Z beskydských vesničanů jsou herci. Léčí je Donutilův doktor Martin

  17:55aktualizováno  17:55
Mohly bezstarostně běhat po zalesněných kopcích a užívat si letních prázdnin v malebném koutu Beskyd. Místo toho se ale děti z Velkých Karlovic ochotně hrnuly i v prvních červencových dnech do místní školy. A nebyly samy.

V připravovaném seriálu si s Miroslavem Donutilem zahraje řada dětí z beskydských vesniček. | foto: Rostislav Šimek, ČT

Přidaly se k nim děti ze sousední Karolinky. Některé doprovodili rodiče, ale z obou obcí přišli i dospělí bez dětí. Někteří si vzali volno v práci, jen aby jim to neuteklo.

Nadšenci se nesešli ve skutečné škole valašské obce, ale v místním penzionu, na jehož zdi se náhle objevila cedule s nápisem Základní škola Protějov. Umístili ji tam filmaři kvůli natáčení česko-slovenského televizního seriálu s pracovním názvem Doktor Martin.

O čem bude seriál

Chirurg Martin Elinger už nemůže operovat. Z Prahy jde do malého města. 

Šestnáct dílů první série sleduje proměnu arogantního i ironického specialisty ve venkovského obvodního lékaře a jeho složité sžívání s obyvateli pohraničí.

„Klid všude. Kamera...,“ rozdává pokyny asistent režiséra. A další pomocníci zastavují na silnici auta, cyklisty i chodce, aby kameraman mohl poprvé, podruhé a znovu a znovu natáčet Jitku Čvančarovou. V roli učitelky musí zarazit rvačku dvou chlapců před školou. Do toho vpadne se svou výčitkou místní praktický lékař, poněkud arogantní Martin Elinger, kterého hraje Miroslav Donutil.

„Zlákala nás zvědavost. Seriálem žijí celé vesnice. Přihlásily jsme se mailem, přiložily fotku a uvedly věk. Pak jsme dostaly SMS, že máme přijít. Dnes hrajeme mámy, které doprovázejí děti do školy. Nevíme, jestli nás ještě zavolají,“ líčily v pauze mezi natáčením obyvatelky Karolinky Irena Klabanová a Miroslava Fronczak.

Zatímco obě ženy se minulý týden zúčastnily natáčení poprvé, desetiletá Kristina Vojvodíková z Velkých Karlovic už měla pár natáčecích dní za sebou.

„Ve škole se ptali, kdo chce hrát. Já se přihlásila. Líbí se mi to, i když dnes jsme furt dokola opakovali příchod do školy. Kluci se prali, holky dělaly drbny. Herci jsou super, normálně si s nimi povídáme. A za první dva dny natáčení jsem dostala 600 korun. Šetřím si na tablet,“ vyprávěla nadšeně školačka.

Film a Beskydy

Natáčení letních scén začalo ve Velkých Karlovicích v červnu a pokračovalo do poloviny července. Filmaři se pak ale do Beskyd budou vracet - na podzim i v zimě, aby zachytili proměny horského údolí v různém ročním období. Místní to těší. Z mnoha důvodů.

„Jsem moc rád, že se točí na Moravě o Moravě. Filmaři vybrali nádhernou lokalitu. Spousta lidí díky tomu zjistí, jaké klenoty tady jsou. Ať je to čistá a krásná příroda, kultura, gastronomie, folklor, architektura, legendy či řemesla. Tím vším toto místo oplývá,“ básnil o valašských Beskydech místní patriot Miroslav Horák.

„Zdejším lidem to pomůže ekonomicky. Pronajímají filmařům svoje chalupy, zahrady, auta... Například hajný půjčil Ladu Nivu, ze které je ve filmu policejní vůz, chlapi z pily půjčili pick-upy... A nejde jen o to. Lidé vidí zázemí, ale i dřinu herců. Sami si navíc mohou zahrát v komparzu,“ dodal.

V seriálu se objeví celé rodiny

Režisér Petr Zahrádka odhadl počet místních herců až na několik stovek. „Jen když jsme potřebovali zaplnit kostel, bylo tam asi 50 lidí. Až budeme točit svatbu, bude tam účinkovat asi 200 lidí,“ říká.

Výjimkou proto nejsou ani celé filmující rodiny. „Kromě mě hraje v seriálu mamka a dva mladší sourozenci. Jen starší bratr zatím ještě nehrál,“ řekla třeba 11letá Nikol Hrabovská.

Herečka Jitka Čvančarová s jedním z místních malých „herců“. Škola ve Velkých...

Herečka Jitka Čvančarová s jedním z místních malých „herců“. Škola ve Velkých Karlovicích se změnila na filmovou Základní školu Protějov.

„Nám říkají Hujerovi,“ smála se 31letá Michaela Humlová z Karolinky, která se účastnila natáčení i s třemi potomky a synovcem ve věku od osmi do jedenácti let. „Jsem nadšená, že můžeme poznat něco nového. Je to pro všechny zážitek,“ svěřila se.

Uvnitř filmové školy trávila s rodinkou čas mezi natáčením i babička dětí Miroslava Humlová z Ostravy. „Já přijela na prázdniny. Jsem ráda, že vnuci i snacha hrají v seriálu. Na požádání bych taky zahrála, ale sama se nikam necpu,“ řekla.

