Vstoupili bratr i švagrová. V ODS Frýdek-Místek to kvůli nováčkům vře

  13:43aktualizováno  13:43
Frýdecko-místecká ODS se rozdělila na dvě znepřátelené skupiny. Jedna, zastoupená současným vedením strany, vytýká druhé nestandardní přijímání nových členů a obviňuje její zástupce ze snahy ovlivnit výsledky blížícího se sněmu pomocí umělého navýšení hlasujících. Druhá strana považuje obvinění za nesmyslná.
Noví členové ODS ve Frýdku-Místku prý jdou do strany jen kvůli změně poměru sil. (ilustrační snímek)

Noví členové ODS ve Frýdku-Místku prý jdou do strany jen kvůli změně poměru sil. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Vedení místního sdružení obvinilo poslance Igora Svojáka z umělého navyšování počtu členů. Důvodem je podle vedení frýdecko-místeckého sdružení snaha o ovládnutí místní stranické organizace.

"Během jednání Rady místního sdružení bylo v rozporu se stanovami přijato třiadvacet nových členů," řekl předseda frýdecko-místecké ODS Petr Konůpka. "Z nich se jednání zúčastnili pouze tři, nestandardně proběhlo i zaplacení členských příspěvků. Částku za dvacet nových členů osobně přinesl pokladník Pavel Mlýnek bez toho, aby měl doklady o zaplacení," dodal další detaily Petr Konůpka s tím, že přes protesty předsedy i místopředsedy místního sdružení rada přijetí nových členů poměrem 6:5 odhlasovala.

Igor Svoják

Igor Svoják

Celou věc bude nyní řešit kontrolní a revizní komise místní ODS, na kterou se Petr Konůpka obrátil, kopii podnětu má redakce k dispozici. "Vše je teprve v jednání. Podnětem se bude kontrolní a revizní komise zabývat, výsledek ale předjímat nemohu," komentoval stížnost předseda komise František Kopecký.

Vstupují i Svojákovi z Mikulova

Petr Konůpka ve stížnosti přímo obviňuje Igora Svojáka ze snahy ovládnout sdružení. "Vyslovuji podezření z podvodu způsobeného manipulováním s přihláškami ODS, ze záměru nekorektně ovlivnit výsledky volebních sněmů a ze závažného několikanásobného porušení stanov ODS," napsal frýdecko-místecký předseda ve svém podnětu.

Poslanec Igor Svoják však veškeré problémy popsané ve stížnosti odmítá. "Je to celé nesmysl, já jsem těch třiadvacet lidí nepřivedl, navíc se jedná o lidi, kteří v ODS už jednou byli, takže není potřeba, aby se osobně představovali. Tento postup jsme konzultovali s hlavní kanceláří ODS a ta nám dala za pravdu," hájí se poslanec.

Podle Konůpky je však vstup do strany čistě účelový. "Proč by jinak u nás, ve Frýdku-Místku, vstupovali do místní organizace Marek Svoják žijící v Mikulově, Jana Svojáková žijící v Mikulově nebo Tomáš Švrčina z Karviné?" ptá se Konůpka.

Všichni se o dění ve městě zajímají, argumentuje Svoják

"Ano, je to můj bratr a švagrová, ale proč by nemohli být u nás ve straně?" odmítá účelovost vstupu Igor Svoják. "Bratr pochází z Frýdku-Místku, oba se o dění ve městě zajímají, znají jej, nikdo a nic jim nemůže zabránit, aby byli členy organizace, kterou si vyberou," dodává poslanec, který navíc odmítá, že by šlo o takzvané velrybaření, tedy hromadný nábor nových členů.

"Velrybařením se nazývá nábor členů, kteří o tom, že do nějaké strany vstoupili, často vůbec nevědí. Tady jde o lidi, kteří už členy ODS v minulosti byli a z různých důvodů z ní vystoupili. Teď se prostě vrací. Navíc já jsem pro jejich přijetí nehlasoval, v radě mám jen poradní hlas," vysvětluje Igor Svoják.

Volební sněm se koná 25. února. Bude vítězný?

Problémů při vstupu nových členů je však podle Petra Konůpky víc a přišel na ně právě díky tomu, že jde o bývalé členy ODS. "Z porovnání některých původních a nových přihlášek stejných zájemců o členství je zřejmé, že nejsou vlastnoručně podepsány zájemcem, podpisy na přihláškách jsou značně rozdílné," přibližuje jednu z výhrad.

"Třiadvacet nových členů je pro naše sdružení více než čtvrtina původní členské základny. Jejich hromadné přijetí vyvolává závažné podezření z účelovosti tohoto kroku s cílem zmanipulování výsledku volebního sněmu ODS ve Frýdku-Místku, který je naplánován na 25. února 2013," dodává Petr Konůpka v dopise revizní komisi.

"ODS ve Frýdku-Místku měla za doby mého předsednictví tradičně okolo 150 členů, teprve v poslední době klesl jejich počet na 110. Místo, aby bylo vedení strany ve městě rádo, že je zájem o práci ve straně, tak se jim to nelíbí. To nechápu," oponuje Igor Svoják.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Za nadávky rozhodčímu roční zákaz hokeje. Sudí provokoval, brání se hráč

Hokejový rozhodčí - ilustrační foto

Během druholigového utkání neudržel kopřivnický útočník Robin Gebauer nervy na uzdě. Z trestné lavice mrštil po...

Další z rubriky

Diamo začne čistit vody pod ropnými lagunami v Ostravě

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Do konce dubna by mohly být zpracovány poslední hlinky z ropných lagun společnosti Ostramo. Na tiskové konferenci s...

Opavská Isotra zprovoznila novou lakovnu, hodlá navýšit výrobu

Opavská společnost Isotra ve středu otevřela nový provoz za 170 milionů korun.

Lakovnu za 170 milionů korun, při jejíž stavbě odvezlo jen vykopanou zeminu více než dva tisíce tatrovek, ve středu...

VIDEO: V Šenově opravili „zabijáka“ Tigerů, samohybné dělo SU-100

Samohybné dělo SU-100 se v Šenově dočkalo kompletní opravy.

Samohybné dělo SU-100, jeden z legendárních sovětských strojů, které sloužily i za druhé světové války, uvedli do...

Najdete na iDNES.cz