Ředitel Lašského muzea v Kopřivnici Pavel Dvořák s jednou z vystavovaných...

Ředitel Lašského muzea v Kopřivnici Pavel Dvořák s jednou z vystavovaných kreseb Zdeňka Buriana. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kopřivnice se pyšní slavným rodákem. Výstava nabízí umění Zdeňka Buriana

  • 0
Unikátní výstavu připravilo Lašské muzeum v Kopřivnici. Vystavuje málo známé i nepublikované ilustrace Zdeňka Buriana. Výstava je upomínkou vztahu slavného umělce k městu, kde se před 110 lety narodil. Její název je výstižný – Zdeněk Burian: Malíř z Kopřivnice.

„Rádi bychom vyzdvihli naši výstavu jako poctu města Kopřivnice k narození jednoho z nejoblíbenějších ilustrátorů 20. století,“ říká ředitel Lašského muzea Pavel Dvořák. Zahájení připadlo přesně na 11. února, kdy se ve zdejší továrně na porcelánové kachle v roce 1905 slavný ilustrátor narodil.

„Chceme zdůraznit vztah tohoto velikána české ilustrace k našemu městu, ale zároveň nabídneme našim návštěvníkům ukázku z jeho děl, která se tak často nevidí a která jsou výhradně v majetku Kopřivnice,“ vysvětluje Pavel Dvořák.

Slavný kopřivnický rodák

Návštěvníci, kteří na výstavu zavítají, tak budou mít štěstí, že uvidí z velikánovy tvorby něco exkluzivního, protože jinak je Burianovo dílo velmi populární a dobře zmapované, ale také velmi rozsáhlé. Vytvořil na tisíce kreseb a stovky návrhů knižních obálek i desítky olejomaleb, mezi nimi se tak čas od času objevují i jeho dosud nepublikovaná díla.

„Nalezneme mezi nimi ilustrace k dobrodružné literatuře, ale také náčrty jeho pravěkých rekonstrukcí či portrétní tvorbu. Spojuje je fakt, že všechny pocházejí z majetku města Kopřivnice, tedy z našich sbírek,“ upozorňuje Pavel Dvořák.

K vidění budou například kvaše, které jsou citlivé na světlo a mohou se tedy vystavovat jen sporadicky. „Drtivá většina kvašů bude vystavena poprvé. Dále budou k vidění ilustrace k publikaci Na tajné stezce, což je kniha foglarovského typu, která ale nikdy nevyšla. Vystavíme k ní Burianovy kvaše i pérovky,“ přibližuje výstavu ředitel muzea Pavel Dvořák.

Vydání knihy zhatila měnová reforma

Kniha Na tajné stezce měla zajímavý osud a dlouhou dobu patřila k velkým raritám, protože nemohla být vydána a její rukopis se zachoval pouhou náhodou díky Marku Chlíbkovi, který jej zdědil po svém dědečkovi - nakladateli.

„Dědeček jako drobný nakladatel nechal dobrodružnou knížku Na tajné stezce napsat kolem roku 1945 jedním panem učitelem. Za rukopis zaplatil 25 tisíc tehdejších korun. Jeho přítel, národní umělec Zdeněk Burian, pro ni vytvořil asi dvacet nádherných kreseb za 35 tisíc dobových korun,“ konstatuje Marek Chlíbek na svých webových stránkách.

Japonská Godzilla podle Buriana

Vzhled původní japonské Godzilly inspiroval i Iguanodon od Zdeňka Buriana.

Zdeněk Burian - Iguanodon bernissartensis

Jenže přišla měnová reforma a z vydavatelského záměru sešlo. „Díky nečekané měnové reformě v roce 1953 dědečkovy našetřené finance vyměnili - jedna nová koruna za padesát korun starých, takže plán na vydání definitivně padl,“ dodává Chlíbek.

Jeho dědeček pak vzápětí přišel i o podnikatelskou koncesi. Kromě nikdy nevydané dobrodružné publikace pro děti se ale v Lašském muzeu chystají vystavit také doplňky ke slavným Burianovým obrazům s prehistorickými tvory.

O Buriana je stále větší zájem

„Ukážeme rekonstrukce obrazů k pravěku, skici malované tužkou a drobné náčrtky. Budou zajímavé především pro lidi, kteří jeho obrazy znají, protože v náčrtcích se nacházejí různé poznámky tužkou, jako například ‚rozšířit nozdry‘, poté budou také k vidění klasické ilustrace ke knížkám, zejména ve stylu verneovek,“ vysvětluje Dvořák.

V novodobé historii Lašského muzea se jedná o první výstavu věnovanou Zdeňku Burianovi po dlouhé době, naposledy byl jeho odkaz v Kopřivnici připomínán před deseti lety.

Burian je ovšem stále víc a víc populární. Třeba sběratelé jsou ochotni zaplatit jen za zachovalé dobové reprodukce jeho originálů desetitisíce korun. „Zájem veřejnosti je velký. Zejména registrujeme zvýšenou poptávku lidí, kteří se o Burianovo dílo soustavněji zajímají a kteří jej znají. Ti nám volají již od začátku roku. Větší vlnu zájmu ale očekáváme až po zahájení výstavy,“ míní Dvořák.

Pestrý život Zdeňka Buriana a jeho tvorbu ve spojitosti s legendárním filmem Cesta do pravěku v současnosti připomíná také muzeum ve Štramberku, kde výstava začala 6. ledna a potrvá do 21. června.