Elektronické aukce se šíří pomalu. Ostrava vévodí, Český Těšín zaostává

  12:55aktualizováno  12:55
Města v Moravskoslezském kraji nešetří tolik, kolik by mohla. Zatím totiž nevyužívají v plné míře elektronické aukce, které dokážou ceny nakupovaného zboží nebo třeba služeb stlačit často až na překvapivě nízkou úroveň.

Žádné obálky, ale jen počítačové nabídky. Elektronické aukce šetří městských rozpočtům miliony. (ilustrační snímek) | foto: ÚMO Plzeň 3

Nedávno se o tom přesvědčila Ostrava. Když prostřednictvím e-aukce nakupovala elektřinu na příští rok, vysoutěžila cenu o 10,2 milionu korun nižší, než je cena platná pro letošek. A na nákupu plynu pro příští rok ušetřila skoro milion.

Ostrava patří mezi průkopníky e-aukcí v Česku. Jako první také zavedla Systém sdružených nákupů, díky němuž řeší elektronické veřejné zakázky nejen magistrát, ale i všechny městské organizace a obvody. "Zhruba jedenáctimilionová úspora za elektrickou energii a zemní plyn pro rok 2013 je potvrzením funkčnosti systému. Do současnosti Ostrava touto cestou dosáhla úspor více než 110 milionů korun," říká primátor Ostravy Petr Kajnar.

Také Bruntál využívá e-aukce už řadu let

Podobný systém sdružených nákupů, jako využívá krajské město, by podle něj měla využívat i státní a veřejná správa v Česku. Zatímco Ostrava díky elektronickým výběrovým řízením šetří ročně desítky milionů, další města v Moravskoslezském kraji se k e-aukcím zatím staví dost zdrženlivě.

Snad až na Bruntál, který je spolu s Ostravou ve větší míře využívá už několik let. "V letech 2009 až 2011 jsme díky e-aukcím uspořili zhruba dvacet milionů korun," uvádí mluvčí Bruntálu Jiří Ondrášek.

Třeba Karviná nebo Český Těšín ale zatím mají k e-aukcím odtažitý vztah. "Dělali jsme je třeba na nákup materiálu pro kanceláře, ale jen prostřednictvím veřejných serverů, tedy zadarmo - zprostředkovatelským firmám neplatíme," říká mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Havířov zaplatí za elektřinu o tři miliony méně

Karviná podle mluvčí dosahuje úspor třeba při nákupu elektřiny prostřednictvím dohody s dodavatelem. Oproti loňsku letos za elektřinu platí o 1,2 milionu méně.

Úspora to ale není až tak velká. Pro příklad. Třeba Havířov, který má zhruba o třicet tisíc obyvatel víc než Karviná, díky e-aukci letos platí za elektřinu zhruba o tři miliony korun méně než loni. "Kromě elektřiny a plynu soutěžíme elektronicky i některé zakázky na stavební práce, plošné opravy cest a chodníků nebo třeba na opravy v budovách škol," upřesňuje mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

Podle Těšína není aukce zárukou kvalitního dodavatele

V Krnově zatím prostřednictvím e-aukce nakupují jen elektřinu. Od poloviny roku 2009 jim to vyneslo úsporu asi 2,2 milionu korun. Zatímco v Novém Jičíně už mají s elektronickým nákupem elektřiny a plynu zkušenosti, v Opavě budou energie elektronicky letos nakupovat poprvé - prostřednictvím systému sdružených nákupů.

V Českém Těšíně zatím e-aukce neokusili. Podle představitelů radnice nejsou zárukou skutečně kvalitního dodavatele. Zástupcům města vadí například i nutnost poplatku aukční společnosti a nákupu drahého programu, který se podle nich vyplatí hlavně velkým městům.

Nejčtenější

Kometa srazila Spartu, v derby slaví Hradec. Kladno má první bod

Sparťanský brankář Jakub Sedláček (uprostřed) kapituluje v utkání s Kometou...

Karlovy Vary ve 4. kole Tipsport extraligy poprvé prohrály - v Olomouci 2:3 - a na prvním místě tabulky je vystřídal...

Miminko vypadlo z kočárku na zem, opilá žena ho nechala být a šla domů

Sanitka, pražská záchranná služba.

Silně opilá matka upadla v sobotu na ulici v Opavě-Komárově a přitom převrhla kočárek s pětiměsíční dcerou. Ta z něj...

Zahřmělo a obr Super Galaxy sestoupil z nebe. Přivezl bojové vrtulníky

Americký transportní letoun C-5M SuperGalaxy na mošnovském letišti

Americký obří armádní letoun C-5M SuperGalaxy přistál ve středu ráno na mošnovském letišti. Ve svých útrobách přes...

Hořký návrat Sivoka. Hanba, směšné, řekl k vyloučení kouč Horejš

Českobudějovický kapitán Tomáš Sivok odehrává balon před Dame...

Návrat do nejvyšší české soutěže někdejšímu fotbalovému reprezentantovi Tomáši Sivokovi nevyšel. Porážka s Baníkem 1:2...

Stíhačky, akrobaté i tanky. Na Dny NATO dorazilo v sobotu 125 tisíc lidí

Dny NATO a Armády ČR v Mošnově.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR v Mošnově na Novojičínsku navštívilo v sobotu 125 000 lidí. ČTK to za pořadatele...

Další z rubriky

Nejlepší dopravou na Dny NATO bude nejspíš kolo, auta budou stát v koloně

Finská skupina Midnight Hawks

Hlavně počasí rozhodne o tom, jak rychle se lidé dostanou na víkendovou přehlídku Dny NATO na Letišti Leoše Janáčka....

U silnice v Ostravě našli mrtvého cyklistu, jeho kolo zmizelo

Kolo, po němž pátrají kriminalisté.

Mrtvého cyklistu nalezli lidé před půlnocí z pátku na sobotu v Ostravě-Radvanicích. Jednačtyřicetiletý muž jel podle...

Město zatrhlo karvinským večerkám noční prodej. Zákazníci rušili místní

Večerka Flop v Karviné-Novém Městě už nebude mít otevřeno nonstop. Z nařízení...

Karvinští zastupitelé zakázali dvěma karvinským nonstop večerkám prodej v nočních hodinách. Zastupitelé tak rozhodli v...

Baník Souš, Baník Most, Sokolov, Ostrava. Fleišmanovi je Baník souzený

Jiří Fleišman, fotbalový obránce FC Baník Ostrava

Kam se podívá, tam má fotbalový obránce Jiří Fleišman ve své kariéře Baník, dokonce čtyřikrát. V Baníku Souš začínal....

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?

Najdete na iDNES.cz