Turisté se rozhlížejí po kraji z nových vyhlídek, další se dokončují

  18:58aktualizováno  18:58
Z nových vyhlídek a rozhleden se mohou lidé rozhlížet po Moravskoslezském kraji. Další budou brzo hotové nebo se plánují.

Starosta Slatiny Luděk Míček u rozestavěné rozhledny, kterou chce obec otevřít v prosinci. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Na kopci Borová v Malenovicích na Frýdecko-Místecku nyní obec dokončila dvě vyhlídkové trasy. „U kostelíku svatého Ignáce z Loyoly vzniklo vyhlídkové molo a pod ním vyhlídka ve tvaru kruhu spolu s přístřeškem vhodným i pro svatební obřady. 

„Za prvé jsme chtěli upozornit na náš krásný kostelík, který je kulturní památkou, a za druhé na výhled na Beskydy z této strany,“ řekl starosta Malenovic Vladimír Malarz. V okolí se obec chystá vysázet různé druhy květin tak, aby kvetly od jara do zimy. 

„Máme naplánovanou ještě konstrukci s panoramatem Beskyd. Jednotlivé kopce vyznačíme, aby všichni poznali, na který se dívají a jak je vysoký,“ dodal Malarz. Proměna svahu vyšla Malenovice na více než šest milionů korun.

S pomocí dotací na společný projekt budují rozhledny i další obce v kraji. V polovině listopadu by chtěli slavnostně otevřít zajímavou rozhlednu v Odrách na Novojičínsku. 

„Jelikož stojí v místě, kde bývalo kdysi středověké opevnění, má také ta naše dřevěná vzhled strážní věže. Je vysoká necelých čtrnáct metrů,“ sdělila vedoucí rozvoje města Odry Kamila Ambrožová. Rozhledna stála 2,8 milionu korun.

Jeseník nad Odrou plánuje rozhlednu u vodárny vysokou 27 metrů. Rozpočet na ni se vyšplhal na sedm milionů korun. 

„Měla by být unikátní tvarem a podle projektu postavená z hranolů, kamene, betonu i železa. Osobně ji nazývám raketa. Máme hotové stavební povolení, ale vybudujeme ji jedině v případě, že na ni seženeme padesátiprocentní dotaci,“ upřesnil starosta obce Tomáš Machýček.

Dřevěný šestiúhelník, takový tvar má 18 metrů vysoká rozhledna ve Slatině. Otevřít by se měla letos v prosinci. „Umístili jsme ji na nejvyšším kopci nad obcí, kterému se říká Okrouhlík. Pilíře pocházejí symbolicky ze zámecké zahrady,“ řekl starosta Slatiny Luděk Míček. 

Vlastními silami, z vlastního dřeva

Několik nových rozhleden vzniká i na Opavsku. Do konce roku by měla být hotová rozhledna ve Stěbořicích. „Slavnostní otevření však asi posuneme na jaro,“ sdělil starosta obce Roman Falhar. 

„Z rozhledny je pěkný výhled na třiadvacet bunkrů. Chtěli jsme, ať se i v jejím vzhledu odráží připomínka bunkrů, kterými je oblast proslulá. Kromě nich nabídne stavba i panoramata Beskyd a Jeseníků. Je vysoká 12 metrů a stojí na nejvyšším bodu Stěbořic.“ Objekt stál zhruba tři miliony korun.

Právě nyní kolaudují pětadvacet metrů vysokou rozhlednu v Sosnové. Je celodřevěná z modřínu a tyčí se na Anenském vrchu. „Je vidět, že se na ni lidé těší. Ve velkém totiž sdílejí fotografie díla na sociálních sítích,“ sdělil starosta Sosnové Roman Franěk.

Ve Starých Těchanovicích vznikla nyní 12 metrů vysoká rozhledna a u ní na sluneční terase i lehátka k odpočinku s výhledem do krajiny. Obec hradila stavbu z vlastních zdrojů. Přišla na dva miliony korun. 

Půl milionu korun na sluneční terasu a dva altány pokryla dotace. „Rozhlednu jsme zhotovili vlastními silami. Tedy z našeho dřeva a díky našemu tesaři,“ uvedl starosta Luděk Kozák.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Verze „tunel“ padla, našlo se řešení ucpané Místecké v Ostravě

Ilustrační snímek

Zúžení Místecké ulice u někdejší haly Tatran v Cingrově ulici, které je úsekem pravidelných dopravních problémů a...

Další z rubriky

Hledaná drahá flétna ležela ve sněhu, ukradena zřejmě nebyla

Ztracená flétna už je zase zpátky u své majitelky.

Několikadenní pátrání ostravské umělkyně a poté i tamní policie po drahé příčné flétně je u konce. Nástroj v hodnotě...

Kvůli smogu a prachu na severní Moravě platí regulace i pro Třinecko

Ostrava už několik dní opět trpí zahalená ve smogu.

Kvůli smogu a prachu platí v Moravskoslezském a také Zlínském kraji smogová situace. Meteorologové pak kvůli špatnému...

Za vraždu přítelkyně dostal muž 18 let, zabít sebe dvakrát nesvedl

Muž je podezřelý z vraždy bývalé přítelkyně

Pavel Mikulič dostal od Krajského soudu v Ostravě 18 let vězení za vraždu čtyřiadvacetileté ženy. Ta se s ním těsně...

Najdete na iDNES.cz