Na první pohled obyčejný Pavilon C na Černé louce v Ostravě skrývá ve svých útrobách magický příběh velehor, snové krajiny, bezelstných domorodců, vzácných zvířat, křehkých náboženství, šokujících obřadů, mýtů a tajemství.
Úspěšná výstava Šangri-la vytvořená cestovatelem a dobrodruhem Rudolfem Švaříčkem se tak po Zlíně, Bratislavě a Brnu dostává na další štaci.
FAKTAVýstava Šangri-la Exotická výstava s exponáty ze zemí Nepál, Tibet, Bhútán a Indie se nachází v pavilonu C na výstavišti Černá louka v Ostravě. Výstava začala 1. června, slavnostní vernisáž bude 11. června. Otevírací doba je od úterý do neděle vždy od 10 do 18 hodin. Vstupné činí 120 Kč pro dospělé, studenti a senioři zaplatí 90 Kč, děti pak 60 Kč. Více informací lze nalézt na internetové adrese www.livingstone.cz. |
"V roce 2009 výstavu v Bratislavě zahajoval Dalajláma, pak bylo Brno, loni Zlín a teď Ostrava. Ta je pro nás zatím varováním, protože nám někdo ukradl modlitební mlýn. Serval z něj plech během toho, jak jsme výstavu instalovali, trošku nás to vyděsilo," říká Rudolf Švaříček, který upozorňuje, že v Ostravě bude mít výstava poprvé kvalitní zabezpečovací systém.
Na výstaviště do pozemského ráje
Expozice v Bratislavě, kde byl hostem Dalajláma, byla o něco větší, přesto se návštěvníci v Ostravě nemusí bát o ochuzení. V tematicky upravených sálech různé velikosti se mohou seznámit s exotikou čtyř zemí z oblastí Himalájí. Podle Švaříčka mají právě ony Nepál, Bhútán, Tibet a Indie evokovat bájné území, jakési pozemské ztělesnění ráje nazývané Šangri-la.
"Začínáme symbolicky při vstupu na výstavu místností věnovanou náboženství animismu a horské džungli. Právě v těchto odloučených koutech hor se rodily klíčové příběhy," vysvětluje Švaříček. Čerpá z osobní zkušenosti cestovatele, který se dostal do těch nejhůře přístupných končin. "Nejstarší duchovní proud vládne kmenům v neprodyšné džungli dosud. Vše na zemi je prý živé, všechno má svou duši a moc. Přírodu ovládají dobré a zlé síly. V podhůří Himálaje lze pozorovat slony, nosorožce i tygry," láká na výstavu cestovatel.
Návštěvníci si mohou prohlédnout řadu exponátů v životní velkosti, vycpaná zvířata, například supa, který s oblibou konzumuje mršiny nebo dokonce mrtvá lidská těla. "Houština ukrývá tygra - vyhlášený lidožrout je bezpečně vycpaný. Překvapí vás domorodci horského pralesa," říká Švaříček a vstupuje do jednotlivých místností ještě během instalace.
Zajímavá je například ta věnovaná nejvyšším horským vrcholům světa. Obsahuje například rozpuštěné vločky z mrazivého vrcholu Mount Vinson na Antarktidě. V nedalekém sále, ve kterém je evokován tropický prales, si návštěvníci mohou dokonce prohlédnout živého hada, gekona nebo třeba želvy.
Závěrečná místnost je věnována představě exotického pekla, na rudém sukně se v ní vyjímají děsivé masky. Je to sál zasvěcený karmě a symbolickému sebezpytování samotných návštěvníků. Vydají se do pekla nebo zamíří do vysněného ráje Šangri-la? Speciálním bonusem výstavy je expozice věnovaná slavné cestovatelské dvojici Hanzelka-Zikmund.