Neděle 13. června 2021, svátek má Antonín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 13. června 2021 Antonín

Vítkovice Heavy Machinery jsou v insolvenci, zastavila se výroba

  10:39aktualizováno  19:10
Představenstvo ostravské strojírenské společnosti Vítkovice Heavy Machinery ve středu podalo na firmu insolvenční návrh. Jako způsob řešení úpadku navrhlo reorganizaci. Ve firmě, která zaměstnává přibližně 800 lidí, se zastavila výroba. Dodavatelé energií jí odpojili elektřinu a teplou vodu, zaměstnanci jsou od středy doma s 80 procenty mzdy.

Výroba ve vítkovických strojírnách. | foto: Vítkovice a.s.

„Lidé to nesou hodně špatně. Od vedení firmy máme informace, že momentálně nemají finanční prostředky na to, aby vyplatili mzdy,“ řekl předseda Základní organizace OS Kovo Těžká mechanika Vítkovice Miroslav Solanský. Výplatní termín v podniku má být v pátek.

Předseda představenstva VHM Jaromir Schmid uvedl, že musí nastat zásadní restrukturalizace, při které by se počet zaměstnanců významně snížil. Největší dluhy má podle něj firma vůči dodavatelům energií. O co nejrychlejším obnovení výroby se intenzivně jedná.

„Představenstvo společnosti je přesvědčeno, že optimálním a jediným správným řešením situace je soustředit se pouze na perspektivní části podniku schopné do budoucna ziskového provozu. Ty se v rámci reorganizace můžou stát předmětem nájmu nebo prodeje tuzemským i zahraničním investorům,“ uvedl za firmu Jaroslav Martínek.

Záchranu Vítkovice Heavy Machinery komplikuje věřitel. Rozhodne soud

Noví investoři by podle něj měli platit energie, mzdy zaměstnanců i opravy výrobních kapacit. „Aby společnost neztrácela na hodnotě a aby byla schopna v maximální míře uspokojit věřitele, mělo by dojít v insolvenčním řízení k přerušení výroby jen na minimální dobu,“ dodal.

Ani finanční injekce přesahující 1,6 miliardy korun, kterou do společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) nedávno napumpovali investoři Jaroslav Strnad a Martin Ulčák, podle všeho nestačily na definitivní záchranu firmy. 

Už minulý týden firma přišla o dodávky teplé vody, ve středu ráno VHM odstřihla od dodávek elektřiny společnost ČEZ.

„Již řadu měsíců intenzivně řešíme se společností Vítkovice Heavy Machinery otázku narůstajících dluhů za dodávky energií. Bohužel opakovaně nedošlo ze strany Vítkovice Heavy Machinery k naplnění příslibů řešení, a proto jsme v pátek zahájili proces přerušení dodávek energií“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Elektřinu odpojují po jednotlivých úsecích od ranních hodin, za chvíli bude bez proudu celá firma,“ potvrdil ve středu informaci Miroslav Solanský, předseda odborářské organizace OS Kovo Těžká mechanika.

Zaměstnance čeká nucené volno

Přerušení výroby znamená pro zaměstnance, že je zaměstnavatel pošle domů. „Ode dneška jsou zaměstnanci doma s 80 procenty platu,“ řekl odborový předák. Jestli  své peníze lidé uvidí, ale není jasné. Součástí problému VHM je i fakt, že firma nemá peníze na výplaty.

„V pátek měl být výplatní termín, vedení nám ale řeklo, že na výplaty nemají prostředky. Řešíme to teď s úřadem práce,“ dodal Miroslav Solanský, podle kterého bylo zhroucení firmy pro všechny zaměstnance velkým překvapením.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery se totiž teprve před půl rokem dostala z předchozího insolvenčního řízení, do kterého upadla ještě v době, kdy patřila do skupiny firem Jana Světlíka.

V rámci reorganizace v insolvenčním řízení do firmy investoval peníze hlavně Jaroslav Strnad, zakladatel skupiny Czechoslovak Group, který ve výsledku získal 51 procent akcií firmy. 35 procent ve firmě vlastní E Invest Martina Ulčáka, 14 procent pak zůstalo společnosti Vítkovice, a.s.

„Věci se začaly hroutit během týdne“

„Ta situace je tady už podruhé, všichni zaměstnanci jsou z toho hodně špatní. Bylo to pro zaměstnance z ničeho nic, věci se začaly hroutit během týdne. Ještě dnes by měl být podán insolvenční návrh,“ řekl ve středu ráno Miroslav Solanský.

„Firma nese zátěž obrovské podinvestovanosti, nemá přístup k bankovním úvěrům a zárukám a situace na trhu je taková, že přivedla ke krachu řadu evropských oceláren. Problémy s provozními náklady firmy včetně dodávky energií jsou symptomem této situace. I přes současné problémy je možné udržet klíčové schopnosti VHM v oblasti těžkého strojírenství a přivést jí k zisku,“ komentoval situaci ve firmě už dříve její mluvčí Andrej Čírtek. 

„Bude ale potřebná zásadní restrukturalizace, jejímž výsledkem může být podnik s nižšími fixními náklady a větší flexibilitou v produktové oblasti.“

Patnáct let obrovské podinvestovanosti

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Zhruba 80 procent výroby vyvážejí, hlavně do zemí Evropské unie.

VHM patřily do strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. V březnu 2018 firma skončila v úpadku. Soud schválil její reorganizaci a firmu postupně přebral strategický investor, společnost SPV VTK zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada. Díky tomu, že do VHM vložil peníze a zajistil její financování, mohl tehdy podnik obnovit výrobu. Nyní je většinovým vlastníkem VHM Strnadův holding CE Power Industries.

Soud zamítl žádost VHM o prodloužení lhůty na reorganizační plán

„Investoři ve shodě s představenstvem VHM dospěli k závěru, že přes velké úsilí managementu i významnou finanční injekci, která byla investory na udržení výroby poskytnuta, nelze udržet VHM v současné podobě,“ uvedl Schmid.

Důvodů je podle něj více. „Podnik trpí za uplynulých 15 let obrovskou podinvestovaností, která má za následek poruchovost strojů a špatnou logistiku výroby. Kvůli tomu nedokáže VHM v požadovaném čase a kvalitě plnit nasmlouvané zakázky,“ uvedl Schmid.

Po tříměsíční zastavení výroby na přelomu let 2017 a 2018 sice firma získala významnou část zákazníků zpět, ale za cenu snížené marže. V provozním minusu firma neměla prostředky na potřebné investice. 

„VHM je stále nevhodně dimenzovaná jako společnost dodávající investiční celky. V této podobě nemůže v současném stavu na trhu prosperovat,“ uvedl Schmid. Podnik se podle něj potýká také s evropskými regulacemi, které prodražují výrobu, a levnými dodávkami metalurgických výrobků ze zemí mimo EU.

„Cílem insolvence a navrhované reorganizace je koncentrovat se ve VHM na životaschopné ziskové části a ty dále rozvíjet. To umožní transformovat VHM do podoby, v níž začne rychle generovat provozní zisk, bude možné financovat výrobu a investovat do nezbytných oprav strojů,“ uvedl Schmid.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Lubomír Volný přišel o Facebook. Sociální síť smazala jeho profil

Poslanec Lubomír Volný přišel o hlavní způsob, jakým komunikoval se svými příznivci. Správci sociální sítě Facebook...

Tajemství Stříbrného jezera, při jeho obnově stoupla hladina o metr a půl

Někdejší hlubinné dolování sádrovce pod dnešním Stříbrným jezerem v Opavě nečekaně zkomplikovalo jeho revitalizaci....

Testy a roušky lze někde zrušit už teď, míní odborníci. Podívejte se kde

V okresech s příznivou epidemickou situací je podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) možné ve třídách...

Kdepak vítězství. Firmy opraví za své jen zlomek zvlněné dálnice

Výsledek soudu o zvlněnou dálnici u Ostravy není zdaleka takový úspěch, jak jej státní Ředitelství silnic a dálnic...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nový objev ukazuje, že u moravského Štramberka plavali v moři krokodýli

Ve vápencových sedimentech v okolí Štramberka byly objeveny fosilní zuby nových druhohorních plazů. Přesné určení...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

Poslední snímky: Abrhám testoval vozíček, Šafránková se ho snažila rozesmát

Premium Jak dnes žijí Josef Abrhám (81) a Libuše Šafránková (67)? O pohádkovém podzimu života bohužel nemůže být řeč, časopis...

  • Další z rubriky

Trať, která dala lidem z Beskyd práci. Od jejího vzniku uplynulo 150 let

Sto padesát let uplynulo od vyjetí prvních osobních i nákladních vlaků po trati mezi Ostravou, Frýdkem-Místkem a...

Festival Dream Factory chystá open air představení, začne Husa na provázku

Tradiční divadelní festival Dream Factory, který patří od roku 2009 ke koloritu kulturní Ostravy a loni v době pandemie...

Hluk z tramvají v ostravských Výškovicích ztiší nová trať i travní koberce

Tramvajová trať v Ostravě-Výškovicích bude tišší. Dopravní podnik ji na závěr rekonstrukce za 125 milionů korun nechává...

Firemní auto jelo v Ostravě v protisměru, policie hledá řidiče a svědky

Auto v protisměru projíždělo v pondělí v podvečer po velmi frekventované Místecké ulici, tedy silnici D56 spojující...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s nejvyšším IQ

Premium Oficiálně se považuje za nejchytřejšího Čecha. Jako robot ale nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním...

Datově neomezený tarif nebyl nikdy tak levný. Co na to konkurence?

Datově neomezené tarify mají v nabídce všichni tuzemští mobilní operátoři, avšak ve srovnání s běžnými tarify s...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Dušek: Očkovat se nenechám. Indiáni raději zemřeli, než se nechat zotročit

Jaroslav Dušek promluvil o svém rozhodnutí nenechat se očkovat vakcínou proti covidu-19. Herec, který nedávno oslavil...