho, že stavba v Ostravě vznikne.

"Pro nás boj za Černou kostku nekončí rozhodnutím představitelů veřejné správy. Pro nás končí přestřihnutím pásky a otevřením knihovny," uvedl Jaroslav Němec.

Nevím, co bude dál, říká autor kostky

Ladislav Kuba je spoluautorem návrhu nové vědecké knihovny. Zpráva o tom, že ministerstvo navrhne státu, aby na stavbu nepřispěl, jej velmi překvapila.

Co by to znamenalo pro projekt, kdyby přišel o státní dotaci?

V tom případě by asi nebyl realizovatelný, původně uvažovaná dotace z evropských fondů už je zřejmě využita jinak. V květnu ale přece vláda schválila usnesení, kterým přislíbila a zajistila financování projektu.

Jak daleko je příprava stavby?

Momentálně je ve fázi, kdy bylo dohodnuto s krajem a Vysokou školou báňskou, jakým způsobem má být provedena úprava projektu (ve prospěch úspornější verze stavby - pozn. red.), ale ještě jsme neobdrželi výzvu nebo objednávku.

Upravený projekt má tedy zpracovat váš ateliér.

Ano. Původně se na jaře čekalo, jak dopadne usnesení vlády, a když dopadlo ve prospěch projektu, proběhlo několik jednání za účasti kraje, vysoké školy a krajské vědecké knihovny. Dohodlo se, jaké zásahy nebo změny se v projektu provedou. Dál se ale okolo projektu v podstatě nic nedělo, takže jsem teď hrozně překvapený, když slyším o tom, že kraj možná na stavbu nezíská státní dotaci.

Věříte, že se Černá kostka nakonec postaví?

Já už opravdu nevím. Po těchto peripetiích? Jestliže v květnu, což není tak dávno, bylo schváleno vládní usnesení, které financování řešilo, a teď se opět situace změnila, tak opravdu nevím, co bude za týden, nebo za měsíc.

  • Nejčtenější

Zmizelého traktoristu po dvou dnech pátrání našli v lese, byl v šoku

Policisté našli traktoristu, který se ztratil v úterý večer na Novojičínsku. Muže objevili ráno v lese, nedaleko od...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Poruba koupila klenot české sorely. Za 128 bytů v Oblouku dala 129 milionů

Dlouho chystaná transakce, na niž si Ostrava vzala úvěr 300 milionů, je hotová. Oblouk, asi nejznámější stavba...

Šestnáctiletou dívku, která zmizela při vycházce se synem, našli v Ostravě

Šestnáctiletá matka, která se v neděli nevrátila do dětského domova z vycházky se svým ročním synem, se po třech dnech...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ovzduší u ostravské huti střeží další kamery i měřicí vůz

Ostravský obvod Radvanice a Bartovice si hodlá pohlídat emise ostravské huti Liberty Ostrava. Zjišťuje hodnoty prachu i...

Boj o pozemky na Pradědu mezi manžely a věřiteli se stále protahuje

Když 10. října loňského roku podávali manželé Josef a Marie Figurovi návrh na povolení oddlužení, možná netušili, že...

Nejstarší moravskoslezské babyboxy čeká výměna, scházejí však sponzoři

Babyboxy v Moravskoslezském kraji zachránily už 23 dětí ve věku od narození do několika měsíců. Nejstarší ze...

Areál v Bílé dostal půlmilionovou pokutu kvůli zasněžování

Dvě pokuty ve výši přes půl milionu korun uložila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) lyžařskému Ski Areálu Bílá...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz