V Karviné se žije nejhůře, zjistil průzkum. Primátor nesouhlasí

  18:55aktualizováno  18:55
Karviné pětku, Třinci jedna mínus, Českému Těšínu dvojku a většina zbylých měst patří do horšího průměru. Tak lze zjednodušeně interpretovat výsledky průzkumu firmy MasterCard, který porovnával například míru nezaměstnanosti, kvalitu sociální a zdravotní péče a počet násilných trestných činů. Výsledky karvinský primátor kritizuje.

V Karviné se podle celostátní studie žije nejhůře v České republice. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

 "To mě vůbec nepřekvapuje, vždycky říkám, že bych na tu Karvinou nejraději hodila bombu," směje se obyvatelka Karviné Dagmar Pytlíková, která ve městě bydlí i pracuje. Vzápětí ale vážně dodává: "Všechno je o lidech. Jestliže mají někteří z nás myšlení naruby, žije se tu a pracuje velice těžce," komentuje Pytlíková výsledky socioekonomické studie "MasterCard česká centra rozvoje".

Interaktivní mapa výsledků měst

Už počtvrté ji připravili odborníci z Vysoké školy ekonomické v Praze, společnost MasterCard a Sdružení CZECH TOP 100. Letos odborníci hodnotili sociální situaci v šedesáti třech největších městech České republiky. Karviná v ní propadla. "Sledovali jsme trh práce, ceny bydlení, mzdovou úroveň, kvalitu sociální a zdravotní péče, ale i kriminalitu," vyjmenovává vedoucí metodického týmu René Wokoun. Podle odborníků je v Karviné prakticky všechno špatně.

Karviná kraluje kriminalitě

Třeba vysoká míra nezaměstnanosti - Karviná je s 16,2 procenta v tabulce třetí od konce, hůře je na tom již jen Litvínov s 16,4 procenta a Jirkov s 16,7 procenta. Obě města jsou v Ústeckém kraji.

Pokud jde o kriminalitu, Karviná tabulkám kraluje. "Nejvyšší počet násilných trestných činů v roce 2010 vykazuje jednoznačně město Karviná, na druhém místě je překvapivě Liberec. Následují Ostrava, Sokolov a další s výraznějším odstupem," píše se ve studii.

"Na čas jsem se odtud odstěhovala, opravdu je to tu zlé. V Karviné mě drží jen rodina," říká další obyvatelka Gracyna Krucinová.

S největšími problémy by měl pomoci stát

Primátor Karviné Tomáš Hanzel připouští, že se ve městě nežije lehce, s výsledky průzkumu ale nesouhlasí.

"Nejde o srovnávací výzkum, jsou to jen povytahovaná statistická data a výsledky nejsou relevantní. Ano, je tu těžký život a špatná kvalita životního prostředí, ale dokud nám nepomůže stát, město s tím nic neudělá,"míní primátor.

Z Moravskoslezského kraje bylo do projektu zařazeno celkem dvanáct měst. "Jejich pozice ve výsledném hodnocení jsou značně rozdílné, celkově nelze situaci hodnotit pozitivně. Pouze Třinec a Český Těšín se umístili v první polovině tabulky celkového hodnocení," zmiňují se odborníci ve studii.

Třinci pomohlo, že se nehodnotilo životní prostředí

Nejlépe hodnoceným městem Moravskoslezského kraje je Třinec. "Pozitivní hodnocení je důsledkem statistik trhu práce. Silnou stránkou města je i nízký počet trestných činů," vysvětlují odborníci. Obyvatele města výsledek překvapil. Třinec totiž patří mezi města s nejhorší kvalitou ovzduší v zemi. To ale nebylo předmětem zkoumání.

Třinec

Třinec

Třinec překvapil. Stal se osmým městem v zemi s nejlepší sociální situací. "Možná je to tím, že jsme taková velká vesnice. Lidé tady nemají obavy pustit děti ven. Třinec je hodně roztahaný a složený z několika podhorských vesniček. Lidé k sobě mají blíž," myslí si Martina Wolna z Třince.

Podle ní by město dopadlo podstatně hůře, kdyby odborníci hodnotili i životní prostředí.

"Máme sice nízkou nezaměstnanost, ale o to hůř se nám tady dýchá. Ocelárny dávají práci spoustě lidem. Kdyby šlo omezit průmysl, aniž by lidé přišli o práci, bylo by to ideální," přemýšlí.

Solidní Frýdek-Místek těží i z Hyundai

"Ostrava vykazuje poměrně vysokou úroveň důchodů – starobních, ale také invalidních, a pokud jde o násilné trestné činy, je třetí nejhorší v zemi," píše se ve studii "MasterCard česká centra rozvoje".

Frýdek - Místek

Frýdek - Místek

 Frýdek-Místek je podle odborníků, kteří studii zpracovali, městem, které se v rámci Moravskoslezského kraje umístilo na celkovém třetím místě. "Tato velmi solidní pozice je dána přítomností silné automobilky Hyundai," míní vedoucí metodického týmu studie René Wokoun.

Zásadním problémem Havířova je podle něj situace na trhu práce. "Město vykazuje pátou nejvyšší míru nezaměstnanosti, vysoký je také podíl dlouhodobé nezaměstnanosti, a to 46 procent. Úroveň mezd lze hodnotit jako podprůměrnou. Menší kompenzací je poměrně nízká cena bydlení," dodává Wokoun.

Autoři:

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Mladý řidič vjel do cesty autobusu, v přepůleném autě zemřel

Střet s autobusem přepůlil auto. Řidič na místě zemřel.

Dvacetiletý řidič osobního auta zemřel na silnici mezi Karvinou a Orlovou poté, co vjel v zatáčce do protisměru a...

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Další z rubriky

Pastviny v Beskydech brázdí pět měsíců v roce Ovečkin s maringotkou

Martin Jurnost vysoko v kopcích kolem rodného Jablunkova pase ovce.

Kamarádi mu říkají Ovečkin. Příjmení jednoho z nejlepších ruských hokejistů zní totiž skoro stejně jako profese...

Termín odvozu jedovatých kalů z ostravských lagun zůstává nejistý

Ropné laguny jsou velkou ekologickou zátěží Ostravy. (14. listopadu 2017)

Všechny kaly a hlinky z ostravských ropných lagun společnosti Ostramo jsou podle společnosti AVE CZ zpracovány....

Opava řeší problémy s novými příměstskými autobusy, přišly o točnu

Ilustrační snímek

Po výměně autobusového dopravce přišla Opava o vytíženou zastávku a čelí dopravním komplikacím kvůli nárůstu prázdných...

Najdete na iDNES.cz