Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Vítkovice Heavy Machinery jsou v insolvenci, zastavila se výroba

  10:39aktualizováno  19:10
Představenstvo ostravské strojírenské společnosti Vítkovice Heavy Machinery ve středu podalo na firmu insolvenční návrh. Jako způsob řešení úpadku navrhlo reorganizaci. Ve firmě, která zaměstnává přibližně 800 lidí, se zastavila výroba. Dodavatelé energií jí odpojili elektřinu a teplou vodu, zaměstnanci jsou od středy doma s 80 procenty mzdy.

Výroba ve vítkovických strojírnách. | foto: Vítkovice a.s.

„Lidé to nesou hodně špatně. Od vedení firmy máme informace, že momentálně nemají finanční prostředky na to, aby vyplatili mzdy,“ řekl předseda Základní organizace OS Kovo Těžká mechanika Vítkovice Miroslav Solanský. Výplatní termín v podniku má být v pátek.

Předseda představenstva VHM Jaromir Schmid uvedl, že musí nastat zásadní restrukturalizace, při které by se počet zaměstnanců významně snížil. Největší dluhy má podle něj firma vůči dodavatelům energií. O co nejrychlejším obnovení výroby se intenzivně jedná.

„Představenstvo společnosti je přesvědčeno, že optimálním a jediným správným řešením situace je soustředit se pouze na perspektivní části podniku schopné do budoucna ziskového provozu. Ty se v rámci reorganizace můžou stát předmětem nájmu nebo prodeje tuzemským i zahraničním investorům,“ uvedl za firmu Jaroslav Martínek.

Záchranu Vítkovice Heavy Machinery komplikuje věřitel. Rozhodne soud

Noví investoři by podle něj měli platit energie, mzdy zaměstnanců i opravy výrobních kapacit. „Aby společnost neztrácela na hodnotě a aby byla schopna v maximální míře uspokojit věřitele, mělo by dojít v insolvenčním řízení k přerušení výroby jen na minimální dobu,“ dodal.

Ani finanční injekce přesahující 1,6 miliardy korun, kterou do společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM) nedávno napumpovali investoři Jaroslav Strnad a Martin Ulčák, podle všeho nestačily na definitivní záchranu firmy. 

Už minulý týden firma přišla o dodávky teplé vody, ve středu ráno VHM odstřihla od dodávek elektřiny společnost ČEZ.

„Již řadu měsíců intenzivně řešíme se společností Vítkovice Heavy Machinery otázku narůstajících dluhů za dodávky energií. Bohužel opakovaně nedošlo ze strany Vítkovice Heavy Machinery k naplnění příslibů řešení, a proto jsme v pátek zahájili proces přerušení dodávek energií“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Elektřinu odpojují po jednotlivých úsecích od ranních hodin, za chvíli bude bez proudu celá firma,“ potvrdil ve středu informaci Miroslav Solanský, předseda odborářské organizace OS Kovo Těžká mechanika.

Zaměstnance čeká nucené volno

Přerušení výroby znamená pro zaměstnance, že je zaměstnavatel pošle domů. „Ode dneška jsou zaměstnanci doma s 80 procenty platu,“ řekl odborový předák. Jestli  své peníze lidé uvidí, ale není jasné. Součástí problému VHM je i fakt, že firma nemá peníze na výplaty.

„V pátek měl být výplatní termín, vedení nám ale řeklo, že na výplaty nemají prostředky. Řešíme to teď s úřadem práce,“ dodal Miroslav Solanský, podle kterého bylo zhroucení firmy pro všechny zaměstnance velkým překvapením.

Společnost Vítkovice Heavy Machinery se totiž teprve před půl rokem dostala z předchozího insolvenčního řízení, do kterého upadla ještě v době, kdy patřila do skupiny firem Jana Světlíka.

V rámci reorganizace v insolvenčním řízení do firmy investoval peníze hlavně Jaroslav Strnad, zakladatel skupiny Czechoslovak Group, který ve výsledku získal 51 procent akcií firmy. 35 procent ve firmě vlastní E Invest Martina Ulčáka, 14 procent pak zůstalo společnosti Vítkovice, a.s.

„Věci se začaly hroutit během týdne“

„Ta situace je tady už podruhé, všichni zaměstnanci jsou z toho hodně špatní. Bylo to pro zaměstnance z ničeho nic, věci se začaly hroutit během týdne. Ještě dnes by měl být podán insolvenční návrh,“ řekl ve středu ráno Miroslav Solanský.

„Firma nese zátěž obrovské podinvestovanosti, nemá přístup k bankovním úvěrům a zárukám a situace na trhu je taková, že přivedla ke krachu řadu evropských oceláren. Problémy s provozními náklady firmy včetně dodávky energií jsou symptomem této situace. I přes současné problémy je možné udržet klíčové schopnosti VHM v oblasti těžkého strojírenství a přivést jí k zisku,“ komentoval situaci ve firmě už dříve její mluvčí Andrej Čírtek. 

