Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 5. července 2022 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Na očkování čekají v kraji tisíce registrovaných zájemců, vakcín je málo

  9:05
Tisíce chronicky nemocných lidí v Moravskoslezském kraji využily šanci přihlásit se do rezervačního systému k očkování proti nemoci covid-19 hned první den, tedy minulou středu. Radost z registrace ale vystřídalo zklamání. Na kód, který umožňuje vybrat si konkrétní termín očkování, čeká celkem asi 33 tisíc obyvatel kraje.

Po týdnech příprav se v pondělí poprvé otevřelo velkokapacitní očkovací centrum v pavilonu A na ostravské Černé louce. Pro první dávku vakcíny si tam přišlo přes dvě stě lidí. (1.3.2021) | foto: FN Ostrava

„Dostala jsem potvrzení o úspěšné registraci s tím, že až bude volný termín, obdržím SMS zprávu s PIN 2 kódem. Jenže dodnes mi kód nepřišel,“ uvedla žena z Ostravy.

Podobně je na tom většina chronicky nemocných. Někteří už proto volali na informační linku 1221.

„Na druhý PIN kód můžete čekat až několik týdnů. Přednost mají lidé podle věku, tedy od nejstarších,“ informují zájemce operátorky. Důvod dlouhého čekání na termín je jediný – málo vakcín.

„V kraji je naočkováno přes 120 tisíc lidí, z toho téměř 46 tisíc oběma dávkami, hlavně zdravotníci a nejstarší senioři,“ řekl hejtman Ivo Vondrák. „Další téměř dva tisíce zdravotníků, čtyři tisíce seniorů nad osmdesát let a téměř osm tisíc pracovníků ve školství, kteří se přihlásili později, stále čekají na termín.“

Situace se zhoršila, když se do systému začali hlásit i chronicky nemocní. Zájemců je mnohem víc než vakcín, proto mnozí zůstávají déle před pomyslnou závorou.

Jsou to lidé, kteří mají nárok na očkování, jsou registrovaní na vybrané očkovací místo, ale nedostali druhý kód a nemohou si tak vybrat termín. „Před závorou teď čeká asi 33 tisíc obyvatel kraje,“ podotkl Vondrák.

Jinde je situace ještě horší. Třeba v Praze jde o 55 tisíc lidí, v Jihomoravském kraji o 42 tisíce a ve Středočeském o 39 tisíc.

Jak dlouho budou tito lidé čekat na termín, hejtman netuší. Bude záležet na dodávkách vakcín. „Náš kraj dostává deset procent dodávek pro Česko. Ale na začátku jsme dostali mnohem méně než Praha a Jihomoravský kraj. Požádal jsem pana premiéra, aby nám dodávky navýšili a počáteční dluh vyrovnali. Tento týden bychom měli dostat vakcíny navíc pro praktické lékaře,“ uvedl hejtman.

Připomněl problém s dodávkami vakcín AstraZenecy a nově výpadek Moderny. Vakcíny, které chtěl kraj dát praktickým lékařům, si teď musí nechávat na druhé očkování lidí, kteří dostali první dávku.

O Velikonocích omezí očkování

„Kvůli přechodnému nedostatku vakcín budou o Velikonocích všechna velká očkovací centra zavřená. V omezené míře bude očkovat jen velkokapacitní centrum na ostravské Černé louce,“ dodal Vondrák.

Problém s vakcínami a dlouhými čekacími lhůtami na termín očkování potvrzují i nemocnice v kraji.

Marcela Murasová, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Městské nemocnici Ostrava, uvedla, že dosud aplikovali 8 100 vakcín, přičemž 3 453 lidí dostalo obě dávky. Dalších 2 313 zájemců je zaregistrovaných, ale z toho 713 stojí před závorou a čeká na termín.

„Bohužel nyní nemůžeme zvednout závoru pro žádné zájemce, protože nemáme vakcíny. Už druhý týden musíme rušit rezervované termíny pro první vakcinaci, a to asi padesáti lidem denně,“ popsala situaci Murasová.

Dodala, že u chronicky nemocných záleží na věku, a protože přednost mají senioři, zdravotníci i učitelé, část lidí se v této nemocnici dočká očkování až v květnu.

