Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

  19:02
Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku jejich přesídlením a likvidací získají, přičemž mnozí z nich byli navíc inženýři schopní vyprojektovat a postavit plánované pracovní tábory.

Unikátní snímek jednoho ze židovských transportů vypravených z Ostravy. Nejde však o první transporty z roku 1939, protože tehdy byli deportováni výhradně muži. | foto: Slezské zemské muzeum Opava

První vlak z Ostravy vyjel přesně před osmdesáti roky – 18. října 1939. Druhý jen o šest dní později. Celkem bylo z Ostravska deportováno 1 223 mužů. Šlo o vůbec první nacistické přesídlení židů.

Už tehdy transporty organizoval nacistický funkcionář a válečný zločinec Adolf Eichmann. „Dokonce byl v Ostravě osobně na několika přípravných schůzkách a na celý transport bedlivě dohlížel,“ uvedl Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea v Opavě, který se událostmi 2. světové války zabývá.

Nacisté původně chtěli vysídlit židy jen z oblastí Katovic a Vídně, které na podzim 1939, tedy nedlouho po zahájení 2. světové války, ležely na území Říše. Jenže nakonec se to týkalo i Ostravy, která z velké části spadala do Protektorátu.

„Ostravská židovská obec byla bohatá, také místní židovská elita měla velké majetky. Navíc tady žilo mnoho technicky vzdělaných židů, což nacisté při stavbě táborů potřebovali,“ potvrdil opavský historik.

Fotogalerie

Prvním vlakem do města Nisko nad Sanem, které nyní leží ve východní části Polska, vyjelo 901 mužů.

„Na toto místo padla volba i proto, že šlo o lokalitu odlehlou, poměrně málo sledovanou,“ dodal Kolář. Němci tam hodlali vytvořit soustavu táborů, kam chtěli přemístit středoevropské židy.

Právě ostravský transport byl zkušební, na kterém nacisté chtěli zjistit například, jak dlouhé vlaky mohou využít, kolik lidí se vejde do vagonů nebo kolik celý transport bude stát.

Paradoxně vše musela zaplatit židovská obec, protože oficiálně byly transporty s přemístěním do pracovních táborů označeny jako povinné přeškolení židů do dělnických profesí.

Muži z transportu vůbec nevěděli, co je čeká. Tušili, že nejspíše nic dobrého.

„V té době mi bylo šestnáct let. Po příjezdu nás postavili do řady. Zavazadla, která jsme měli ve vlaku, nám už nedali. Hnali nás přes pontonový most přes řeku San,“ líčil před devíti lety při návštěvě Ostravy Otto Winecki, tehdy jeden z posledních pamětníků prvních židovských transportů.

Židy hnali k německo-sovětské hranici

Hned začala stavba pracovního tábora. Jenže sotva vlaky vyjely, tak nacisté v čele s Adolfem Hitlerem deportační plán dočasně přehodnotili s tím, že zatím dají přednost městským ghettům.

Co však už se židy v Nisku? Nacisté to vyřešili tak, že větší část transportovaných hnali k blízké německo-sovětské hranici. Ať se o ně jakkoliv „postarají“ tehdejší sovětští spojenci.

„Velká část židů proto nakonec skončila v gulazích na Sibiři a později se někteří začlenili do bojů proti nacismu,“ přiblížil historik Kolář.

V roce 1940 došlo i na židy, kteří v táboře zůstali. Přišel rozkaz tábor zrušit a většina se tak vrátila tam, odkud přijela.

Na tom, co ke změně plánů nacisty vedlo, se historikové dosud zcela neshodli. Někteří poukazují na změnu priorit v době příprav invaze do Francie, jiní připomínají, že správce oblasti, kam spadalo i Nisko, s příjezdy židovských transportů ostře nesouhlasil se slovy, že tam nechce „židovské smetiště“.

A Hitler si údajně také uvědomil, že pro plánovaný útok proti Sovětskému svazu potřebuje mít v tomto prostoru jen spolehlivé lidi.

Transporty do Niska připomněl historik

„Bohužel k otázce vysídlení židů se nacisté vrátili jen dva roky poté, to už v podobě vyhlazovacích táborů. Tragický konec tak postihl nakonec i většinu těch, kteří přežili první transporty,“ přiblížil Kolář smutný osud židů.

O transportech do Niska se desítky let veřejně nehovořilo. Až po roce 1989 se tématu věnoval zejména už zesnulý moravskoslezský historik Mečislav Borák.

A před deseti lety byl při 70. výročí transportů u ostravského hlavního nádraží, odkud deportační vlaky vyjížděly, odhalen židovský památník, který při určitém pohledu dává dohromady symbolickou židovskou Davidovu hvězdu.

Právě tam se ve čtvrtek uskutečnil pietní akt a vpodvečer pak ve vzpomínku na tehdejší události i oběti zazněl koncert ostravského pěveckého sboru Adash.

Adolf Eichmann dostal v Izraeli v roce 1961 trest smrti:

Autor:
  • Nejčtenější

Část Ostravy čelí nájezdům zlodějů, lidi děsí zvýšení hranice pro trestný čin

Beznaději propadají někteří lidé bydlící v Hrušově, části Slezské Ostravy. Po letech, kdy podle nich řádění výrostků a...

Žena vyklepala s povlečením i sto tisíc, podle svědků peníze sbírali sousedé

O vysokou částku přišla před dvěma týdny ostravská důchodkyně. Při vyklepávání povlečení z okna omylem vyhodila i...

Opava - Slavia 0:6, destrukce domácích, pět gólů dostali po přestávce

Slávističtí fotbalisté si s chutí užili zápas 8. ligového kola v Opavě, kde po reprezentační přestávce nadělovali....

Společný podnik českých a německých zbrojařů ponese jméno Tatra

Společný podnik české společnosti Czechoslovak Group (CSG) s německým zbrojařským gigantem Rheinmetall bude sídlit v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejlepší meziválečný československý obrněný automobil vyráběla Tatra

V roce 1934 vyrobila Tatra pro naši armádu 51 lehkých obrněných automobilů vzor 30. I když jejich bojovou hodnotu už v...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Část Ostravy čelí nájezdům zlodějů, lidi děsí zvýšení hranice pro trestný čin

Beznaději propadají někteří lidé bydlící v Hrušově, části Slezské Ostravy. Po letech, kdy podle nich řádění výrostků a...

Na program Antivirus firma použila jiný formulář, připraví ji to o milion

O vládní pomoc z programu Antivirus nejspíše přijde několik společností skupiny havířovské Gascontrol. Žádost nepodaly...

Nebezpečná křižovatka před Havířovem se mění, rychlost vozidel pohlídá radar

Jedno z rizikových dopravních míst v Moravskoslezském kraji se stane bezpečnějším. Začala totiž úprava křižovatky před...

Seniorka přivolala strážníky nouzovým tlačítkem, potřebovala si popovídat

Strážníci v Ostravě ve středu spěchali za seniorkou, která je přivolala pomocí tlačítka tísňového volání, takzvané...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...