Toho přece znám! Do komunálních voleb jdou sportovci, umělci i lékaři

  14:15aktualizováno  14:15
Neznají se, teď však mají jedno společné. Učitelé, lékaři, ale i herci, zpěváci a sportovci. Ty všechny najdete na kandidátkách pro komunální volby. A co na to voliči? Dávají své hlasy třeba i podle profese kandidáta?

Do komunálních voleb jde po čtyřech letech na kandidátce Hnutí Ostravak i horolezec Leopold Sulovský. V současnosti je i senátorem. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dvaačtyřicetiletý Petr Urbánek je doma ve světě klasické hudby. Operní pěvec pocházející z Opavy ale před volbami ještě o něco rozšíří škálu svých aktivit. S pořadovým číslem dvanáct kandiduje na opavské kandidátce ČSSD.

„Byl jsem osloven, abych kandidoval, mám blízko hlavně k oblasti kultury. V případě, že bych se dostal do zastupitelstva města, patřil by mezi moje priority krom jiného komplexní přístup k podpoře kulturních akcí a čitelné přidělování grantů,“ zmiňuje Urbánek s tím, že členem ČSSD je druhý rok, už dřív byl ale jejím sympatizantem.

Minule opavská ČSSD v komunálkách získala 11 mandátů. A Urbánek má nyní pořadové číslo dvanáct. „Uvidíme, jak to dopadne, jestli na mě vyjde černý Petr. Ale ambice máme vyšší než dvanáct křesel.“

Kdo taky kandiduje

  •  sportovci: Zbyněk Irgl (hokejista, Ostravské fórum), Martin Lukeš (fotbalista, Hnutí Ostravak), Petr Rabas (trenér juda, Spolu pro Karvinou)
  • umělci: Petr Urbánek (operní pěvec, ČSSD Opava), Igor Františák (klarinetista, Ostravské fórum), Vladimír Polák (Hnutí Ostravak), Michal Čapka (Jsme Ostrava)
  • lékaři: Ivan Drábek (ředitel psychiatrické léčebny, KDU-ČSL Opava), Boris Bubeník (ředitel Krevního centra Frýdek-Místek, Občané spolu - Nezávislí)

Soubor lidí, kteří se rozhodli kandidovat v nadcházejících komunálních volbách, to je - jako ostatně vždy - přehlídka osobností nejrůznějšího profesního zaměření, ale třeba i politické minulosti.

Hokejista, ředitel archivu, publicista...

Na magistrátní kandidátce Hnutí Ostravak byste například na osmém místě našli horolezce Leopolda Sulovského, jenž už nyní v zastupitelstvu usedá, je také senátorem, nebo třeba - jako čtrnáctku - bývalého kapitána fotbalového Baníku Martina Lukeše.

Hokejista Třince Zbyněk Irgl zase kandiduje na jednadvacátém místě kandidátky hnutí Ostravské fórum. To založil primátor Petr Kajnar, jehož ostravští sociální demokraté vyloučili ze strany. Vadilo jim, že loni před parlamentními volbami navrhl vydání předběžného opatření na platnost krajské kandidátky ČSSD, která podle něj nebyla sestavena demokraticky.

V Novém Jičíně například coby dvojka Sdružení nezávislých kandidátů - Evropských demokratů jde do voleb ředitel Státního okresního archivu Karel Chobot.

„Váhal jsem, jestli do toho jít. Ptal jsem se, jestli nebude překážkou můj věk. A když řekli, že ne, tak jsem kývnul,“ přibližuje okolnosti svého vstupu na kandidátku pětašedesátiletý Karel Chobot, který od října v pozici šéfa archivu na vlastní žádost končí. „Snad pak budu mít více času. Rád bych ho věnoval městu, kde dlouhá léta žiju.“

Tváře z kandidátek

Také frýdecko-místecký publicista, spisovatel, sběratel a dlouholetý pracovník Muzea Beskyd Jaromír Polášek jde do voleb. Je šestkou na kandidátce hnutí Frýdečané a Místečané. „Posledně jsem kandidoval za Nezávislé, jenže těsně před volbami nám vyškrtli lídry, čímž nás oslabili,“ připomíná Polášek.