Vše závisí na dodávkách vakcín

Jak dlouho budou lidé čekat jinde, zástupci nemocnic nevědí. „Bylo by to věštění z křišťálové koule, protože nevíme, kolik dostaneme vakcín,“ řekl Norbert Schellong, ředitel havířovské nemocnice, která dosud naočkovala asi sedm tisíc lidí. Na druhou dávku tam čeká 1 500 lidí a na první bez termínu přes dva tisíce.

„Denně můžeme očkovat jen sto lidí, protože dostáváme pouze 150 vakcín a musíme mít zásoby i na druhé očkování,“ vysvětlil Schellong.

Ve Frýdku-Místku, kde první dávku dostalo téměř osm tisíc lidí, teď čeká na vakcínu 4 428 lidí, kteří už mají termín, a 2 041 před závorou.

„Můžeme očkovat až tisíc lidí denně. Mít vakcíny, zvládneme vše v řádu dnů. Ale kvůli jejich nedostatku to může trvat řadu týdnů až měsíců. Teď máme vakcíny pouze pro druhé očkování,“ řekla mluvčí tamní nemocnice Jana Březinová.

Nejvíc lidí čeká na termín ve Fakultní nemocnici Ostrava, a to 7 850. „Na Černé louce teď očkujeme do 500 lidí denně. Když budou vakcíny, zvýšíme kapacitu a všechny nyní čekající naočkujeme do týdne. Závoru zvedáme jednou týdně, snažíme se dát termíny všem,“ řekla mluvčí zařízení Petra Petlachová.

V Ostravě na začátku března otevřeli velkokapacitní očkovací centrum

  • Nejčtenější

Po srážce pendolina a posunovacího „kocoura“ zemřel strojvedoucí

Ve stanici Bohumín na Karvinsku se v pondělí brzy ráno srazilo pendolino odjíždějící do Prahy s posunovací lokomotivou....

U Rýmařova opět duní víkendová technopárty, lidé si stěžují na hluk

Město Rýmařov na Bruntálsku a okolní obce řeší problémy spojené s technopárty, která se koná na rýmařovském Stránském...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Druhé vítězství pro Priskeho, Sparta dala v přípravě Opavě tři góly

Sparťanští fotbalisté vyhráli i druhý zápas pod vedením nového trenéra Briana Priskeho. V rámci přípravy na novou...

Deník Ukrajinky: Rusové si užívají smrti a své beztrestnosti

Anna Rybak je mladá Ukrajinka z města Dnipro. Se svými malými syny uprchla před válkou. Společně s dalšími ženami a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Europarlament vůči ocelářům z Moravskoslezského kraje přitvrzuje

Evropský parlament potvrdil obavy manažerů ocelářských firem v regionu a navrhl urychlení zavádění opatření ke...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

  • Další z rubriky

Bouřky a přívalové deště v Ostravě přerušily hudební festival

Přívalový déšť s kroupami, větrem a místy i bouřkami se v pátek večer prohnal přes Moravskoslezský kraj. Hasiči tak...

Práce s drogově závislými matkami trvá dlouho, říká streetworker z Krnova

Na drogově závislé matky se při své práci zaměřuje Jiří Vlček a snaží se jim pomoci udržet životní úroveň na přijatelné...

Na upraveném náměstí v Ostravě-Porubě přibudou parkovací místa i stromy

Nové chodníky a přes čtyřicet nových parkovacích míst vznikne díky rekonstrukci parku Vítězslava Nováka v...

Mladí chtějí zahrádky. Ty sice vycházejí levně, ale nejsou k sehnání

Zájem pěstovat vlastní zeleninu a další plodiny stoupá, a to i u mladších lidí. Problémem však je získat zahrádku....

Advantage Consulting, s.r.o.
EMBEDDED VÝVOJÁŘ Ostrava – vhodné i pro ABSOLVENTY

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Ani závěť už není zárukou hladkého dědictví. Nejvyšší soud změnil pravidla

Premium Nedávný rozsudek Nejvyššího soudu změnil zažitá pravidla prokazování platnosti závětí, které nejsou sepsány notářem....

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Herec a režisér Vojtěch Kotek se oženil. S partnerkou chodili více než rok

Herec Vojtěch Kotek (34) se ve čtvrtek oženil. Podle webu Expres.cz si vzal přítelkyni Radanu, se kterou chodí více než...

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...