Neděle 5. dubna 2020, svátek má Miroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 5. dubna 2020 Miroslava

Nové posudky přitížily lékařům v případu úmrtí pacientky se zácpou

  17:13aktualizováno  17:13
Očekávaný rozsudek nad dvěma lékaři frýdecko-místecké nemocnice, kteří jsou viněni z podílu na smrti 74leté pacientky Ludmily Olšovské v březnu 2010, u soudu opět nepadl. Obžaloba totiž překvapila dalšími dvěma znaleckými posudky, které vypracovali experti přes břišní chirurgii. Podle obou lékaři chybovali.

Sourozenci Olšovští viní ze smrti své matky dva lékaře frýdecko-místecké nemocnice. I proto si nechali vypracovat další dva nezávislé posudky. | foto: Jan Smekal, 5plus2.cz

Státní zástupkyně Lenka Dostálová na základě nových znaleckých posudků navrhla soudci překvalifikovat případ na přečin usmrcení z nedbalosti, u kterého se pohybuje trestní sazba od šesti měsíců do šesti let. Až dosud čelili lékaři obvinění z těžkého ublížení na zdraví, u kterého je trestní sazba o dva roky nižší. Soudce jednání odročil na 11. června, kdy by měl vypovídat další z nových znalců.

Případ úmrtí Ludmily Olšovské

Ludmila Olšovská byla
5. března v podvečer převezena do nemocnice s bolestmi břicha. Lékař Viktor H. u ní diagnostikoval zácpu a naordionapal jí tři střevní nálevy. Už při prvním z nich měla pacientka křičet bolestí. Před půlnoci se stav pacientky výrazně zhoršil. Přestože její syn okamžitě do nemocnice volal, aby personál upozornil na mučivé bolesti matky, která ho o tom informovala po půlnoci mobilem, lékař jí naordinoval opiát. Ten pak příznaky rozvíjejícího se zánětu v břiše zakryl. V 7 hodin ráno našli lékaři pacientku v kritickém stavu s celkovou sepsí organismu. Teprve po pěti hodinách ji lékaři operovali. Žena se podrobila dalším dvěma operacím, 26. května ale zemřela.

Oba čerstvé posudky, s nimiž přišla obžaloba na poslední chvíli, prokazují, že lékaři pochybili.  Vyvracejí tvrzení znalce Miroslava Dudy z Olomouce, který se během minulého stání snažil soud přesvědčit, že jasnou souvislost mezi postupy lékařů a smrtí pacientky nemůže s určitostí prokázat (o tomto názoru čtěte více zde).

Znalec v oboru břišní chirurgie Peter Ziman pokládá za nejzávažnější chybu, že pacientku, které podal lékař Viktor H. po půlnoci ze 4. na 5. března opiát Dipidolor, nikdo nesledoval a lékař se o ni až do sedmé hodiny ranní prakticky nezajímal. "To je nejen neobhajitelné, ale také zcela neomluvitelné," píše v posudku Ziman.

Lékaři Viktoru H. pak vytýká i další pochybení, a sice že "pacientku ani jednou nekontroloval a nevyšetřil, nenařídil sledování základních životních funkcí sestrou, před podáním opiátu neprovedl úplné klinické vyšetření břicha a že o výrazně zhoršeném subjektivním stavu pacientky neinformoval staršího lékaře".

Podobně hovoří i další znalec z chirurgické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Milan Krajíček: "Ošetřující lékař se dopustil hrubé chyby, když pacientce naordinoval opiát Dipidolor, který zastřel příznaky. Ty totiž mohly umožnit stanovení správné diagnózy."

Pacientka mohla přežít, tvrdí znalec

Ziman také došel k závěru, že pokud by lékař stanovil správnou diagnózu včas a operace následovala bez prodlení, měla by pacientka vysokou šanci na přežití. Lékaři Petrovi T., který pacientku operoval až po pěti hodinách od zjištění jejího kritického stavu, pak znalec vytýká, že zvolil laparoskopický zákrok.

"Argument, že si lékař chtěl nejdříve laparoskopicky zjistit přesnou diagnózu, aby mohl zvolit cílený přístup, stěží může obstát. Tento postup byl nevhodný a zbytečně prodloužil trvání operace," píše na jiném místě Ziman. Znalec přesto mezi nesprávným postupem Petra T. a smrtí pacientky přímou příčinnou souvislost neshledal.

