Odvolací soud zpřísnil dvojnásobnému vrahovi z Raškovic trest na 27 let

  11:02aktualizováno  12:31
Odvolal se, chtěl nižší trest, ale Vrchní soud v Olomouci dal zapravdu státnímu zastupci. Učitel angličtiny Ondřej Dlouhý, který loni v listopadu v Raškovicích na Frýdecko-Místecku zavraždil 17letou studentku a jejího dědečka, dostal trest vyšší o tři roky a za mřížemi by měl strávit 27 let.

Ondřeje Dlouhého, který 4. listopadu 2013 zastřelil svou žákyni a jejího dědečka, přivedla k jednání soudu eskorta. Od útoku je ve vazbě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dlouhý musí podle rozsudku zdravotním pojišťovnám a příbuzným obětí také zaplatit zhruba 2,6 milionu korun.

„Soud zohlednil hlavně to, že muž svůj čin plánoval, rozhodně nešlo o nějaký náhlý afekt. Tři zbraně a sto nábojů si vzal už do zaměstnání, odkud se uvolnil a jel do obce, kde dívka bydlela,“ řekl mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský a zdůraznil, že s takovou společenskou nebezpečností se soud setkává jen výjimečně. „Proto bylo rozhodnuto o zvýšení rozsudku do druhé poloviny sazby výjimečného trestu.“

Doživotí nepadlo proto, že Dlouhý dosud nebyl trestán a znalec považuje jeho převýchovu za možnou. Odsouzený si ještě může podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale neodloží platnost verdiktu.

Státní zástupce Vít Legerský původně žádal třicet let, proto se také po vyhlášení krajského soudu odvolal. Obhajoba nesouhlasila s právní kvalifikací a žádala změnu na zabití z omluvitelných pohnutek, za což by „střelci z Raškovic“ hrozilo maximálně dvacet let vězení.

Tragédie v Raškovicích

„S trestem se nemohu ztotožnit, trvám na tom, že měl být můj klient souzen za zabití, ne za vraždu. Soud měl zohlednit, že klient jednal z omluvitelného hnutí mysli,“ řekla už v srpnu po vyhlášení rozsudku u Krajského soudu v Ostravě obhájkyně Irena Křivánková.

Vztah trval asi měsíc

Jednatřicetiletý kantor nastoupil na střední školu ve Frýdku-Místku v září a záhy navázal vztah se sedmnáctiletou dívkou. Tu neučil pravidelně, jen jednu hodinu při doučování angličtiny.

„Vznikl mezi nimi asi měsíční vztah, kdy si vzájemně sdělovali důvěrné informace o sobě, o svých rodinách a podobně, líbali se, ale k pohlavnímu styku zřejmě nedošlo. Pak se dívka chtěla rozejít a on to neunesl,“ uvedl státní zástupce Legerský.

Jedině trest smrti, řekl otec dívky

Dívka se podle spisu vrátila k předchozímu příteli a údajně učiteli vyhrožovala, že vše o jejich vztahu zveřejní a dozví se to nejen lidé ve škole, ale také jeho manželka.

V pondělí 4. listopadu 2013 odjel Dlouhý taxíkem do Raškovic, kde dívka bydlela. U sebe měl tři legálně držené zbraně. Nalezla ho tam i jeho manželka, které se před časem svěřil, a tušila, kde by mohl být, když se po škole neozval. Přesvědčila ho, aby nic nedělal a chtěli spolu odjet.

Jenže když projížděli okolo domu, před kterým dívka stála, přikázal podle informací ze spisu zastavit a vyskočil. Po prvních výstřelech dívka utekla domů.

Proč vrah nedostal doživotí

Trestní sazba za úkladnou vraždu činí 15 až 20 let vězení. Vzhledem k tomu, že Ondřej Dlouhý zavraždil dva lidi a starší žena přežila jen díky lékařské pomoci, tak v úvahu připadal i výjimečný trest 20 až 30 let vězení. Pak už je jen doživotí.

Státní zástupce pro „raškovického střelce“ žádal třicet let, obhájkyně se domáhala změny z vraždy na zabití z ospravedlnitelných pohnutek, za což pachatel může dostat maximálně dvacetiletý trest. Uváděla, že mu bylo dívkou údajně vyhrožováno zveřejněním vztahu a při svém jednání nebyl zcela při smyslech.

To Krajský soud odmítl a vynesl trest 24 let. Nižší trest Dlouhý dostal proto, že dosud nebyl trestán a znalci uvedli, že je možná jeho převýchova. Po odvolání Dlouhého i žalobce zvýšil vrchní soud trest na 27 let.

V praxi to znamená, že Dlouhý může požádat o podmínečné propuštění po dvou třetinách trestu, tedy po osmnácti letech v listopadu 2031 (do trestu se započítává i doba strávená ve vazbě).

Dlouhý podle obžaloby nejprve střílel do oken, pak vnikl dovnitř. Do cesty se mu postavili prarodiče, kteří bydleli v přízemí. Dědečka zastřelil, babičkou střelou do hlavy těžce zranil.

Dívku střelil do hlavy

Zatím se dívka s matkou pokoušely zabarikádovat v ložnici v patře. Otec byl právě v obci na jednání o kompostérech. Dlouhý několikrát vystřelil přes dveře, přičemž dívku jednou zasáhl do tváře.

„Ty jsi mi zničila život, já ti ho zničím taky,“ prohlásil tehdy podle obžaloby. Dveře nakonec rozrazil a dívku ještě několikrát střelil do hlavy. Matku nechal být a odešel. Celkem podle obžaloby vystřílel více než sto nábojů.

Přivolaná policejní zásahová jednotka muže zadržela na autobusové zastávce. Po zatčení se ocitl v Psychiatrické léčebně v Opavě, odkud se přemístil do vazební nemocnice. Tam se pokusil o sebevraždu, když spolykal větší množství uklidňujících prášků.

Autor:

Nejčtenější

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Armády ČR v Mošnově.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Hokejová Sparta slaví výhru, proti Třinci rozhodla v závěru

Tomáš Marcinko (vlevo) z Třince a Jeremie Blain ze Sparty

Hokejisté Sparty porazili v předehrávce třetího extraligového kola Třinec 4:2, poprvé v sezoně naplno bodovali a patří...

Další z rubriky

Žena přispěla k dopadení zloděje z kostela, policistovi půjčila kolo

Ženě za její jednání poděkovali zástupci městského obvodu i policie.

Duchapřítomně se zachovala žena, která se na začátku září stala svědkem vloupání do kostela v Ostravě. Policistům,...

Ostrava si nemocnici nechá, nejdražší stavbu v historii zařízení ale odloží

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Přes dvě miliardy měla stát modernizace Městské nemocnice Ostrava do roku 2030 včetně nových pavilonů X a Y. Některé...

Bývalá karvinská ubytovna Kosmos se nebude opravovat, město ji zbourá

Takto podle původních vizualizací mohla vypadat bývalá ubytovna Kosmos. Z...

Budova bývalé ubytovny Kosmos, která stojí nedaleko centra Karviné, půjde k zemi. Rozhodli o tom na pondělním jednání...

Baník Souš, Baník Most, Sokolov, Ostrava. Fleišmanovi je Baník souzený

Jiří Fleišman, fotbalový obránce FC Baník Ostrava

Kam se podívá, tam má fotbalový obránce Jiří Fleišman ve své kariéře Baník, dokonce čtyřikrát. V Baníku Souš začínal....

Najdete na iDNES.cz