Jaromír Polášek sice ví, že ze šestého místa kandidátky nemá jistý postup do městského zastupitelstva... „Může se ale stát, že budu zvolen. Jsem na to připravený. Naposledy mně to kvůli té sundané kandidátce nevyšlo asi o čtrnáct hlasů,“ vysvětluje.

Možnost, že se dostane do zastupitelstva města, připouští i Vladislav Koval. Někdejší krajský šéf Strany zelených, jenž později zastupoval Demokratickou stranu zelených, od roku 2011 sympatizuje s hnutím ANO. Loni byl jeho hlavním republikovým manažerem a do nadcházejících voleb jde jako sedmička ostravské kandidátky. „Kdybych se stal zastupitelem, jsem připravený přehodnotit podle toho svůj život,“ říká Koval.

Lékař na kandidátce? To je klasická vábnička, myslí si volič

Jak zmiňuje politoložka Jiřina Pavlíková, voliči se do jisté míry rozhodují i podle známých osobností na kandidátkách. „Většina z nich ale uvažuje v souvislostech. Srovnávají chování a výsledky uskupení, za které daná osobnost kandiduje, a z toho dělají závěry.“

Jiří Pšenica z Nového Jičína se při výběru „koho volit“ rozhoduje na základě osobní znalosti kandidátů. „Znám ale lidi, kteří si favority vybírají podle profese. Podle mě je ale třeba takový lékař klasická vábnička na voliče. Skutečně dobrý lékař by kvůli politice neopustil profesi, aby čtyři roky působil na radnici,“ přemítá volič.

Monika Heisigová, jednička kandidátky Změna pro Karvinou, věří, že by jí hlasy lidí mohly přinést i její dosavadní zásluhy, které ve městě má. Třetím rokem totiž zastupuje sdružení Občané Karviné proti těžbě uhlí pod městem, jehož členové složili kandidátku spolu s hnutím Změna.

„Ve městě jsme činní nejen v oblasti těžební problematiky, ale tím, že pravidelně navštěvujeme zastupitelstva, pronikáme i do dalších oblastí,“ uvádí Heisigová.

Nejčtenější

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Armády ČR v Mošnově.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Hokejová Sparta slaví výhru, proti Třinci rozhodla v závěru

Tomáš Marcinko (vlevo) z Třince a Jeremie Blain ze Sparty

Hokejisté Sparty porazili v předehrávce třetího extraligového kola Třinec 4:2, poprvé v sezoně naplno bodovali a patří...

Další z rubriky

Ostrava si nemocnici nechá, nejdražší stavbu v historii zařízení ale odloží

Vjezd do Městské nemocnice Ostrava.

Přes dvě miliardy měla stát modernizace Městské nemocnice Ostrava do roku 2030 včetně nových pavilonů X a Y. Některé...

Baník Souš, Baník Most, Sokolov, Ostrava. Fleišmanovi je Baník souzený

Jiří Fleišman, fotbalový obránce FC Baník Ostrava

Kam se podívá, tam má fotbalový obránce Jiří Fleišman ve své kariéře Baník, dokonce čtyřikrát. V Baníku Souš začínal....

Více hrabošů, více dravců. Některé druhy sov teď mají baby boom

kalous ušatý  mládě

Zaděláno na nový rekord, hlásí záchranná stanice živočichů v Bartošovicích na Novojičínsku. Za uplynulé měsíce...

Žena přispěla k dopadení zloděje z kostela, policistovi půjčila kolo

Ženě za její jednání poděkovali zástupci městského obvodu i policie.

Duchapřítomně se zachovala žena, která se na začátku září stala svědkem vloupání do kostela v Ostravě. Policistům,...

Najdete na iDNES.cz