Strnadovy Vítkovice chystají propouštění, v lednu má odejít 78 lidí

  8:20aktualizováno  8:20
Na velmi nejistém místě pracují zaměstnanci společnosti Vítkovice Energetické strojírenství. Během několika let jim už potřetí hromadně hrozí ztráta práce.

Provoz ve Vítkovických strojírnách. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Nejprve Vítkovice Power Engineering (VPE), pak Vítkovické strojírny a teď Vítkovice Energetické strojírenství (VES). Pro mnoho lidí tři zaměstnavatelé, aniž by změnili místo. Všechny firmy totiž působily v prostorách někdejší vítkovické Kotlárny a Mostárny.

Vítkovice Power Engineering i Vítkovické strojírny se však postupně dostaly do problémů a skončily v insolvenci. Na jejich místo nastoupila společnost Vítkovice Energetické strojírenství. A nyní ani ona zaměstnance nepotěšila.

„Zavolali si nás a řekli, že kvůli problémům budou muset propouštět,“ řekl MF DNES zaměstnanec firmy, který si nepřál být jmenován. „Před časem nás Strnad (majitel VES Jaroslav Strnad, pozn. red.) oslovoval dopisem, ať zůstaneme, ať se vrátíme, že má pro nás práci. A teď nás chce propouštět. Prý to je kvůli tomu, že se nedohodl s Ulčákem,“ pokračoval muž.

Podnikatel Martin Ulčák se společně s Jaroslavem Strnadem stal podílníkem v podniku, který přebral zkrachovalé Vítkovické strojírny, ty zase koupily od insolvenčního správce společnost Vítkovice Power Engineering z někdejšího vítkovického impéria Jana Světlíka.

Firma se chce udržet na trhu

Lidé ze Strnadova okruhu odmítají, že by za propouštěním stály spory mezi podnikateli. Nicméně chystané propouštění zaměstnanců firma přiznává.

„Společnost Vítkovice Energetické strojírenství skutečně k 1. lednu 2020 plánuje snížení počtu zaměstnanců o 78 lidí,“ potvrdil Andrej Čírtek, mluvčí Jaroslava Strnada.

Fotogalerie

Firma se zabývá výrobou tlakových a netlakových částí elektráren, dílů pro chemický a petrochemický průmysl, segmentů pro ocelářství i další průmyslové obory.

Ke snížení počtu pracovníků vedení prý vede hlavně snaha o udržení se na trhu.

„Pro firmu, která vznikla teprve předloni, je podstatné, aby měla jasně stanovený segment trhu, na který se bude dlouhodobě soustřeďovat. Na ten je nutné nastavit i kapacity společnosti, než se prosadí novými referencemi,“ vysvětlil Čírtek. A propuštění podle Strnadova mluvčího nemusí nutně znamenat ztrátu práce.

Technicky vzdělaní zaměstnanci by jinou práci měli najít

„Všichni lidé, kteří dostanou výpovědi z VES, budou mít možnost přestoupit do sousední firmy VHM (Vítkovice Heavy Machinery, někdejší Těžká mechanika Závodu 3, firma, v níž má Jaroslav Strnad 51 procent, pozn. red.), nebo si dokonce vybrat z pracovních nabídek více společností. Lidé tak mohou mít novou práci doslova jen o dvě tři zastávky tramvaje dál,“ nastínil Čírtek.

Zaměstnanci údajně přestávají slibům věřit. „Naslibovalo se toho už hodně, kdo má vědět, že to bude ve VHM lepší?“ zmiňuje jeden z nich.

Pro technicky vzdělané dělníky a částečně i THP pracovníky firmy by v současnosti neměl být problém najít si práci, protože o ty je nyní v regionu zájem.

  • Nejčtenější

Rodina se otrávila z hub nasbíraných na zahradě. Pozor u bedel, radí mykolog

V ostravských nemocnicích skončili v pondělí tři členové rodiny, kteří snědli houby nasbírané na zahradě. Takové...

Podnikatelé z Ostravy oklamali systém EET, stát okradli o miliony

Zástupci dvou ostravských firem podle policie obešli systém EET, když za pomoci IT specialistů upravili své pokladní...

Gulaš pálil podeváté v řadě, ale slaví Kladno. Pardubice zaskočily Liberec

Hokejista Milan Gulaš se sice trefil podeváté v řadě, čímž vyrovnal extraligový rekord, jenže Kladno i díky gólu...

Co když Pešán všechno zase změní? obávají se kluby v kauze juniorů

Spor mezi hokejovým svazem a kluby z Havířova, Vsetína a Přerova se od podání žaloby dosud nikam nepohnul. Mládež hraje...

S údaji pro EET zřejmě manipuloval řetězec s vínem a destiláty, firma mlčí

Firmou, která podle policie oklamala systém EET, když z upravených pokladních systémů posílala zkreslené údaje o...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

V industriálních Vítkovicích vznikne státní muzeum. Zachrání vysoké pece

Unikátní industriální areál v Dolní oblasti Vítkovice, který je kulturní památkou a láká přes 1,6 milionu lidí ročně,...

Obec na Novojičínsku získala opuštěný sloup. Nikdo jiný památku nechtěl

Mnoho památek chátrá jen proto, že není jasný jejich vlastník. Legislativně je totiž hodně složité, jak zajistit nutnou...

Přestavba centra Kopřivnice se odkládá, nabídky firem jsou moc drahé

Podle původních plánů se mělo začít letos v létě, nejdříve to ale bude až v příštím roce. Start dlouho připravované...

Z ruiny skvost. Zámek Kunín získal na Pražském hradě prestižní ocenění

Obnova zámku v Kuníně na Novojičínsku se dostala mezi nejvýjimečnější počiny při záchraně památek od sametové revoluce,...

Najdete na iDNES.cz