Úterý 2. června 2020, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 2. června 2020 Jarmil

Vila jako srdce města klobouků. Nový Jičín hledá možnosti využití památky

  18:12aktualizováno  18:12
Kdysi to byly výstavné paláce plné unikátních artefaktů ze všech koutů světa. Poslední desítky let však dvě vily, které si nechali vystavět v Novém Jičíně na konci 19. století bratři August a Johann Hückelovi, nezadržitelně chátrají. Zdejší radnice je koupila a nyní plánuje jejich záchranu.

Jedna z Hückelových vil v Novém Jičíně v roce 2009 | foto: Adolf Horsinka

Tím, jak bude obnova vypadat, se od začátku roku zabývá odborná pracovní skupina. Jednou z možností je, že jedna z vil by se mohla stát centrem připomínky kloboučnické tradice ve městě.

V současné době je hlavním úkolem uchránit oba objekty před následky působení dřevomorky. „Dřevokazné houby nenávratně zničily ve vilách velkou část dřevěných prvků interiérového vybavení, například podlahy nebo obložení a vestavěné dřevěné prvky,“ popsal situaci Radek Polách z Muzea Novojičínska, který působí jako koordinátor revitalizace vil.

Postižena je především Augustova vila. Přesto je možné podle odborníků některé části interiéru zachránit, například obložení hlavního sálu. První záchranné práce prováděla radnice svépomocí, nyní připravuje veřejnou zakázku na odbornou firmu, která by v nich pokračovala a zajistila úplnou likvidaci dřevomorky. „Už nyní mají vily správce, který budovy pravidelně kontroluje, větrá a provádí dílčí zásahy,“ dodal Polách.

Průzkum dřevěných konstrukcí vily ale také vedl k objevu několika ukrytých maleb pocházejících z roku 1882, kdy byla sídla bratrů Hückelových postavena. „Jejich autorem je známý malíř, novojičínský rodák Eduard Veith, mimo jiné autor výmalby pražské opery a řady divadel v celém Rakousku-Uhersku,“ uvedl Polách.

Do konce roku by měly být hotové i návrhy, jak má budoucí využití vil vypadat. Dosud se například hovořilo o galerii nebo univerzitě třetího věku, jednu z vil měla podle původních plánů provozovat soukromá zdravotnická společnost.

„Jedna z možností, která v současné době přichází v úvahu, je vytvořit z levé vily, která patřila Augustu Hückelovi, centrum, jež by v co největší možné šíři připomínalo tradici Nového Jičína jako města klobouků. Mohla by zde být expozice k několik staletí trvající historii i současnosti kloboučnické výroby, bylo by možné zde prezentovat kolekce klobouků ze sbírek muzea a zároveň se věnovat i rodině Hückelových, která u zrodu zdejší slavné továrny stála,“ nastínil Polách.

Vily kdysi připomínaly paláce

V rámci této varianty se uvažuje také o návratu části původního mobiliáře, který byl součástí vybavení v době, kdy ve vilách ještě žily rodiny Hückelových. „Vily byly bohatě vybavené, připomínaly zámky. Oba bratři byli velcí sběratelé, což jim umožnil jejich obrovský majetek, ne nadarmo bývají Hückelové někdy označování jako Rothschildové severní Moravy, takže jejich paláce byly plné sbírkových předmětů z celého světa, byly tam i muzejní kabinety,“ popsal Polách.

V roce 1945, kdy byly vily i továrna na klobouky zestátněny, bylo jejich vybavení z velké části rozkradeno. „V rámci Muzea Novojičínska se podařilo zachránit alespoň sbírku výtvarného umění, artefaktů z geologických a zoologických sbírek. Některé věci se nám dnes daří zpětně dohledat, někdy skončily na opravdu neuvěřitelných místech,“ řekl Polách s tím, že pokud zmíněný záměr vyjde, mohla by se část předmětů, či jejich repliky, vrátit zpět do vily.

„Zatím je předčasné říkat, jak bude využití vil vypadat. Máme několik variant, ale žádná z nich ještě není na papíře. Možnost propagovat v jedné z vil tradici města klobouků je ale jedna z těch reálnějších, je to věc, kvůli níž lidé do Nového Jičína jezdí. Bude ale potřeba nejprve se domluvit s dalšími partnery,“ podotkl novojičínský starosta Ondřej Syrovátka.

