Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

V Opavě řádí nemocniční zloděj, okradených je už nejméně dvacet

  • 5
Počet okradených pacientů ve Slezské nemocnici v Opavě se rozrůstá. Po několika případech, na které upozornila MF DNES a iDNES.cz, vyšlo najevo, že krádeží je mnohem více. Nemocnice eviduje nejméně 25 okradených, z toho policisté šetří deset případů.

"Je to vážné, máme tady straku," komentuje situaci kolem opavské nemocnice její ředitel Ladislav Václavec. Ve Slezské nemocnici v Opavě totiž někdo okrádá pacienty a rozhodně tak nedělá v menším než malém množství. Spíše naopak.

"Babičce se ztratilo sedm set korun z peněženky, kterou měla sebou na interně, kde byla hospitalizována," popsala vnučka okradené ženy Eva Moravcová.

A problém to není malý, počet okradených pacientů jde do desítek. "Jen od začátku letošního roku jsme tady řešili pětadvacet stížností lidí, kteří nahlásili, že byli okradeni," řekl ředitel nemocnice Ladislav Václavec. "V každé nemocnici se občas něco ztratí, ale počet zdejších případů je alarmující, musíme s tím něco udělat," dodává ředitel, který byl na svůj post dosazen teprve před týdnem.

Většina krádeží byla hlášena z interny

Obavy ředitele nemocnice potvrzuje i opavská policejní mluvčí Dagmar Schindlerová. "O krádežích v nemocnici víme, opavští policisté tam jeden případ řeší už od konce minulého měsíce. Celkem bylo z nemocnice v loňském roce nahlášeno devět krádeží, za polovinu letošního roku jich bylo deset," upozornila na stoupající počet krádeží.

"Většina krádeží byla hlášena z nemocniční interny, jednou pak byla nahlášena ztráta peněz z chirurgického oddělení," dodala mluvčí s tím, že odlišný počet případů, který řeší policisté a o kterých ví v nemocnici, je logický, ne všichni okradení totiž šli s oznámením na policii.

Žena má podezření na někoho z personálu

Z devíti loňských případů, kdy lidé nahlásili, že byli v nemocnici okradeni, se podařilo vyřešit jeden. "Pachatele tehdy chytili, když lezl oknem. Ten ale kradl v šatně zaměstnanců, pacientů se tento případ netýkal," přiblížil událost tiskový mluvčí opavské nemocnice Daniel Svoboda, podle něhož mohou pacienti podobným případům předejít.

"Každý pacient si může dát peníze a cennosti do nemocničního trezoru, všechny o tom při nástupu do nemocnice informujeme," řekl mluvčí, podle kterého není potřeba dělat z krádeží velký případ. "V poměru k tomu, kolik projde nemocnicí pacientů, tedy až deset tisíc ročně, není deset nahlášených případů příliš. Navíc se nedá s určitostí říct, že by kradl někdo z personálu, zvláště v době návštěv jsou na odděleních spousty lidí, kteří opravdu nejdou uhlídat," snažil se chránit zaměstnance nemocnice mluvčí.

Podle Evy Moravcové ale její babičku okradl nejspíše někdo z personálu. "I sestra, když se s matkou po zjištění ztráty peněz bavila, říkala, že to mohli být třeba saniťáci, ale že nemá žádné důkazy. Prosila ji, aby nic nehlásila na policii, že se stejně nic nevyšetří," řekla žena z Háje ve Slezsku.

Do pátrání se zapojí i vedení nemocnice

Mezi tím, co říkaly zdravotnice rodině okradené seniorky a oficiálními výstupy, jsou ale velké rozdíly. Zatímco podle Evy Moravcové měla sestra její matku přesvědčovat o tom, aby nepodávala trestní oznámení na policii, podle Daniela Svobody tomu bylo přesně naopak.

"S personálem proběhly po zjištění krádeže pohovory, tři sestry řekly, že dceru poškozené ženy samy nabádaly, aby vše ohlásila na policii, ta ale že nechtěla, že jí to nestojí za ten čas," řekl mluvčí. "Bylo to úplně jinak, ale je to tvrzení proti tvrzení," komentovala vše Eva Moravcová.

Vedle policejního šetření hledá možného zloděje i nemocnice. "Budeme porovnávat, kdo kdy sloužil, kdy se co ztratilo a podobně," vysvětlil Ladislav Václavec.