Podle starosty Velkých Karlovic Miroslava Koňaříka je natáčení seriálu především dobrá forma reklamy pro region, který láká turisty. Ale nejen to. „Filmaři si občas pronajímají třeba obecní infocentrum, které změnili v policejní stanici, nebo muzeum včetně starého domu, který jsme nedávno koupili. Zaplatí nám 117 tisíc korun. Za to můžeme pořídit třeba projektovou dokumentaci právě na opravu toho domu.“

I Koňařík říká, že místní lidé se o filmování zajímají. „Všichni jsou zvědaví, co z toho nakonec vznikne. Čekáme, že seriál bude sledovat hodně lidí a budou k nám pak jezdit ještě raději.“

Horskou vesnici na hranici se Slovenskem si vyhlédl režisér při hledání místa, které působí trochu opuštěně, ale nabízí hezké záběry.

„Cíleně jsme zamířili do Beskyd. Když jsme projížděli Velkými Karlovicemi a uviděli kostel z 18. století, začalo nás to bavit. Vystoupili jsme z auta, prošli okolí, našli několik krásných chalup, a bylo rozhodnuto,“ líčí Petr Zahrádka s tím, že filmují i hezká místa v okolí. Diváci České i Slovenské televize je ale uvidí až příští podzim.

Besykdy dobře znám, jsou mi blízké, říká Donutil

Populární herec je letros v létě jednou z atrakcí Velkých Karlovic v Beskydech. Natáčí tam česko-slovenskou verzi zahraničního seriálu Doktor Martin. „Na procházky nemám čas, protože hraju hlavní roli, ale okolí dobře znám. Beskydy jsou mi velmi blízké,“ říká Miroslav Donutil.

Jste z Třebíče, herectví jste studoval v Brně a žijete v Praze. Kdy jste stihl poznat Beskydy?
Když byli synové malí, trávili jsme v Beskydech každé jarní prázdniny. Lyžovali jsme a za těch patnáct let podnikli spoustu výletů. Naše záchytná stanice byla na Soláni. Znám hodně místních lidí, hlavně kluky z místní horské služby, taky o nich dost často vyprávím.

Vrátil jste se tedy do Beskyd rád?
Zdejší natáčení je krásnější než v pražském ateliéru, kde jsme začínali. Ateliér je pro mě nehostinný prostor. Tady jsou naopak lidé velmi pohostinní. Do kteréhokoli domečku přijdete, hned slyšíte: Pojďte na slivovičku, dáme po kalíšku...

Takže je to jedna velká jízda?
Kdybych měl všechno vypít, seriál nedotočíme. Naštěstí jsou zdejší lidé rozumní. A taky hodní. Cokoliv někde necháte ležet, přinesou. Jsou milí, pozorní, usměvaví. Jsou rádi, že tu točíme. A my taky, protože zdejší prostředí je krásné. Ten seriál se sem vysloveně hodí.

Proč si to myslíte?
Britský originál jsem záměrně neviděl ani nečetl, abych si s látkou, která je pro mě nová, mohl poradit po svém. Ale každý stát, který tenhle seriál už natáčel, poslal doktora Martina z velkoměsta někam, kde je hezky. No a my do Beskyd.

Vyšlápl jste si do krásných hor alespoň ve volném dni?
O program se postaral Pavel, jeden z mých kamarádů z Ostravy. Zahráli jsme si golf na Ostravici.

Jak se vám točí s herci z ostravského Divadla Petra Bezruče?
Norbert Lichý mě překvapil. Zhubl. Asi o tři deka... Je to velmi sympatický kluk. Myslím, že jsme si padli do noty. Hraje údržbáře, který se stane nepříliš milovaným kumpánem doktora Martina. Je nešika, nemotora, neschopa, nicméně zábavný. A má syna, který jde v jeho stopách. Pro nás oba to bude nezapomenutelné natáčení.

A co Tereza Vilišová?
Hraje ženu na pokraji chudoby, která se sama stará o syna. Dlouho jsem netušil, kam mizí seriálová paní Krásová po natáčení. Marně jsem ji hledal. Až pak jsem zjistil, že v civilu je to ta hezká holka, co odjíždí do Ostravy. Maskéři ji dobře proměnili v chudinku.

Nejčtenější

Čeští Lake Malawi jdou do finále Eurovize, o vítězství se utkají v sobotu

Albert Černý z Lake Malawi 14. května 2019 v semifinále Eurovize. Kapela si zde...

Do sobotního finále Eurovize postoupily obě favorizované zpěvačky reprezentující Řecko a Kypr, dále zástupci Běloruska...

Postřelili muže, líčí lidé z Frýdku-Místku. Policie potvrdila násilný čin

Ilustrační snímek

Policie vyšetřuje násilný čin ve Frýdku-Místku. Podle místních tam byl ve čtvrtek večer postřelen muž. Policisté zatím...

Města chtějí vrátit nebezpečný chemický odpad zpět Polákům. Ti zatím mlčí

Sanace nebezpečného odpadu odbornou firmou, která má za úkol odvézt ze skladu...

Česká města, do kterých Poláci navezli na sedm set tisíc litrů nebezpečných chemikálií, požadují, aby stát odpad vrátil...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

Další z rubriky

Ostravské stopy: Na pijatyku s havíři nelze zapomenout, směje se Hanzlík

Jaromír Hanzlík s cenou prezidenta za přínos českému filmu (7. července 2018).

Jeden z nejznámějších herců své generace Jaromír Hanzlík nedávno zavítal do svého rodiště – Českého Těšína – na 21....

Vraha soudí za další smrtelný útok. S mrtvolou žil pět týdnů v bytě

Obžalovaný Vladimír Sárközi (vpravo) při rozhovoru se svým obhájcem ex offo....

Krajský soud v Ostravě začal projednávat případ těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti, v němž je obžalovaný...

K záchraně vzácného brouka pomohla ohořelá hrušeň

Páchníka hnědého zachránila ohořelá hrušeň.

Na konci loňského roku v Poodří začal projekt, který chce zachránit vzácného brouka páchníka hnědého. Zároveň má zdejší...

Najdete na iDNES.cz