Obnova za stovky milionů

Náklady na obnovu vil byly již dříve odhadnuty na 200 milionů korun. „Počítáme ale s tím, že budou ještě vyšší. Naštěstí se zde rýsuje poměrně slibná možnost využít na rekonstrukci dotace z Evropské unie na obnovu kulturních památek a také dotace ze strany státu a kraje. Nový Jičín by sám ze svého rozpočtu tak nákladnou akci financovat nemohl,“ doplnil Syrovátka.

Město také plánovalo vily přiblížit obyvatelům Nového Jičína. „Připravovali jsme několik veřejných akcí, v jejichž konání nám ale zabránila koronavirová pandemie. Proto jsme místo toho vytvořili webové stránky věnující se Hückelovým vilám, kde lidé najdou všechny informace a novinky, plánujeme také velkou fotogalerii a také virtuální prohlídku vil,“ doplnil Polách.

Architektonickou podobu zrcadlově stejných vil z roku 1882 navrhl uznávaný vídeňský architekt Otto Thienemann. Po druhé světové válce a následném znárodnění vily fungovaly jako dětská ozdravovna, ale po sametové revoluci chátraly, v jedné z nich dokonce fungoval pneuservis.

Kromě zmíněných dvou vil stojí poblíž ještě dvě další, které patřily Hugovi a Hansi Hückelovým. Obě jsou v dobrém stavu, vlastní je Moravskoslezský kraj. V jedné z nich je mateřská škola, ve druhé dětský domov.

Stav jedné z Hückelových vil v únoru 2016

  • Nejčtenější

Maturanti z Orlové získali výjimku hygieny, zkoušku složí v oddělené budově

Z dolu Darkov se nákaza rozšiřuje mezi obyvatele regionu a vzniklé ohnisko ovlivňuje i další instituce, například...

Jágr přemýšlí o budoucnosti. Půjde s Třincem po prvním titulu?

Pár dní před vypuknutím pandemie koronaviru jeho Kladno sestoupilo z hokejové extraligy, přesto by se v ní mohl během...

Renovovaná Slovenská strela se po šedesáti letech vrátila na koleje

Šedesát let nejel unikátní železniční motorový vůz Slovenská strela po kolejích. Stalo se tak až v pondělí 25. května....

Sázkařský gang znovu v akci? Na dvou zápasech ulpělo podezření

Jen nenapravitelný snílek by čekal, že dlouhá pauza zbaví fotbal nákazy sázkařskými gangy, které ovlivňují výsledky....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nedělní déšť nejvíc zasáhne východní cíp Česka, čeká se rozvodnění Olše

Víkendové ochlazení podle meteorologů v neděli doplní déšť na celém území Česka. Nejvíce by mělo pršet v...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Příjmy obcí výrazně klesnou, starostové se obávají zastavení rozvoje

Tvrdý dopad mají ztráty kvůli koronavirové krizi na malé obce v Moravskoslezském kraji. Podle starostů to do budoucna...

Pro lidi za sto let. Opavské muzeum založilo sbírku doby koronavirové

Epidemie koronaviru už se stala předmětem zájmu muzejníků. V opavském Slezském zemském muzeu vzniká sbírka roušek,...

Maturanti z Orlové získali výjimku hygieny, zkoušku složí v oddělené budově

Z dolu Darkov se nákaza rozšiřuje mezi obyvatele regionu a vzniklé ohnisko ovlivňuje i další instituce, například...

Později, někde vůbec. Přijímací zkoušky na vysoké školy budou letos odlišné

Posun termínů, ale také úplné upuštění od přijímacích zkoušek. Vysoké školy v Moravskoslezském kraji se letos musí...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Museli jsme prodat chalupu. Dcera se rozvádí a potřebuje peníze, říká Žilková

Veronika Žilková opustila minulý měsíc v Izraeli svého manžela Martina Stropnického a vrátila se do Česka. Její maminka...

Vodafone měl masivní výpadek. Hodiny nefungovaly prakticky žádné služby

Lidé po celém Česku zaznamenali ve čtvrtek odpoledne výpadky služeb Vodafonu včetně bývalých služeb UPC, ať už šlo o...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...