Právník žalobců Vladimír Ježek se před soudem lékaře Petra T. zeptal, zda zdravotní pojišťovny proplácejí nemocnicím laparoskopické operace větší částkou než operace klasické. Mířil tak pravděpodobně k tomu, zda operatér nezvolil laparoskopický zákrok záměrně. "Ano, laparoskopické výkony jsou pojišťovnami placeny lépe," řekl lékař.

Žena nebyla fatálně nemocná, přežila totiž další operace

Obvinění už dříve stavěli svou obhajobu na tom, že Ludmila Olšovská byla takzvaně prolezlá nemocemi a pro jakýkoli operační výkon byla vysoce riziková.

To ale od začátku popírá syn Ludmily Olšovské Pavel. Tvrdí, že jeho matka byla před převozem do nemocnice plná života. "Lékaři se nám tady snaží namluvit, že maminka byla prolezlá všemi nemocemi a že do nemocnice přijela snad polomrtvá. To ale není pravda. Měla některé nemoci odpovídající věku, nic vážného to ale nebylo," řekl.

Noví soudní znalci mu nyní dali za pravdu. "V daném případě je zajímavé, že polymorbidní nemocná v pokročilém věku (podle posudku obžalovaných, pozn. red.) odolávala, ovšem za evidentně kvalitní podpory ARO, postupující sepsi více než deset týdnů," píše v závěru svého posudku znalec Milan Krajíček.

Znalec Peter Ziman pak říká, že "rezerva organismu pacientky Olšovské byla značná, protože přežila další tři operace a žila ještě dalších 82 dní".

Karanténa v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Jarmila Rážová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar

  • Nejčtenější

Noste roušky jako Češi, vyzývá Hansen z Beskyd. Nemocnici vyrábí masky

Do dějin cyklistiky vstoupil rekordem 20 dokončených závodů Grand Tour v nepřetržité řadě, na který dosáhl v letech...

Při výstupu v Jeseníkách zkolaboval muž. Omezte výlety, vzkazují záchranáři

V sobotu večer při výletu do hor na Bruntálsku zkolaboval muž středního věku. Přes pomoc syna a následně záchranářů na...

Nákaza postihla domov seniorů i personál dvou ostravských nemocnic

Nákaza koronavirem, která se prokázala u několika klientů ostravského Domova pro seniory Iris, přinutila Městskou...

Vietnamci zavřeli salony i obchody a pomáhají. Roušky nosili mezi prvními

Vietnamská komunita v Moravskoslezském kraji se výrazně zapojila do dobrovolnické pomoci v době koronavirové epidemie....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stronati: Dva týdny se to dalo vydržet, teď už je to trošku na hlavu

V časech celosvětové epidemie cvičí doma, běhá, s přítelkyní hraje stolní hry nebo sleduje seriály, synka učí abecedu....

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

VIDEO: Tři, dva, jedna, pojďme! Policisté vytáhli ženu z hořícího bytu

Ostravští policisté ve čtvrtek zachránili seniorku ležící v bytě po výbuchu propan-butanové lahve. Starší ženu vytáhli...

Při výstupu v Jeseníkách zkolaboval muž. Omezte výlety, vzkazují záchranáři

V sobotu večer při výletu do hor na Bruntálsku zkolaboval muž středního věku. Přes pomoc syna a následně záchranářů na...

Téměř šest tisíc lidí poslalo 8,7 milionu pozůstalým obětí střelby v nemocnici

Fakultní nemocnice Ostrava na konci března ukončila peněžní sbírku určenou na podporu pozůstalým sedmi lidí, které loni...

V ostravském Alzheimer centru testovali kvůli prokázané nákaze přes sto lidí

Specializovaný tým krajských záchranářů o víkendu několik hodin pracoval v ostravském Alzheimer centru. U jednoho z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Před pár dny měli skvěle fungující gastropodnik, dnes bojují o přežití

Před čtyřmi lety Petra Pavičová opustila pozici manažerky v korporátu a s manželem založila FoodIN catering. Z nuly...

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...