V Kružberku nechtěná ubytovna nebude. Pomohla stavební uzávěra

  9:10aktualizováno  9:10
Lidé v Kružberku na Opavsku se už nemusejí obávat vzniku ubytovny sociálně slabých. Petici proti novému zařízení podepsalo zhruba 2 700 lidí, obec problém vyřešila elegantně. Vyhlásila stavební uzávěru, a to až to vzniku nového územního plánu v roce 2015.

(ilustrační snímek) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

"Dobře to dopadlo," pochvaluje si Marie Dvořáková z Vítkovska. Koncem roku podepsala petici proti stěhování nepřizpůsobivých do chátrajících rekreačních objektů na Vítkovsku.

Iniciovalo ji občanské sdružení Za rozvoj Kružberka poté, co vyšlo najevo, že tam v bývalém rekreačním středisku Nové huti mají bydlet desítky sociálně slabých. Plán se však neuskuteční.

"Udělali jsme v obci stavební uzávěru. Dokud nebudeme mít do roku 2015 nový územní plán," informovala starostka Kružberka Anna Hrušková. Pokud by v obci chtěl někdo zřídit ubytovnu, musel by si o to požádat. Bývalé rekreační středisko by se totiž muselo zkolaudovat znovu, tentokrát jako ubytovací zařízení.

Kružberk plánuje budoucnost rekreační oblasti

O tom však v Kružberku neuvažují. "Nebylo by to pro obec vhodné. Nemáme tady školku, školu, lékaře. Lidé nemají práci. Nemůžeme nabídnout podmínky pro tolik sociálně slabých," vysvětlila starostka a dodala: "Jsme rekreační oblast a i v novém územním plánu budou podobné budovy figurovat jako rekreační střediska."

Majitel budovy si o podobnou změnu zatím nezažádal. Pokud by to udělal, do správního řízení se chystá vstoupit i občanské sdružení Za rozvoj Kružberka. "Nesouhlasíme s tím záměrem," říká předseda sdružení Jiří Focht.

Právě členové sdružení zorganizovali v Kružberku i okolí petici, která upozornila na skutečnost, že někteří podnikatelé vydělávají na ubytování sociálně slabých. Organizovat se lidé v Kružberku začali, jakmile se dozvěděli o plánu nastěhovat do obce nepřizpůsobivé. Majitel nemovitosti to podle jejich informací potvrdil vedení obce.

Podobné ubytovny stojí i ve Vítkově a v Budišově

Pod peticí se sešlo 2 700 podpisů, putovala do evropského i českého parlamentu. "Od obou nám přišla odpověď, že se problémem budou zabývat," řekl Focht. Sdružení kontaktovala i zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková.

S ubytováváním sociálně slabých mají na Vítkovsku potíže. Ubytovna je v provozu například ve Vítkově či Budišově nad Budišovkou. Ve Vítkově teď také řeší její novou kolaudaci. "Majitel chce navýšit kapacitu," uvedl starosta Pavel Smolka.

Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje menší zneužívání sociálního systému. "Od 1. ledna platí sociální reforma," uvedla mluvčí Táňa Švrčková. Reforma stanovila přísnější pravidla pro doplatek na bydlení. I tak ale majitelé ubytoven inkasují tisíce na jednoho ubytovaného.

Nejčtenější

Po zavedení QR kódů na popelnicích nosí lidé své odpadky k sousedům

Ilustrační snímek

S plánem snížit náklady na likvidaci odpadů přišla novojičínská radnice. Proto se v uplynulých měsících na všech...

Při nehodě čtyř aut v Orlové jedna žena zemřela, pět lidí je zraněných

Tragická nehoda si vyžádala jednu oběť a pět zraněných.

Jedna žena zemřela a dalších pět lidí se zranilo při ranní nehodě čtyř automobilů v Orlové na Karvinsku. Na...

Festival Colours of Ostrava zahájila kapela Buty, diskutovat přijel indián

V Ostravě začal 17. července 2019 mezinárodní hudební festival Colours of...

V Ostravě odpoledne odstartoval další ročník multižánrového hudebního festivalu Colours of Ostrava. Prvním koncertem na...

Muž po sexu usnul. Komplic ženy mezitím odnesl televizi, stravenky i kýtu

Ilustrační snímek

Seznámení s cizí ženou v jedné z ostravských restaurací vyšlo šestapadesátiletého muže draho. Poté, co spolu u něj doma...

Nakažená klíšťata útočí a přibývá zánětů mozku. Očkuje se jen málo lidí

Hladové klíště připravené zaútočit na teplokrevné zvíře nebo člověka. Potřebuje...

Hygienici v Moravskoslezském kraji varují před klíšťaty, která jsou přemnožená, v tomto období velmi aktivní a...

Další z rubriky

Akademický neklid v Ostravě. Lékařská fakulta válčí s vedením univerzity

Rektor Ostravské univerzity Jan Lata.

Místo aby šéfové Ostravské univerzity a její lékařské fakulty společně zachraňovali obor všeobecné lékařství ohrožený...

Dálnici u Ostravy zatarasil převrácený kamion, tvoří se kolony

Polský kamion naložený šamotovými cihlami blokoval provoz na dálnici D1...

Dlouhé kolony se tvoří na dálnici D1 nedaleko Ostravy. Dopoledne tam havaroval kamion, který se převrátil a takřka...

Colours bavily, ale občas také nudily. Festival zažil vzlety i pády

Colours 2019.

Více než dvouhodinovým koncertem britské legendy The Cure vyvrcholil v sobotu večer osmnáctý ročník hudebního festivalu...

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?

Najdete na iDNES.cz