Na univerzity nyní míří jeden ze silných ročníků maturantů, což se projevilo na nárůstu počtu zájemců i podaných přihlášek.
„Letos evidujeme celkem 15 787 přihlášek a téměř pětadvacetiprocentní nárůst zájmu oproti minulému roku,“ přiblížila mluvčí Ostravské univerzity Jitka Jitřenka Navrátilová s tím, že se jedná o počet podaných a zaplacených kusů.
První čtyři příčky v počtu přihlášek tam obsadily obory všeobecné lékařství, biologie, psychologie a anglická filologie. „Žádný z těchto programů není trendem letošního roku. Je o ně velký zájem opakovaně už několik posledních let,“ okomentovala Navrátilová.
Naopak skokový nárůst zájmu byl u uchazečů například o tělesnou výchovu se zaměřením na vzdělávání a o intermediální umění.
Univerzitní kampus za 1,2 miliardy se i přes problémy podařilo dostavět |
„Tady to jednoznačně souvisí s otevřením City Campusu, neboť pro tyto obory nabízíme nejmodernější a nejpokrokovější zázemí nejen v Česku, ale držíme se na špičce i v rámci celé Evropy,“ konstatovala mluvčí.
Na Slezské univerzitě v Opavě letos přijali téměř o deset procent víc přihlášek. Náborové řízení tam však u některých oborů stále neskončilo. Dlouhodobě se mezi žádané obory na Slezské univerzitě řadí marketing, dentální hygiena, veřejná ekonomika či manažerská informatika.
„Největší procentuální nárůst zájmu jsme tento rok zaznamenali u studijního programu audiovizuální tvorba, a to o celých 114 procent,“ jmenovala mluvčí Slezské univerzity Karin Martínková. „Následovala kulturní dramaturgie v divadelní praxi s třiašedesáti procenty a pediatrické ošetřovatelství a inovativní podnikání s šedesáti procenty.“
Až pět tisíc za koleje a 150 za oběd. Život se studentům v Ostravě prodraží |
Doplnila, že největší skok v počtu podaných přihlášek byl u marketingu, konkrétně o 99. Dále o 19 kusů u angličtiny a 71 u manažerské informatiky. Zájem tam však u uchazečů budí rovněž nedávno otevřené obory, jako je například archeologie středověku a novověku nebo inovativní podnikání.
„Do čerstvě otevřeného programu se vloni hlásilo 27 studentů, letos již 43. Pozadu nezůstává ani zájem o program digitální business reflektující nové trendy, který vloni přilákal k podání přihlášky 43 studentů, letos jich bylo již 60,“ nastínila Martínková.
Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) se počet zájemců o studium zvýšil oproti minulému roku o 13 procent.
V Ostravě otevřeli cvičnou nemocnici, medici zkoušejí zákroky na figurínách |
„Celkově máme přihlášených 8 745 uchazečů, z toho 6 087 do bakalářských studijních programů,“ sdělila mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková s tím, že z dlouhodobého hlediska je pro studenty nejvíce atraktivní fakulta elektrotechniky a informatiky a programy informatika, komunikační a informační technologie či elektroenergetika.
Z ekonomické fakulty jsou to ekonomika a management, marketing či finance. „Nejvyšší meziroční nárůst však tento rok máme na hornicko-geologické fakultě, kde je největší zájem například o inženýrskou geodezii, geovědní a montánní turismus či geoinformatiku. Zvýšený zájem byl tentokrát i o fakultu strojní,“ sdělila Halíková.
V současném náborovém období univerzita žádné nově akreditované obory neotevírala. „Všechny studijní programy se snažíme postupně aktualizovat v rámci výuky, což se nám daří díky úzkému propojení na praxi,“ dodala mluvčí.
11. října 2022 |