„Bude ale potřebná zásadní restrukturalizace, jejímž výsledkem může být podnik s nižšími fixními náklady a větší flexibilitou v produktové oblasti.“

Patnáct let obrovské podinvestovanosti

VHM jsou producentem ocelí a výrobků z nich. Zhruba 80 procent výroby vyvážejí, hlavně do zemí Evropské unie.

VHM patřily do strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. V březnu 2018 firma skončila v úpadku. Soud schválil její reorganizaci a firmu postupně přebral strategický investor, společnost SPV VTK zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada. Díky tomu, že do VHM vložil peníze a zajistil její financování, mohl tehdy podnik obnovit výrobu. Nyní je většinovým vlastníkem VHM Strnadův holding CE Power Industries.

Soud zamítl žádost VHM o prodloužení lhůty na reorganizační plán

„Investoři ve shodě s představenstvem VHM dospěli k závěru, že přes velké úsilí managementu i významnou finanční injekci, která byla investory na udržení výroby poskytnuta, nelze udržet VHM v současné podobě,“ uvedl Schmid.

Důvodů je podle něj více. „Podnik trpí za uplynulých 15 let obrovskou podinvestovaností, která má za následek poruchovost strojů a špatnou logistiku výroby. Kvůli tomu nedokáže VHM v požadovaném čase a kvalitě plnit nasmlouvané zakázky,“ uvedl Schmid.

Po tříměsíční zastavení výroby na přelomu let 2017 a 2018 sice firma získala významnou část zákazníků zpět, ale za cenu snížené marže. V provozním minusu firma neměla prostředky na potřebné investice. 

„VHM je stále nevhodně dimenzovaná jako společnost dodávající investiční celky. V této podobě nemůže v současném stavu na trhu prosperovat,“ uvedl Schmid. Podnik se podle něj potýká také s evropskými regulacemi, které prodražují výrobu, a levnými dodávkami metalurgických výrobků ze zemí mimo EU.

„Cílem insolvence a navrhované reorganizace je koncentrovat se ve VHM na životaschopné ziskové části a ty dále rozvíjet. To umožní transformovat VHM do podoby, v níž začne rychle generovat provozní zisk, bude možné financovat výrobu a investovat do nezbytných oprav strojů,“ uvedl Schmid.

Autoři: ,

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu, ve druhém kole 30. září a 1. října se bude rozhodovat v obvodech Nový Jičín, Ostrava- město, Frýdek- Místek. V obvodu Bruntál zvítězil v prvním kole Ladislav Václavec.

Výsledky pro: Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Ostrava, Frýdlant nad Ostravicí, Český Těšín, Štramberk, Krnovostatní

  • Nejčtenější

Policie šetří opavskou nemocnici. Mladou ženu dvanáct let kurtovali k lůžku

Jako mučení, v lepším případě jako nelidské zacházení, zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy,...

Třinec i Plzeň počtvrté prohrály, Kladno zdolalo Hradec. Slaví i Boleslav

Původně šestizápasový program čtvrtého kola hokejové extraligy zchudl kvůli nezpůsobilé ledové ploše o duel v Karlových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Třinec a Plzeň slaví první vítězství, Olomouc poprvé ztratila. Litvínov se trápí

Úterní páté kolo hokejové extraligy přineslo první vítězství i porážky. Třinec otočil duel v Brně, Plzeň zase derby s...

Radar na Vítkovsku za léto vydělal miliony, rekordman dostal osm pokut

V provozu je sice jen od poloviny července, během léta však radar v Lesních Albrechticích na Vítkovsku zachytil tolik...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice po demolici vedou extraligu, vítězí i Olomouc. Litvínov poprvé slaví

Hokejová extraliga během nedělního odpoledne nabídla v rychlém sledu dalších sedm duelů. A kromě čtyř remíz v základní...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Bylinky i recepty. Ostravské muzeum láká na herbáře renesančního lékaře

Unikátní středověké herbáře a bylináře si mohou lidé prohlédnout na výstavě, kterou hostí Ostravské muzeum. Expozice...

Černá louka v Ostravě se promění. Studie počítá s domy, parkem i obchody

První koncept urbanistické studie budoucí podoby území výstaviště Černá louka v Ostravě představili autoři tento týden...

Opravu lávek v Jeseníkách komplikují stovky turistů, ignorují zákaz vstupu

Stovky turistů v minulých dnech zkomplikovaly navzdory zákazu vstupu opravu lávek na Bílé Opavě v Jeseníkách natolik,...

Na křižovatce v Šenově u Ostravy se střetla dvě auta. Zemřel jeden člověk

Tragicky skončila nehoda dvou aut v Šenově u Ostravy. Na místě zemřel jeden člověk, další dva se zranili. Na místě...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROGRAMÁTOR *JAVA* (50-75.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 50 000 - 75 000 Kč

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...