Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Před volbami se bude v Moravskoslezském kraji řešit, jak dál po viru a uhlí

  16:26
Do krajských voleb scházejí už jen necelé dva měsíce, konají se od 2. do 3. října. V pondělí uplynula lhůta pro změny v kandidátkách, krajský úřad nyní do 15. srpna posoudí správnost a úplnost těchto listin. Kandidátku v Moravskoslezském kraji podalo dvacet stran, hnutí a jejich koalic.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

„O přízeň voličů tak bude usilovat o pět politických seskupení méně než v roce 2016,“ konstatovala mluvčí krajského úřadu Miroslava Chlebounová.

Z porovnání kandidátek 2016 a 2020 vyplývá, že úbytek je částečně způsoben větším počtem koalic. Například před čtyřmi roky kandidovaly zvlášť strany ODS a TOP 09, nyní mají společnou kandidátku.

„Tříštění stran se shodným programem nedává smysl. Škoda jen, že s námi a ODS nešli STAN,“ poznamenal krajský šéf TOP 09 Herbert Pavera. Před čtyřmi roky získala ODS 6,93 procenta hlasů, TOP 09 pak 3,43 procenta.

STAN utvořili vlastní koalici se Stranou zelených a Nezávislými. Třetí koaliční kandidátku s názvem Pro krásný kraj – hlas nezávislých osobností vytvořili ODA, Hlas a SNK Evropští demokraté.

Naopak nově jdou do voleb například hnutí občanů Trikolóra nebo VOK – Volba pro kraj.

Zřejmá jsou už i témata, která budou v předvolební kampani zaznívat nejčastěji. Ještě před půl rokem nikdo netušil, jak důležitou se stane diskuse, jak kraj oživit po koronavirové pandemii. 

Útlum hornictví klíčovým tématem

Navíc ve volebním období 2020 až 2024 asi definitivně skončí těžba uhlí na Karvinsku.

„Právě pouhelná transformace regionu, na jejíž projekty se kraji podařilo získat více než sto miliard korun, je jednou ze zásadních záležitostí. Dále budeme prosazovat čistý region a také chceme vzdělanější kraj, přičemž hodláme pokračovat ve spolupráci škol a firem,“ uvedl hejtman a lídr hnutí ANO Ivo Vondrák. Dodal, že chce dále prosazovat i rozvoj jazykové přípravy a průmysl 4.0. ve výuce.

Lidovecký volební lídr a první náměstek hejtmana Lukáš Curylo netuší, jestli na podzim bude koronavirus ještě tak zásadním tématem.

„Určitě však jeho dopady, hlavně na kulturu, služby nebo zdravotnictví,“ poznamenal. Řekl, že i lidovci hodlají vnést do diskuse řešení útlumu hornictví, dále oživení ekonomiky po pandemii a rozvoj sociálních a zdravotních služeb.

Konec těžby se blíží. Pohornické Karvinsko bude potřebovat pomoc státu

Komunistický lídr Josef Babka předeslal, že jeho strana půjde do voleb s mottem Bezpečnost. Zdraví. Soběstačnost. Solidarita.

„Žhavým tématem jistě bude, co dále s krajem po útlumu hornictví, což má návaznost i na hutnictví. Také jak reagovat na koronavir ohledně ekonomických vazeb s těžkým dopadem na krajský rozpočet a následné investice,“ přiblížil.

Problém útlumu těžby a oživení po koronavirových opatřeních obsahuje i takzvaný Modrý plán ODS. Podle lídra Jakuba Unucky chtějí diskutovat i o zadržovaní vody v krajině nebo souhrnu investic v každé ze tří stovek obcí v kraji, což má nastartovat lokální ekonomiku.

„Každý starosta má v šuplíku spoustu projektů a fakt nepotřebuje z Prahy radit, co má v obci opravit nebo postavit,“ uvedl Unucka.

Sázka na vzdělání i zlepšení životního prostředí

Ambici poprvé vstoupit do krajského zastupitelstva nepochybně mají Piráti. Jednička kandidátky Zuzana Klusová uvedla za hlavní téma transformaci průmyslu, dále pak podporu farmářů i menších firem, snížení byrokracie a zlepšení dostupnosti zdravotnictví.

„Uplynulé měsíce nám ukázaly, jak riskantní je šetřit na zdravotní péči,“ konstatovala Klusová.

Lídr ČSSD a bývalý ostravský primátor Petr Kajnar zmiňuje nutnost tlaku na Polsko, aby začalo řešit zplodiny ze svých komínů, což ovlivňuje i ovzduší v našem kraji.

„Udržení fakulty medicíny v regionu je nezbytností, její absolventi zůstávají v našem kraji a tím přispívají ke kvalitě zdravotní péče. Založit zubařinu,“ řekl Kajnar. I on zmiňuje starost o lidi uvolněné při útlumu dolů.

Autor:

2. a 3. října se budou konat volby do krajských zastupitelstev a v některých okrscích i doplňovací volby do Senátu
Lidé v karanténě budou mít možnost volit 30. září a 1. října.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...