„Ani jsem takový zájem nečekal. Lidé přijíždějí z celé republiky, máme tady školní výpravy a občas dorazí návštěvníci i ze zahraničí, dokonce tady byl ragbyový tým z Velké Británie,“ těší dlouholetého sběratele vojenských předmětů z druhé světové války. Právě tomuto období se expozice výhradně věnuje.
Pokorný muzeum založil vlastně z donucení. Měl totiž tolik sběratelských předmětů, že v rodinném domku už nebylo takřka k hnutí. „Například válečný motocykl stál u jídelního stolu,“ popsal s úsměvem. „Věděli jsme, že jsou jen dvě možnosti: buď sbírku prodat, nebo někde založit muzeum.“
Všechny exponáty válku pamatují
Cesta ke splnění snu však nebyla lehká. Nejprve se podařilo najít vhodný objekt. „Nechtěli jsme nic nového, ale staršího se správnou atmosférou,“ podotkl.
Jenže to rovněž znamenalo tříletou rekonstrukci a například se vyvezlo 150 tun stavební suti. „Dům vypadá menší, ale návštěvníky překvapí, jak je muzeum rozlehlé,“ poukázal Pokorný.
Web nového Vojenského muzea |
Lidé si prohlédnou exponáty v přízemí, poté v prvním poschodí a ještě v suterénu vstoupí do protileteckého krytu, jaký mohl být v Ostravě v roce 1945.
Na něčem si však sběratel a nově i muzejník velmi zakládá – na originalitě exponátů. „Někdy jsou v našich muzeích nepůvodní věci, ale tady jsou opravdu jen exponáty, které válku takříkajíc vskutku zažily,“ upozornil nadšenec.
Na více než devadesáti figurínách převládají německé uniformy. „Ze sběratelského hlediska jsou rozmanitější. Právě ve wehrmachtu měla každá složka armády jinou barvu uniformy i třeba jiný tvar čepice,“ vysvětlil. Doplnil, že k vidění jsou i americké, britské nebo ruské uniformy.