Trvalky mezi starosty: rekordmana Chovance lidé volí už čtyři dekády

  7:55aktualizováno  7:55
I přes významný příklon k novým tvářím zůstávají v Moravskoslezském kraji i politici, kteří stojí v čele obce, města či obvodu nepřetržitě desítky let. I tentokrát voliči zachovali přízeň například starostovi Slavkova u Opavy Vladimíru Chovancovi.

Vladimír Chovanec řídí radnici ve Slavkově na Opavsku už 38 let. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vladimír Chovanec nemá v regionu konkurenci. Tamní radnici řídí nepřetržitě už 38 let. A povede ji dál. S dalšími nezávislými kandidáty totiž získal 10 z 15 křesel v místním zastupitelstvu.

Začínal ve svých 26 letech jako předseda místního národního výboru. Nikdo starší funkci nechtěl, protože Slavkovu hrozilo připojení k Opavě. To se ale nestalo a Chovanec se dnes může chlubit řadou ocenění i nárůstem obyvatel.

„Před dvaceti lety nás bylo kolem 1 500, teď už téměř dva tisíce. Máme bohatý spolkový život, zajímavé akce, i proto tu lidé staví domky,“ vysvětluje starosta, který kvůli důchodovému věku předpokládá, že za čtyři roky skončí. Teď ho ale zajímá přítomnost. „Potřebujeme získat dotace na přístavbu dvou učeben k naší škole, kam dochází stále víc žáků,“ dodává.

Ve Stonavě jezdí děti k moři zdarma

Právě záchrana samostatnosti obce nebo její viditelný rozvoj je důvodem úspěchu i řady dalších starostů v regionu, kteří jsou ve funkci dvacet let a déle.

Stonavský starosta Ondřej Feber.

Stonavský starosta Ondřej Feber.

Například Ondřej Feber zachránil Stonavu na Karvinsku odsouzenou k zániku kvůli poddolování. Starostou je od roku 1990 a bude pokračovat. Pod jeho vedením získalo hnutí ANO čtyři ze sedmi křesel v zastupitelstvu. Poprvé tedy ani nemusí hledat koaličního partnera.

V minulosti kandidoval za jiné strany či hnutí. Obyvatele ale víc zajímá to, že obec staví nové byty, dotuje chov dobytka i svoz odpadu a místní děti včetně přespolních, které chodí do stonavských škol, mohou každý rok vyjet na dva týdny k moři zdarma.

„Lidé volí Febera, protože něco dokázal. Ví, jak pro obec získat peníze, je diplomat, umí jednat s OKD a je zárukou rozvoje Stonavy. A zatím se nenašel nikdo, kdo by mu byl schopný konkurovat,“ míní obyvatel obce Jiří Brzoska.

Spravené cesty i byty, zateplené školy

Stejných 24 let vládne i Vladislava Latochová Vělopolí. Obec, která se v 90. letech společně s dalšími odtrhla od Hnojníku na Frýdecko-Místecku, původně o samostatnost ani nestála. „Ale nikdo nás tehdy nechtěl,“ vzpomíná Latochová na doby, kdy mělo Vělopolí 69 domů, necelé dvě stovky obyvatel a potřebovalo peníze na opravu rozbitých cest.

Starostka obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nezávislí).

Liana Janáčková, NEZ

„Dnes jsou cesty spravené, dokončili jsme vodovod a lidé si tu postavili 32 nových rodinných domů, takže počet obyvatel se zvýšil na 280,“ líčí žena, která ve volbách opět uspěla. Je v pětičlenném zastupitelstvu, ale jestli bude dál starostkou, to ukáže až hlasování.

Ke známým stálicím mezi starosty v regionu patří bezesporu také Liana Janáčková z Ostravy–Mariánských Hor a Hulvák, která s přestávkou sedmi měsíců, kdy ji nahradila opozice, řídí radnici už 24 let, nebo Petr Vícha, který jen o čtyři roky méně šéfuje Bohumínu se 23 tisíci obyvatel. Oba budou pokračovat.

Starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Víchy si lidé cení za to, že mají ve městě vše, co potřebují – dostupné bydlení, nemocnici, kulturní i sportovní vyžití. Proměny Bohumína ukazuje starosta každý rok imobilním obyvatelům, které bere na projížďku jako jejich průvodce. „Máme přes 4 000 opravených bytů napojených na teplovod, upravené centrum, zregenerovaná sídliště, sportovní a rekreační areál s akvacentrem a novou víceúčelovou halou i dalšími atrakcemi...“ líčí starosta Bohumína.

Malou výjimkou mezi „dvacetiletými“ starosty je Luděk Míček ze Slatiny u Bílovce. Ten se totiž chopil funkce až v březnu 1995. „V roce 1994 u nás volby nebyly, protože neměl nikdo zájem,“ vysvětluje Míček, který svého rozhodnutí, zkusit to, nelituje.

Podařilo se mu obec plynofikovat, opravit její střed i se zámkem, v němž sídlí radnice a knihovna, spravit chodníky, zateplit školu či zakopat kabely do země. Ve funkci by měl pokračovat. Je totiž lídrem Sdružení nezávislých kandidátů, které obsadilo všech devět křesel v zastupitelstvu obce.

Nejčtenější

Iglú se šíří Českem, pro řadu bezdomovců jsou lepší než noclehárna

Někteří bezdomovci upřednostňují iglú před pobytem v noclehárně.

Bezdomovecká iglú, která před časem do Česka přivezla dvojice mladých lidí, už překročila hranice Ostravska. Zájem je o...

Autoklíče z Frenštátu dobývají celý svět, při vývoji je házejí z okna

Továrna dodavatele pro autoprůmysl Continental ve Frenštátu pod Radhoštěm

Asi ho máte v kapse kalhot, nebo pohozený někde v tašce či kabelce - klíč od auta. Najděte ho a držte při čtení v ruce,...

Sparta dala razítko na Šuralův přestup a přiblížila se k angažmá Panáka

Karvinský Filip Panák (vlevo) hlavičkuje před Ondřejem Zahustelem ze Sparty.

Do fotbalové Sparty má blízko Filip Panák z Karviné, o kterého má zájem i Baník Ostrava. Přestup mladého univerzála do...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

VIDEO: Seniorka v Opavě bourala. Byla podnapilá a sotva stála na nohou

Opilá seniorka v Opavě bourala v protisměru

Silně podnapilá seniorka bourala v sobotu večer v Opavě - Kylešovicích. Přejela do protisměru, vjela na chodník a...

Další z rubriky

Předškoláci si osahají nářadí a poznají řemesla, kurzy zaplatí město

Ilustrační snímek

Nápad ředitelky jedné z mateřských škol slavil tak velký úspěch, že už za dva týdny se začnou ostravští předškoláci z...

Ostravské Přednádraží mizí, drážní kolonii a romské ghetto bourají bagry

Ostravské Přednádraží rychle planýrují bourací stroje. (14. ledna 2019)

Tak vypadá definitivní zánik části města. Bagry a další bourací stroje se zakously do vybydlených domů v lokalitě...

Moravskoslezský kraj chce letos opravit nejméně osmdesát kilometrů silnic

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Zhruba 800 milionů korun má pro letošní rok připraveno na opravy silnic druhé a třetí třídy Moravskoslezský kraj. To by...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz