První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

  19:02aktualizováno  19:02
Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku jejich přesídlením a likvidací získají, přičemž mnozí z nich byli navíc inženýři schopní vyprojektovat a postavit plánované pracovní tábory.

Unikátní snímek jednoho ze židovských transportů vypravených z Ostravy. Nejde však o první transporty z roku 1939, protože tehdy byli deportováni výhradně muži. | foto: Slezské zemské muzeum Opava

První vlak z Ostravy vyjel přesně před osmdesáti roky – 18. října 1939. Druhý jen o šest dní později. Celkem bylo z Ostravska deportováno 1 223 mužů. Šlo o vůbec první nacistické přesídlení židů.

Už tehdy transporty organizoval nacistický funkcionář a válečný zločinec Adolf Eichmann. „Dokonce byl v Ostravě osobně na několika přípravných schůzkách a na celý transport bedlivě dohlížel,“ uvedl Ondřej Kolář ze Slezského zemského muzea v Opavě, který se událostmi 2. světové války zabývá.

Nacisté původně chtěli vysídlit židy jen z oblastí Katovic a Vídně, které na podzim 1939, tedy nedlouho po zahájení 2. světové války, ležely na území Říše. Jenže nakonec se to týkalo i Ostravy, která z velké části spadala do Protektorátu.

„Ostravská židovská obec byla bohatá, také místní židovská elita měla velké majetky. Navíc tady žilo mnoho technicky vzdělaných židů, což nacisté při stavbě táborů potřebovali,“ potvrdil opavský historik.

Fotogalerie

Prvním vlakem do města Nisko nad Sanem, které nyní leží ve východní části Polska, vyjelo 901 mužů.

„Na toto místo padla volba i proto, že šlo o lokalitu odlehlou, poměrně málo sledovanou,“ dodal Kolář. Němci tam hodlali vytvořit soustavu táborů, kam chtěli přemístit středoevropské židy.

Právě ostravský transport byl zkušební, na kterém nacisté chtěli zjistit například, jak dlouhé vlaky mohou využít, kolik lidí se vejde do vagonů nebo kolik celý transport bude stát.

Paradoxně vše musela zaplatit židovská obec, protože oficiálně byly transporty s přemístěním do pracovních táborů označeny jako povinné přeškolení židů do dělnických profesí.

Muži z transportu vůbec nevěděli, co je čeká. Tušili, že nejspíše nic dobrého.

„V té době mi bylo šestnáct let. Po příjezdu nás postavili do řady. Zavazadla, která jsme měli ve vlaku, nám už nedali. Hnali nás přes pontonový most přes řeku San,“ líčil před devíti lety při návštěvě Ostravy Otto Winecki, tehdy jeden z posledních pamětníků prvních židovských transportů.

Židy hnali k německo-sovětské hranici

Hned začala stavba pracovního tábora. Jenže sotva vlaky vyjely, tak nacisté v čele s Adolfem Hitlerem deportační plán dočasně přehodnotili s tím, že zatím dají přednost městským ghettům.

Co však už se židy v Nisku? Nacisté to vyřešili tak, že větší část transportovaných hnali k blízké německo-sovětské hranici. Ať se o ně jakkoliv „postarají“ tehdejší sovětští spojenci.

„Velká část židů proto nakonec skončila v gulazích na Sibiři a později se někteří začlenili do bojů proti nacismu,“ přiblížil historik Kolář.

V roce 1940 došlo i na židy, kteří v táboře zůstali. Přišel rozkaz tábor zrušit a většina se tak vrátila tam, odkud přijela.

Na tom, co ke změně plánů nacisty vedlo, se historikové dosud zcela neshodli. Někteří poukazují na změnu priorit v době příprav invaze do Francie, jiní připomínají, že správce oblasti, kam spadalo i Nisko, s příjezdy židovských transportů ostře nesouhlasil se slovy, že tam nechce „židovské smetiště“.

A Hitler si údajně také uvědomil, že pro plánovaný útok proti Sovětskému svazu potřebuje mít v tomto prostoru jen spolehlivé lidi.

Transporty do Niska připomněl historik

„Bohužel k otázce vysídlení židů se nacisté vrátili jen dva roky poté, to už v podobě vyhlazovacích táborů. Tragický konec tak postihl nakonec i většinu těch, kteří přežili první transporty,“ přiblížil Kolář smutný osud židů.

O transportech do Niska se desítky let veřejně nehovořilo. Až po roce 1989 se tématu věnoval zejména už zesnulý moravskoslezský historik Mečislav Borák.

A před deseti lety byl při 70. výročí transportů u ostravského hlavního nádraží, odkud deportační vlaky vyjížděly, odhalen židovský památník, který při určitém pohledu dává dohromady symbolickou židovskou Davidovu hvězdu.

Právě tam se ve čtvrtek uskutečnil pietní akt a vpodvečer pak ve vzpomínku na tehdejší události i oběti zazněl koncert ostravského pěveckého sboru Adash.

Adolf Eichmann dostal v Izraeli v roce 1961 trest smrti:

Autor:
  • Nejčtenější

Trenér Straka je bez práce. Karviná ho kvůli špatným výsledkům odvolala

Po osmi měsících skončil u fotbalistů Karviné kouč František Straka. Vedení klubu ho odvolalo kvůli špatným výsledkům,...

Mittal couvl z koupě italského rivala, kvůli němuž prodal ostravské hutě

Ocelářská skupina ArcellorMittal překvapivě couvla z převzetí italského ocelářského giganta Ilva. Kvůli obchodu přitom...

Sparta hraje v poháru doma s Baníkem, Plzeň hostí Mladou Boleslav

Sparťanští fotbalisté se ve čtvrtfinále domácího poháru utkají doma s Baníkem Ostrava, posledním finalistou soutěže....

Policie obvinila člena ochranky z napadení hokejového fanouška. Muž zemřel

Policie obvinila v souvislosti se smrtí jednačtyřicetiletého hokejového fanouška Havířova dvacetiletého muže, který...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hasič zemřel při zásahu na střeše areálu u Karviné, zřejmě se propadla

Při likvidaci menšího požáru střechy budovy v průmyslovém areálu v Petrovicích u Karviné zemřel v noci profesionální...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

  • Další z rubriky

Vědci z Česka pomocí počítače luští letitou záhadu Voynichova rukopisu

Začali masivním rozborem četnosti výskytu slov a znaků, pokračují fraktální analýzou, jež zkoumá zvláštní struktury v...

V Poodří vysazují stovky stromů, díky nim přežije i hájený brouk páchník

V Poodří přibývá stromů ve velkém, sázejí se zejména duby a hrušně. Desetina z plánovaných patnácti set stromů už...

Obžalovaný za drogy se málem proškrábal přes zeď z cely, vodí ho ozbrojenci

Vypadá to skoro nepřiměřeně, když obžalovaného z nevelkých drogových deliktů přivádějí do soudní síně strážní vězeňské...

Ostravské stopy: Kdysi hrály amatérské kapely všude, vzpomíná bubeník Ožana

Píše se zhruba rok 1970 a na venkovské zábavě v Horní Datyni zní Black Sabbath. V místním kulturáku vystupuje amatérská...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz