V Těrlicku natáhli novou kanalizaci. Mráz ji ihned poničil

  8:28aktualizováno  8:28
Těrlicko na Karvinsku reklamuje novou kanalizaci za desítky milionů korun. Potrubí vedoucí nad zemí zkroutily mrazy. Opravy budou nákladné, navíc hrozí, že lidé z obce budou na kanalizaci napojení později, než plánovali. Zpoždění by prý ale nemělo být velké.

Ilustrační foto | foto: ČTK

Zkroucené potrubí lemuje silnici v těsné blízkosti přehradní nádrže v Těrlicku. Nejedná se o umělecký výtvor, ale o kanalizaci, kterou obec před třemi měsíci převzala do užívání. Původně byla rovná, ale po několika dnech se zkroutila. "Slyšel jsem, že se to stalo kvůli nefunkčnímu vyhřívání. Nechápu, že na to nepřišli hned," přemítá jeden z obyvatel Těrlicka.

Poničené potrubí

Novou kanalizaci v Těrlicku za 50 milionů korun převzala obec od dodavatelské firmy na začátku října.
V prosinci, když teploty klesaly hluboko pod nulu, se potrubí v délce čtvrt kilometru pokřivilo. Podle firmy za to s největší pravděpodobností může technická závada na kabelu, který má potrubí vyhřívat.
Obec kanalizaci reklamovala a nyní musí firma poškozené potrubí nahradit. Vše by mělo být hotovo na jaře, kdy se na kanalizaci začnou napojovat obyvatelé Těrlicka.

Hned poté, co se problém objevil, kontaktovala obec dodavatelskou firmu a kanalizaci reklamovala. "Z jejich strany se jednalo o výrobní závadu, což uznali," poukazuje starosta Těrlicka Martin Polášek.

S opravami už se začalo v tomto týdnu. "Příčinou byla s největší pravděpodobností technická závada na otopném kabelu, který vyhřívá potrubí," vysvětluje mluvčí dodavatelské firmy Skanska Lucie Nováková.

Potrubí se musí vyměnit

Důvod, proč se závada projevila až o dva měsíce později, je podle ní to, že potrubí dosud nebylo využívané. "S ohledem na to, že kanalizace nebyla klientem provozována, nebylo možno tuto závadu identifikovat a projevila se až během nepříznivých klimatických podmínek, v tomto případě se jednalo o silný mráz," dodává Nováková.

Firma tak nyní musí potrubí v délce 250 metrů kompletně vyměnit a nahradit novým. Podle informací MF DNES by to mělo přijít na tři až čtyři miliony korun. Lucie Nováková ale říká, že na vyčíslování nákladů je ještě brzy.

"Výše škody bude upřesněna až po ukončení demontáže poškozeného potrubí. V každém případě bude škoda nesena zhotovitelem, tedy námi," upozorňuje mluvčí.

K velké prodlevě snad nedojde

I když se místní lidé obávali, že problém s potrubím jejich čekání na připojení ke kanalizaci prodlouží, strach mít nemusí. Podle starosty by k žádným velkým prodlevám dojít nemělo. "Potrubí sice bylo připraveno k užívání, lidé se ale na něj začnou napojovat až na jaře," vysvětluje starosta Těrlicka Martin Polášek.

V tu dobu už by oprava kanalizace měla být hotová. "S opravami už jsme začali. V první fázi se bude demontovat poškozené potrubí, k dalšímu postupu přistoupíme v příznivějších klimatických podmínkách," uvádí Nováková s tím, že předpokládaná délka opravy je dva měsíce od jejího zahájení.

Obec chce, aby nejpozději do 30. dubna bylo všechno hotové. "Přípojky se začnou dělat až v dubnu nebo květnu. To znamená, že se to protáhne akorát o měsíc," říká starosta Martin Polášek.

Je však rád, že obec žádnou velkou újmu neutrpěla. "Závada se naštěstí projevila hned. Nevznikl nám nějaký vážný problém ekologický, ani ekonomický," uzavírá starosta.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Povodí Odry kvůli opravě přivaděče přeplní přehradu na Frýdecko-Místecku

Přehrada Žermanice na Frýdecko-Místecku, v pozadí Beskydy.

Hladina přehrady Morávky se zvedne o dva metry, nádrže Žermanice o půl metru nad její maximum a Olešné o třicet...

Opava opraví unikátní hrobku vojáka, který bojoval u Hradce Králové

Setníkova hrobka na opavském hřbitově.

Nejvýznamnější památka na prusko-rakouskou válku na území Moravy a Slezska se dočká opravy. Opavská radnice uspěla se...

VIDEO: Bečení předznamenává jaro. V Bocanovicích se narodilo 200 jehňat

Na salaši v Bocanovicích se starají o dvě stovky nově narozených jehňat.

Zatímco venku ještě sem tam v noci padají teploty pod bod mrazu, na farmě chovatele ovcí Miroslava Lacha v Bocanovicích...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ PROJEKTU

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz