(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Tažení na volby. Favority v Moravskoslezském kraji jsou Vondrák a Zaorálek

  • 4
Padesát dní zbývá do poslaneckých voleb. Strany a sdružení spouštějí předvolební kampaně. V krajském klání se nejvíce šancí přisuzuje hejtmanu Ivu Vondrákovi a ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi.

Zájem stran a hnutí o volby v kraji odporuje údajné všeobecné nechuti k politice. O vstup do Poslanecké sněmovny se totiž uchází šestadvacet seskupení, což je o osm více než při posledních parlamentních volbách v roce 2013. „Kandidátní listiny předložilo osmnáct politických stran a osm hnutí,“ potvrdila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Výrazné změny na kandidátkách už nejsou možné, strany a hnutí mohou řešit jen případná pochybení, s pořadím však už míchat nesmějí. Mezi lídry jsou lidé známí i takoví, o nichž není všeobecně známo nic.

Podle politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého v Olomouci jsou hlavní favorité dva: hejtman Ivo Vondrák, který stejně jako v loňských krajských volbách vede kandidátku hnutí ANO, a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ten se dokonce stal pomyslnou celorepublikovou jedničkou ČSSD.

Nad pět procent se posledně v kraji dostalo sedm stran

Šaradín upozornil, že v parlamentních volbách jde především o podporu voličů politické straně nebo hnutí.

„Přeci jen ale bude jistě zajímavé sledovat, nakolik se Lubomíru Zaorálkovi podaří přiblížit hnutí ANO,“ uvedl Šaradín.

Před čtyřmi roky v kraji jasně zvítězila sociální demokracie (26,38 procenta hlasů), druhé skončilo hnutí ANO (18,07 procenta) těsně před KSČM (17,53 procenta).

Přes pět procent se dostali ještě Úsvit, lidovci, TOP 09 a ODS. K volbám přišlo něco málo přes 55 procent voličů. Jenže po čtyřech letech se největším favoritem stalo hnutí ANO, a to zvláště po loňském triumfu v krajských volbách. Sociální demokraté a komunisté alespoň v celorepublikových průzkumech ztrácejí více než deset procent.

„Z dosavadních výsledků voleb v Moravskoslezském kraji však můžeme usuzovat, že ČSSD či KSČM budou nad celorepublikovými průměry,“ upozornil politolog Šaradín. Hned však dodal: „Nicméně letošní kampaň je natolik turbulentní, že odhadovat jakýkoli výsledek kterékoli strany je nemožné.“

I jako poslanec chce Vondrák zůstat hejtmanem

Lídr ANO Vondrák chce souběžně pracovat jako hejtman i poslanec. Už dříve MF DNES řekl, že jako poslanci se mu v Praze budou snáze prosazovat zájmy kraje.

To, že o vítězi voleb se bude rozhodovat mezi ním a Zaorálkem, souhlasí. „To bude asi největší souboj. Ale nikoho dalšího nepodceňuji,“ řekl Vondrák.

Volby 2017

  • Volby do Poslanecké sněmovny se budou konat v pátek a sobotu 20.–21. října 2017.
  • V kraji kandiduje téměř 800 lidí z 18 politických stran a 8 hnutí.
  • O poslanecké mandáty se ucházejí i subjekty, které nenaplnily všech 36 kandidátních míst, například Česká národní fronta (11 kandidátů), Česká strana národně sociální, Cesta odpovědné společnosti (po 3 kandidátech) a Radostné Česko (1 kandidát).

Neobává se ani, že by krajské šance hnutí ANO mohla výrazněji zhatit současná aféra s údajnými dotačními podvody Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. „Myslím, že věci je třeba vysvětlit, o tom není sporu, ale myslím, že to nebude mít negativní dopad. Navíc každý už vidí, že je tam skutečně vliv někoho, změnit věci před volbami.“

Lubomír Zaorálek řekl, že do politiky vstoupil kvůli kraji. „Současná vláda odstartovala strukturální pomoc našemu regionu, což přispělo k oživení, chci, aby další vláda pokračovala, je připraveno dalších jedenáct miliard,“ řekl lídr ČSSD.

Zúžení souboje na ANO a ČSSD zcela odmítá krajský lídr ODS, poslanec Zbyněk Stanjura. „Doufám, že to nebude jen souboj Zaorálka s Vondrákem, protože tyto dvě strany spolu vesele vládly skoro čtyři roky a teď hrají divadlo před voliči a tváří se, že jsou soupeři. Přitom jsou připraveni ve spolupráci pokračovat,“ míní krajský šéf ODS.