Začal soud s dozorci viněnými z krádeží mědi. Na čachry upozornil vězeň

  12:33aktualizováno  14:04
Mimořádným případem se začal zabývat Okresní soud v Ostravě. Čtyři dozorci věznice v Ostravě-Heřmanicích a sedm dalších lidí jsou viněni z toho, že v roce 2012 kradli měď, kterou vězni vytřídili z odpadu. Na údajné krádeže upozornil jeden z vězňů.

Dva z obžalovaných dozorců. Vlevo Pavel Nadkanský, který se přiznal a celý systém krádeží popsal. Vpravo údajná hlava skupiny Jaroslav Schiller. (16. června 2014) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Podle obžaloby byl scénář krádeží takřka shodný. Velitel eskortní služby Jaroslav Schiller přikázal vězňům, aby část mědi, kterou vytřídili z naváženého odpadu, odnesli do zadní části výrobního areálu. "Byl to takový černý sklad," řekl státní zástupce Michal Król.

Pak přijeli s autem komplicové, které další smluvení dozorci - strážní Pavel Nadkanský a Jan Skrášek - pustili do areálu, řidiče v některých případech doprovázel další dozorce Jiří Staněk. Měď naložili a opět bez kontroly vyjeli z areálu, přičemž dozorci na bráně napsali do evidence, že nákladní automobil vezl autovrak nebo šrot.

Měď skončila buď přímo ve sběrně, nebo v meziskladu v areálu bývalého zemědělského družstva v Petřvaldu na Karvinsku. Po prodeji se všichni zúčastnění o zisk rozdělili.

Poslední auto s kradenou mědí zastavila policejní inspekce

Státní zástupce Michal Król považuje počínání dozorců za společensky velmi...

Státní zástupce Michal Król považuje počínání dozorců za společensky velmi závažné. (16. června 2014)

Policii se podařilo doložit pět případů od května do listopadu 2012, při kterých měla takto skupina ukrást tři a půl tuny mědi,  za což údajně utržili zhruba půl milionu korun. "Domníváme se, že trestná činnost byla rozšířenější, nebo trvala delší dobu, ale podařilo se doložit jen těchto pět případů," uvedl státní zástupce.

Připustil, že nebýt informací jednoho z vězňů, zřejmě by se o krádežích nikdo nedozvěděl. Nikdo totiž nevěděl, kolik mědi se z odpadu získalo.

Poslední převoz začala v rámci mimořádné akce Cuprum monitorovat Generální inspekce bezpečnostních sborů, nasazeny byly i odposlechy. Když se vozidlo s odcizenou mědí bez problémů dostalo mimo areál věznice, inspektoři řidiče zastavili a začalo zatýkání přímo ve věznici.

"Obžalovaní dozorci už u nás dávno nepracují. Hned v roce 2012 požádali o skončení služebního poměru," uvedla mluvčí heřmanické věznice Martina Chumová.

Kromě čtyř dozorců sedí na lavici obžalovaných i řidiči a pracovníci sběren. Dozorcům hrozí za krádež a porušení povinností strážní služby až desetileté vězení, zbytku za krádež o dva roky méně.

Soud s dozorci

"Je to společensky velmi závažný případ, protože dozorci měli v první řadě zajistit, že se z věznice nic protiprávního nevyveze. Teoreticky vzato tak mohl utéci i některý vězeň, protože auta nebyla při výjezdu vůbec kontrolována," zdůraznil státní zástupce.

Někteří z obžalovaných neměli z přítomností médii u soudu žádnou radost, odvraceli hlavy a tvář schovávali za papíry.

Dozorce: Každý den jsme pracovali jedenáct hodin

Jako první vypovídal údajný hlavní organizátor gangu Jaroslav Schiller, který u Vězeňské služby pracuje od roku 1999. Většinu viny odmítl. "Každý den jsme pracovali jedenáct hodin a k prioritám jednoznačně patřilo, aby vězni nepoužívali mobily a nevyráběli a nedistribuovali drogy. To vše se nám podařilo, byli jsme všemi chváleni a nic protiprávního nezjistily ani kontroly," prohlásil na začátku.

Obžalobu považuje za nesprávnou. "Například kdyby se ztratilo tolik mědi, tak by to firmy jistě řešily. Připouštím jen dílčí pochybení, když jsme potřebovali motivovat informátory, protože jsme dostali zprávu, že někdo z kolegů kšeftuje s drogami," uvedl poté, co požádal, aby vypovídal bez přítomnosti dalších obžalovaných.

K náhradě škody se nepřihlásily ani firmy, pro které vězni třídili odpad, ani heřmanická věznice.

Líčení bude pokračovat i v dalších dnech, po výsleších přijdou na řadu zjištěné důkazy a vyjádření znalců. Termín vyhlášení rozsudku zatím není znám.

Autor:

Nejčtenější

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné pohotovosti, když se v Opavě...

Na Novojičínsku zemřeli při čelní srážce dvou aut čtyři lidé

Ilustrační snímek

Tragická dopravní nehoda se stala krátce před pondělní půlnocí na silnici I/48 mezi Novým Jičínem a Hranicemi. Po čelní...

Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou...

Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze...

Muž dvou tváří Zavadil. Proč se nestárnoucí kapitán vzteká

Pavel Zavadil z Opavy během utkání s Jabloncem

Byl nepříčetný. Držel v podpaží balon a nasupeně kráčel k rozhodčímu. Tolik nadávek mu poslal a nemohl přestat....

Ostravu čekají až tři roky bez dálnice. Zavře ji oprava zvlněného povrchu

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Na dva až tři roky se v Ostravě úplně zavře 18 kilometrů dlouhý úsek dálnice. Silničáři ho budou stavět celý znova....

Další z rubriky

Beskydskou obec trápí hustá doprava, občané žádají semafory i přechody

Náměstíčko v Čeladné na Frýdecko-Místecku.

Starousedlíkům i přistěhovalcům v Čeladné na Frýdecko-Místecku vadí příliš hustá a nebezpečná doprava. Žádají nápravu...

Čápy na Opavsku otrávil jed na hraboše, použití chemie potvrdil rozbor

Uhynulý čáp bílý na Opavsku nejspíše snědl hraboše, který se otrávil jedovatou...

Jed na hraboše Stutox II otrávil čápy na polích na Opavsku. Dvojice ptáků, k nimž tam ve středu vyjížděli lidé ze...

Autobusové linky majitele Baníku ve třech městech převzala jiná firma

Ilustrační snímek

Firmy ČSAD Havířov, ČSAD Karviná a ČSAD Frýdek-Místek, patřící doposud do skupiny společnosti CIDEM Hranice, změnily...

Najdete na iDNES.cz