Zastupitelé složili mandát. Obce na Bruntálsku kvůli tomu čekají nové volby

  7:03aktualizováno  7:03
Vedou je starostové z předchozího volebního období, platí pro ně rozpočtové provizorium a čekají je nové komunální volby. Čtyři obce v Moravskoslezském kraji se dostaly do svízelné situace. Po říjnových volbách část nových zastupitelů složila mandát, takže počet členů zastupitelstva tam klesl pod pět. Podle zákona musí lidé k urnám znovu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Situace, kdy počet zastupitelů klesl pod zákonnou hranici a připravují se nové volby, je ve čtyřech obcích, všechny se nacházejí na Bruntálsku. Jde o Slezské Pavlovice, Rudnou pod Pradědem, Krasov a Petrovice,“ informovala Miroslava Chlebounová z tiskového oddělení krajského úřadu.

Právě krajským úředníkům samosprávy musí v zákonné lhůtě poslat potřebné podklady s návrhem na nové volby. Ti věc předají ministerstvu vnitra, jež stanoví nový volební termín. Do té doby v čele obcí zůstává dosavadní vedení.

„Fungujeme s omezenou pravomocí. Zajišťujeme základní samosprávu a nesmíme přijímat větší rozhodnutí, které by mělo dopad na delší dobu. Finančně jedeme podle rozpočtového provizoria. Řádný rozpočet na příští rok může schválit jen platné zastupitelstvo, které teď nemáme,“ popsal dosavadní starosta Rudné pod Pradědem Radomír Tománek.

Zastupitelstvo tam má momentálně čtyři členy z celkových sedmi. „I přes koaliční jednání jsme se nedohodli personálně na vedení obce,“ dodává Tománek. Kvůli sníženým pravomocem obec může vyplácet mzdy zaměstnancům, příspěvky škole či zajišťovat úklid v ulicích a opravy techniky, na investice však musí zapomenout.

Nejisté jsou také rozjeté projekty. „Připravujeme malou vodní plochu, na ministerstvu zemědělství je žádost o dotaci. Když nám bude přiznána, nevíme, jestli ji takto můžeme přijmout. Je to závazek na několik dalších let,“ uvádí příklad starosta Rudné pod Pradědem.

Podobnou situaci řeší Krasov. „Máme podaných několik projektů, ať už jde o mateřskou školu, sociální byty, nebo revitalizaci rybníka. Vůbec nevíme, jak s dotacemi,“ říká starostka Krasova Monika Baranová. I v Krasově mají zastupitele čtyři ze sedmi a důvod situace podobný. „V zastupitelstvu zůstala jen jedna strana. Byly tu dva subjekty, ovšem nedohodly se,“ říká starostka.

Jen tři platné mandáty mají v Petrovicích. „Dva zastupitelé nesložili slib, k důvodům se nebudu vyjadřovat,“ komentovala dosavadní starostka Petrovic Ilona Biličková. Dodala, že pozastavení projektů obci zatím nehrozí, více ukáže čas.

Žádný zastupitel z pěti nezbyl Slezským Pavlovicím, obec ještě čeká na vyjádření jednoho náhradníka. Na vyřešení situace a řádný rozpočet si obce zřejmě počkají až půl roku. „Termín nových voleb neznáme, mám zatím jen odhad, že by mohly být někdy v dubnu,“ nastínila starostka Lenka Drozdová.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Srnky spadly do čtyřmetrové skruže, hasiči je zachraňovali „bezpachově“

Hasiči zachránili dvě mladé srnky, které skončily ve Slezské Ostravě ve čtyři...

Hasiči v sobotu večer vyjížděli k nezvyklému zásahu. Zachraňovali dvě mladé srnky, které v Slezské Ostravě spadly do...

Další z rubriky

Záchranná stanice zažívá vrchol roku, krmí čtyři sta zvířat od sov po srny

Mláďata veverek.

Nekončícím kolotočem je v létě příprava jídelníčku pro ošetřovatele zvířat v Záchranné stanici živočichů v...

U bytovky se objevil sklípkan, hasiči ho chytili a zavřeli do sudu

Hasiči přijeli pro nebezpečného pavouka.

Jedovatý sklípkan, který se objevil u vchodu do domu, vystrašil v neděli obyvatele bytovky na Havlíčkově náměstí v...

Sběratel má na zahradě nevšední muzeum. Desítky starých mlýnských kamenů

Muž z Oder sbírá mlýnské kameny.

Nevšední muzeum provozuje na své zahradě sběratel Jiří Král z Oder na Novojičínsku. K vidění jsou zde desítky kusů...

Najdete na iDNES.cz