Lidé v kraji odstavují desítky autovraků, stávají se útočištěm bezdomovců

  8:48aktualizováno  8:48
Dva roky trvalo lidem z odboru dopravy novojičínské radnice, než se jim podařilo odstranit auto dlouhodobě odstavené u jedné z mateřinek. Vrak se načas stal dokonce útočištěm bezdomovců. Nový Jičín avizuje, že z města postupně vytlačí i další taková auta.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal TurekMAFRA

Jejich majitelé je nechávají osudu na parkovištích či trávnících. Problémem jsou v celém kraji, jejich počet jde do desítek.

„V ulicích stojí často vozidla, která nejsou užívána, ale autovrakem nejsou. I auto před mateřskou školou, přestože nebylo zamčené, mělo rozbitá skla, a dokonce se stalo domovem pro skupinku bezdomovců, nesplňovalo parametry autovraku. Tím se stává vůz, až když na něm chybí podstatné části jako nápravy, motor, karoserie. Do té doby město nemá právní prostředky k odtahu,“ vysvětlil složitou situaci vedoucí oboru dopravy novojičínské radnice Libor Macíček.

Je proto nutné přimět majitele, aby vůz odstranil. Vlastníka auta u školky kontaktoval úřad i strážníci, ale neúspěšně. „Podařilo se nám však do komunikace zapojit příbuzné vlastníka vozidla a ti zajistili odtažení vozu. Museli jsme však být vytrvalí a až neodbytní. A budeme tak postupovat i v dalších případech,“ dodal Macíček.

Podle mluvčí městské policie Ilony Majorošové je podobných dlouhodobě odstavených aut v Novém Jičíně třináct. „Vždy když je některý vrak odstraněn, objeví se jinde nový,“ řekla.

Náklady na odtah vymáháme

To platí po celém kraji. V Karviné loni a letos přiměli uklidit si své nepojízdné auto devět vlastníků, město nechalo odtáhnout jeden vrak a další dva majitelé jsou vyzváni, aby z ulice jejich vůz, jenž už spadá do kategorie vraků, zmizel.

„Pokud ve lhůtě vozidlo neodklidí, dáváme pokyn k jeho odtažení na autovrakoviště. V případě, že je majitel znám, tak město náklady za odtah po něm vymáhá. Ve většině případů však majitel zjištěn není a náklady za odtah jdou na vrub města,“ uvedla Věra Hapková z odboru komunálních služeb. Nyní v karvinských ulicích stojí dalších šest dlouhodobě odstavených aut.

V Opavě jich momentálně mají patnáct, ve Frýdku-Místku deset. Havířov jen letos posuzoval dvacítku případů z vlastních kontrol i na základě podnětů občanů. V Bruntále jich v závěru loňského roku napočítali desítky. Počet starých aut zabírajících místo tam byl impulzem k plošné akci zaměřené na dlouhodobě odstavené vozy.

„Akce byla účinná. Z desítek aut dlouhodobě odstavených nebo nezpůsobilých provozu zůstalo jen několik jednotek. Velká většina majitelů vozidla buďto z veřejných parkovišť odstranila, nebo zjednala nápravu a uvedla je do provozuschopného stavu,“ konstatoval mluvčí bruntálské radnice Jiří Ondrášek. 

Stále se objevují nové

Na výzvy podle radnic zareaguje většina majitelů odstavených vozů. V ulicích se však stále objevují nové. Vytipovávají je strážníci. 

„Městská policie tyto autovraky lokalizuje na základě oznámení občanů nebo vlastním zjištěním při kontrolní činnosti v ulicích města,“ upřesnil mluvčí opavských strážníků Marek Dýčka.

Města se snaží najít způsob, jak se problému trvale zbavit. „Každoročně nabízíme obyvatelům Nového Jičína bezplatnou ekologickou likvidaci vozidla. 

Původně akce probíhala jeden den v roce, v posledních čtyřech letech mohou vlastníci nepojízdných aut této šance využít po celý týden,“ uvedla příklad mluvčí novojičínské radnice Marie Machková s tím, že město hledá i další cesty řešení.

Nejčtenější

Soud potrestal znalce z kauzy Kramný, za křivé výpovědi dostali podmínku

Radek Matlach u Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Okresní soud v Ostravě udělil podmíněné tresty Radku Matlachovi a Igoru Fargašovi za křivé výpovědi v kauze Petra...

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Dívka surově zbila spolužačku. Poté zavolala matce o cigarety na uklidnění

Ilustrační snímek

Patnáctiletá dívka surově zmlátila svou spolužačku v jedné ostravské prodejně. Po příjezdu strážníků si agresorka...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Další z rubriky

Žena přispěla k dopadení zloděje z kostela, policistovi půjčila kolo

Ženě za její jednání poděkovali zástupci městského obvodu i policie.

Duchapřítomně se zachovala žena, která se na začátku září stala svědkem vloupání do kostela v Ostravě. Policistům,...

Více hrabošů, více dravců. Některé druhy sov teď mají baby boom

kalous ušatý  mládě

Zaděláno na nový rekord, hlásí záchranná stanice živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku. Za uplynulé měsíce...

Nová huť se přejmenovala na Liberty, majitel slíbil novou ocelárnu

Kdysi Nová huť, Ispat nebo ArcelorMittal se nyní jmenuje Liberty Ostrava.

Po Nové huti, Ispatu nebo ArcelorMittalu má největší hutní závod v České republice nové jméno. Oficiálním přejmenováním...

Vrcholí boj v moravskoslezské ČSSD, krajský výbor chce rušit organizace

Ilustrační snímek

Mezi ostravskými sociálními demokraty to vře. Někteří jsou nadšení, ale většina zděšená. Postupně se totiž dozvídají,...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz