Vrchní soud v Olomouci snížil Martinu Svobodovi trest za prodej metylalkoholu v...

Vrchní soud v Olomouci snížil Martinu Svobodovi trest za prodej metylalkoholu v Havířově, po jehož požití zemřeli čtyři lidé, ze čtyř let vězení na tříletý podmíněný trest. (24. března 2021) | foto: ČTK

Padl poslední rozsudek v metanolové kauze. Stánkař má místo vězení podmínku

  • 7
Ze čtyř let vězení na tříletou podmínku snížil Vrchní soud v Olomouci trest Martinu Svobodovi, který podle obžaloby v roce 2012 prodával ve stánku v Havířově smrtící metylalkohol. Svoboda vinu nikdy nepřiznal.

Po požití alkoholu ze Svobodova stánku podle rozsudku zemřeli čtyři lidé a jeden muž natrvalo oslepl. Stánek byl uzavřen 6. září 2012 jako první v metanolové kauze, která si vyžádala smrt pěti desítek lidí po celém Česku.

Středeční rozsudek je podle žalobce zároveň posledním v celé této kauze. Muž po celou dobu popíral, že smrtící směs pocházela z jeho stánku.

Řízení ve Svobodově případu trvalo devět let, padlo při něm několik rozsudků. Olomoucký vrchní soud naposledy v březnu 2019 muži zpřísnil trest o 11 měsíců na sedm let a devět měsíců, případ však vrátil na kraj Nejvyšší soud, který rozhodl, že se Svoboda dopustil pouze nedbalostního jednání.

Zlínský soud mu poté loni uložil čtyři roky vězení za ohrožování zdraví závadnými potravinami a jinými předměty z nedbalosti v nejpřísnějším odstavci se sazbou od tří do deseti let. Vrchní soud jej ve středu odsoudil v mírnější právní kvalifikaci, kde je sazba od jednoho roku do pěti let. Zkušební dobu stanovil na pět let.

„Při ukládání trestu jsme dospěli k závěru, že trestný čin je natolik závažný, že odpovídající sankce je v polovině trestní sazby, tedy tří let,“ uvedl předseda senátu Vladislav Šlapák. Soud muži stanovil nejdelší zkušební dobu a stanovil dohled nad obžalovaným.

Svoboda svou vinu popřel i ve středu, u soudu uvedl, že má svědomí čisté. Obhajoba žádala zproštění obžaloby.

„Můj klient cítí jako křivdu, že jeho stánek byl uzavřen jako první, 6. září 2012. Je paradox, že metylalkoholová kauza u něj začala a končí. Tím, že byl uzavřen jako první, na základě nepřímých důkazů je dovozována souvislost s oběťmi. Není dokázáno, že požili alkohol právě z tohoto stánku, tehdy se dal nezdaněný alkohol koupit v Havířově ve všech večerkách, ve všech stáncích,“ uvedl obhájce.

Podle soudců je však Svobodova vina doložena důkazy a není o ní pochyb. Podle rozsudku kontaminovaný alkohol zakoupil od již odsouzeného Martina Posládka, který jej opatřil prostřednictvím dalšího již odsouzeného Michala Klösela a Martina Jirouta z pokoutního zdroje od hlavního distributora otráveného alkoholu Jiřího Vaculy.

Kontaminovanou směs vyrobili Slovák Rudolf Fian a Tomáš Křepela ze Zlína, kteří byli za obecné ohrožení odsouzeni na doživotí. Vacula si odpykává 15 let, vysoké tresty dostali i ostatní aktéři případu.

Smrtící směs Svoboda prodával podle rozsudku ve svém stánku v Havířově, v září 2012 po jejím požití zemřel sedmapadesátiletý, dvaašedesátiletý a dvaačtyřicetiletý muž a šedesátiletá žena. Další jednapadesátiletý muž po intoxikaci oslepl.

Metylalkoholová kauza patří mezi nejhorší neštěstí, která v posledních desetiletích postihly Česko. První úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu se objevila koncem léta 2012. Dohromady zemřelo pět desítek lidí.

,