Kurátor výstavy Zdeněk Orlita se starým stavebním plánem domu na oderském náměstí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Historické stavební plány nahlížejí za běžné kulisy dějin Oder

  • 0
Historické fotografie jsou jen doplňkem, hlavní roli na výstavě Muzea Oderska v Odrách hrají staré stavební plány. Každý kus je jedinečným originálem a mladí tvůrci výstavy tak odhalují i méně známé pohledy na dřívější podobu městečka na Novojičínsku.

Každý den v ní voněl čerstvý chleba nebo třeba koláče. Jak však pekárna, která kdysi stála v jednom ze dvorů u oderského náměstí vypadala? Z fotografií z počátku 20. století moc nepoznáte. Víc informací by vám dalo třeba podrobné studium dokumentů o pozůstalostech oderských živnostníků. I zde byste však spatřili "prostor za oponou" jen v náznacích.

Jedinečným dokladem jsou však výkresy stavitele Franze Juchelky, jenž v roce 1898 detailně zdokumentoval prostory pekárny, kde se tehdy opravovala střecha. Tyto, ale i další unikátní historické výkresy od čtvrtka spatříte na nové výstavě Muzea Oderska.

Stavební plán jednoho z domů na Nádražní ulici v Odrách.

Dávná podoba oderské Potoční ulice.

Expozice zpřístupňuje třicítku stavebních plánů, ale také dobové fotografie dokumentující období let 1867 až 1918, tedy posledních let, kdy Odry patřily na mapu Rakouského Slezska.

"Vedle sebe lidé vždy spatří archivní stavební plán a také fotografii objektu, jenž je na výkresu znázorněn. Samotný plán, který je změtí čar a půdorysů, totiž občas ani místním obyvatelům nic neřekne," zmiňuje Zdeněk Orlita, který je spolu s Radimem Kravčenkem autorem expozice.

Ta snad vůbec poprvé v Moravskoslszském kraji představuje sérii historických stavebních plánů a umožňuje tak lidem nahlédnout za běžně známé kulisy dějin, které znají vesměs z dobových fotek.

Autoři výstavy v minulosti působili jako památkáři. "Se starými kolorovanými plány jsme se dřív setkávali pracovně. Když se do nich podíváte a pročtete si také předpisy určující pravidla pro jejich tvorbu, uvědomíte se, že každý z tvůrců těchto výkresů musel mít alespoň minimální výtvarné nadání a musel taky umět vnímat prostředí kolem sebe," vypráví Zdeněk Orlita a podotýká, že každý historický stavební plán je originál.

Pohlédnout do míst, která dobové fotografie nezachytily, mohou návštěvníci výstavy trvající do 30. dubna prostřednictvím výkresů z pera dvou generací oderských stavitelů. Kromě vnitřních prostor někdejších oderských domů či dvorů se lidé "podívají" i do starých chlévů, maštalí nebo třeba kůlen.

Staré stavební plány ukazují vývoj historického městečka Odry na Novojičínsku.

Staré stavební plány ukazují vývoj historického městečka Odry na Novojičínsku.