Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Strojírenské Vítkovice se mění. Světlík se stahuje, teď přicházejí jiní

  12:38aktualizováno  12:38
Série insolvenčních řízení, která v minulých letech sužovala nejdůležitější podniky vítkovického strojírenského holdingu, se nesmazatelně podepsala i na podobě Vítkovic – tedy firmy, která v minulosti udělala Ostravu tím, čím je. Do budoucna se ale vliv vítkovických firem zmenší. Nebudou už totiž patřit do jediné skupiny.

Předseda dozorčí rady společnosti Vítkovice, a. s., Jan Světlík | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Platí to především pro dříve stěžejní části Vítkovic, jako byla těžká mechanika, kotlárna nebo mostárna. Tyto provozy už většinou patří jiným majitelům. A zbývající „vítkovické“ firmy velký význam nemají, firma chce navíc změnit i své zaměření.

„Vítkovice budou rozvíjet v budoucnu jen služby a v daném segmentu služeb se zaměří na development,“ vysvětluje předseda dozorčí rady společnosti Vítkovice, a. s., Jan Světlík.

„Klíčový bude rozvoj developerských projektů v okolí Dolních Vítkovic, kam soustředíme svoje aktivity. Společnosti, které se nebudou hodit do této strategie, budou prodány a výnos se použije na rozvoj developerských aktivit. To znamená, že Vítkovice, jak jsme už i dříve avizovali, nebudou dál aktivně působit ve výrobních a strojírenských oborech,“ řekl.

V oblasti Dolních Vítkovic se pro firmu otevřely velké možnosti poté, co byla zbourána někdejší aglomerace.

V sousedství Dolní oblasti funguje ještě jeden z někdejších vítkovických provozů, společnost Vítkovice Cylinders, někdejší Lahvárna.

Tu Jan Světlík v době, kdy problémy dalších závodů začaly ohrožovat i mateřskou společnost, z Vítkovic vyvedl a firmu opět oddělil.

Na rozdíl od dalších částí Vítkovic se „Lahvárně“ daří. Nedávno například otevřela nový společný podnik v Bělorusku.

To jiné velké vítkovické firmy o svůj návrat na trh ještě stále bojují. Společnost Vítkovice Power Engineering (VPE), která se do problémů dostala jako první, už v podstatě neexistuje.

Přichází Ulčák se Strnadem

Dominantní část firmy nejprve koupila společnost Vítkovické strojírny, která ale také brzy zkrachovala, a výrobní haly skončily v majetku společnosti Vítkovice Energetické strojírenství.

Někdejší Závod 3, Těžká mechanika, později Vítkovice Heavy Machinery, se dostaly do insolvence jen o pár měsíců později. Na rozdíl od VPE ale společnost prošla reorganizací a nyní se snaží vrátit na ztracené trhy.

V případě „záchrany“ těchto velkých vítkovických firem se setkala dvě velká jména současného průmyslu – Jaroslav Strnad, zakladatel společnosti Czechoslovak Group, a Martin Ulčák, majitel společnosti E-Invest. Ta se na restruktualizaci Vítkovic podílí už delší dobu.

Část vítkovických společností vlastní oba podnikatelé samostatně, v části mají různě velké podíly.

Nová značka Witkowitz

Martin Ulčák se navíc na začátku tohoto týdne rozhodl veřejně prezentovat novou značku Witkowitz, pod kterou si na začátku letošního roku zaregistroval hned několik firem. Vedle společnosti Witkowitz, a. s., ovládá firmy Witkowitz Envi, Vítkovice Hammering, Witkowitz Mechanica, Vítkovice energetické strojírenství, Hutní montáže, Witkowitz Slovakia a Vítkovice Gearworks.

„Tyto firmy byly vesměs zachráněny ve složité ekonomické i právní situaci. Nová vedení postupně získávají ztracenou důvěru u zákazníků a bank a pracují na obchodních i výrobních strategiích,“ řekl Karel Křivan, mediální zástupce společnosti Witkowitz.

Ve společnosti Vítkovické strojírny, které mají fungovat hlavně jako developerský projekt, mají Jaroslav Strnad a Martin Ulčák každý poloviční podíl.

Většinový podíl má Jaroslav Strnad ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery, kde za svou pomoc v insolvenčním řízení získal 51 procent akcií. 35 procent patří E-Investu, 15 procent pak původnímu vlastníku, společnosti Vítkovice, a. s.

  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Personál i pacienti se zamykali, střelec už nestihl vložit nový zásobník

Chaos, panika a pak všudypřítomné houkání sirén. Tak popisují první okamžiky po tragické střelbě lidé, kteří se v té...

Vzal si do hlavy, že ho nikdo nechce léčit, řekl o střelci jeho šéf

Mužem, který střílel v ostravské nemocnici, je pravděpodobně stavební technik Ctirad V. Informaci přinesl Český rozhlas...

Únik fotky z vystřílené čekárny řeší policie, někdo ji zkouší prodávat

Policie v souvislosti s úterním útokem střelce v Ostravě vyšetřuje také okolnosti vzniku fotografie obětí. Jde o záběr...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena zraněná při střelbě v Ostravě bojuje o život, její stav se zhoršil

Žena vážně zraněná při úterní střelbě v budově polikliniky ostravské fakultní nemocnice zůstává v kritickém stavu, její...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Únik fotky z vystřílené čekárny řeší policie, někdo ji zkouší prodávat

Policie v souvislosti s úterním útokem střelce v Ostravě vyšetřuje také okolnosti vzniku fotografie obětí. Jde o záběr...

Nemocnice již otevřela i místo tragédie, stav postřelené zůstává kritický

Fakultní nemocnice Ostrava otevřela ordinaci i čekárnu traumatologické ambulance v budově polikliniky, kde v úterý...

Personál i pacienti se zamykali, střelec už nestihl vložit nový zásobník

Chaos, panika a pak všudypřítomné houkání sirén. Tak popisují první okamžiky po tragické střelbě lidé, kteří se v té...

V kraji přibudou spoje pro turisty, po Novém roce se zvýší jízdné

Více víkendových spojů na Hukvaldy, do Karlovy Studánky či na Ovčárnu, ale také absenci skibusů a vyšší jízdné přinesou...

Najdete na iDNES.cz