Voda se valila z polí na vesnici na Opavsku. Pomohli až hasiči

  14:40aktualizováno  18:58
Prudké deště rozvodnily malé vodní roky na Opavsku. Lidi trápí nejen rozvodněné potoky, ale snad ještě více voda valící se z polí a lesů. Větší povodně však podle meteorologů v Moravskoslezském kraji nehrozí.

Lukáš Hrivňák prochází kolem domu své babičky v Žimrovicích na Opavsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Od pondělního odpoledne také v Moravskoslezském kraji vydatně prší, v několika lokalitách se objevily bouřky s přívalovými dešti.

Hasiči od úterního rána zasahovali kvůli záplavě čtyřicetkrát, nejčastěji, a to ve dvaceti případech, na Opavsku. Například do Žimrovic, místní části Hradce nad Moravicí, vyjely čtyři jednotky hasičů.

"Zatopeny byly zahrady, spodní voda se dostala do sklepů několika obytných domů. Hasiči použili zhruba osm stovek pytlů s pískem na zabránění odtoku vody do domů, k tomu i několik velkých pryžových vaků napuštěných vodou, a několik čerpadel," vypočítal mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Velká voda v Žimrovicích

Řeka Moravice se v obci dostala na první povodňový stupeň. Bdělost platí i na sedmi měřených místech Moravskoslezského kraje. Podle meteorologů však ve středu pršet přestane a vodní toky by se už rozlévat neměly.

"Už třicet let se několikrát do roka plaveme. Teď máme pod vodou kus zahrady a sklep, máme s tím velké problémy. Jenže když se potoky nevyčistí, tak je všechno zbytečné. Při povodni přijedou kravaťáci, vše si nafotí a pak se zase nic neděje," posteskla si například Marie Dolenková ze Žimrovic.

Podobně hovořil i další žimrovický občan Ladislav Juchelka: "Prevence pomůže více, než pak narychlo stavěné zábrany. Voda přiteče, to je jasné, ale pak nemá kudy odtékat. Bohužel lidé ze Žimrovic jsou na záplavy zvyklí, ale už by se s tímhle problémem opravdu mohlo něco udělat."

V kraji jsou kvůli vodě uzavřeny dvě silnice. Komunikace číslo 461 mezi silnicí I/57 a Oticemi by měla být zprovozněna ještě v úterý, silnice 4662 mezi Raduní a Opavou-Komárovem až ve středu ráno.

Hasiči také zasahovali v Karviné-Hranicích, kde velká laguna na poli začala přetékat přes ulici Rudé armády a zatápět rodinný domek na druhé straně silnice. "Vodaři hasičům řekli, že uprostřed laguny je revizní šachta. Hasiči se lagunou brodili a pomocí bidla pátrali po šachtici. Našli ji asi padesát centimetrů pod hladinou laguny, poklop otevřeli a voda z laguny jí odtekla," popsal Kůdela.

na Opavsku jsou kvůli velké vodě uzavřeny silnice 461 u Otic (zelená značka) a 4662 mezi Raduní a Komárovem (modrá značka)

na Opavsku jsou kvůli velké vodě uzavřeny silnice 461 u Otic (zelená značka) a 4662 mezi Raduní a Komárovem (modrá značka)

Autor:

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Pitva odhalila, že viník nehody se čtyřmi mrtvými měl v těle drogy

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

Ukrajinský řidič dodávky, který v listopadu minulého roku v Třinci-Neborech zavinil nehodu se čtyřmi mrtvými, byl pod...

Utrápené Pardubice zase nebodovaly, Vítkovice poskočily na čtvrté místo

Vítkovický hokejista Ondřej Roman (vpravo) v souboji s pardubickým Rhettem...

Vítkovičtí hokejisté zvítězili v předehrávce 40. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 4:1 a v tabulce se posunuli na...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Další z rubriky

Kraj zařídil exhejtmanovi místo šéfa sportcentra, stěžují si kritici

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Výběrové řízení šité na míru pro někdejšího hejtmana Miroslava Nováka uspořádal podle některých kritiků Krajský úřad v...

Sbírka pro děti horníků zabitých výbuchem vynesla přes čtyři miliony

Lidé nosí svíčky ke vchodu dolu Stonava sever na Karvinsku, kde došlo k...

Na účet Spolku svatá Barbora poslali lidé 4 051 361 korun. Peníze jsou pro děti obětí nedávné tragédie ve Stonavě na...

Moravskoslezští záchranáři loni ošetřili 110 tisíc lidí, výjezdů přibývá

Záchranáři převážejí pětiměsíčního chlapce nakaženou plicní tuberkulozou.

Pomoc Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje potřebuje každý rok výrazně více pacientů. „Naše týmy...

Najdete na iDNES.cz