Na Karvinsku se údajně kupčí s hlasy, na Bruntálsku zase s voliči

  19:41aktualizováno  20:19
Velké problémy provázejí komunální volby v Českém Těšíně na Karvinsku a v Karlově Studánce na Bruntálsku. Zatímco v Těšíně se objevuje vážné podezření na kupčení s hlasy, v lázeňské obci v podhůří Jeseníků starostka vyškrtla voliče, kteří se podle ní do obce účelově přihlásili.

Marian Kuś údajně stojí za kupčením s volebními hlasy v Českém Těšíně. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Jdeš volit? Nabídnu ti dvě stovky za hlas.“ Takovou výzvu objevil před pár týdny na Facebooku jeden z obyvatel Českého Těšína.

Podle Janusze Konieczneho z Nadačního fondu proti korupci je takřka jisté, že aktuální komunální volby doprovázejí například v Českém Těšíně i nekalé praktiky. Byť méně okatě než v minulosti.

„Mám několik svědků, se kterými jsem mluvil a kteří prokázali, že jim bylo nabízeno pět set korun za hlas,“ uvedl Janusz Konieczny.

Marian Kuś: Někdo si připravuje legendu

V čím prospěch se hlasy skupují? Podle Konieczného podobně jako před čtyřmi lety, kdy se volby ve městě z nařízení soudu opakovaly, ve prospěch uskupení SOS pro Český Těšín vedeného současným těšínským zastupitelem Marianem Kuśem.

Ten to popírá. „Tady nikdo nic nekupuje. Někdo si podle mě takzvaně připravuje legendu a sehnat čtyři pět falešných svědků, kteří budou něco říkat, není problém,“ uvedl Kuś.

Kvůli podezření pro maření přípravy a průběhu voleb policie prověřuje několik lidí z Českého Těšína. „Přijali jsme oznámení o možném protiprávním jednání, to skutečně prověřujeme. Vzhledem ke stavu vyšetřování detaily v tuto chvíli zveřejnit nemůžeme,“ sdělila policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Prokázat kupčení je velmi složité

Podle mluvčí Českého Těšína Doroty Havlíkové jsou během voleb strážníci ve volebních místnostech a okolí přítomní ve větším počtu než jindy. Důvodem je snaha zabránit případnému maření voleb.

„Hlídky byly proškoleny, jak mají postupovat v případě podezření, že by chtěl někdo kupovat hlasy,“ sdělila Havlíková s tím, že proškoleni pro případ, že nebudou podezření ze skupování hlasů, byli i členové volebních komisí.

Při monitorování voleb s Nadačním fondem proti korupci spolupracuje sdružení Oživení. A průběh voleb hlídá například i Transparency International nebo organizace Naši politici.

Kupčení s hlasy bylo sice relativně nedávno zařazeno mezi trestné činy, prokázat, že člověk hlasoval v rozporu „s nezávislostí své vůle“ je ale prakticky nemožné.

Zifčák považuje starostčin zásah za nepřípustný

A problém druhý: Karlova Studánka. Ta obec je vyhlášená mimo jiné pro svůj klid. Ne však během voleb.

Už poslední komunálky se v Karlově Studánce musely z rozhodnutí soudu opakovat kvůli účelovému přihlašování nových obyvatel. A napětí provází volby i teď. Starostka Radka Chudová vyškrtla 26 lidí ze seznamů, které v obci čítají 197 voličů.

Jde se o větší část z celkového počtu osob, jež si krátce před komunálkami v roce 2010 v obci nechaly zapsat trvalý pobyt na adrese Hotelu Džbán. Jeho nájemcem je Ludvík Zifčák, někdejší agent StB. Posledně kandidoval za sdružení Prosperita Karlovy Studánky a nyní kandiduje coby dvojka Hnutí sociálně slabých (HSS).

Bývalý agent StB a někdejší předseda KSČ Ludvík Zifčák, který organizuje hromadné přistěhovávání lidí do hotelu Džbán v Karlově Studánce.

Bývalý agent StB a někdejší předseda KSČ Ludvík Zifčák.

Vyškrtnutí lidé podle starostky v obci nebydlí, ani tu nepracují (Zástupci HSS míní opak - pozn. red.). „Ty lidi tady opravdu nikdo nevídá,“ uvedla Chudová s tím, že vyškrtnutí daných osob ze seznamu voličů byla jediná možnost, jak zabránit možnému zmanipulování voleb. „Vycházela jsem z rozhodnutí Ústavního soudu, které je závazné,“ řekla starostka.

Mezi voliči, které vedení obce nepřipustilo k volbám, byli i tři kandidáti HSS.

Ludvík Zifčák starostčin postup odsoudil. Zástupci jeho sdružení se dle něj o vyškrtnutí voličů ze seznamů dozvěděli náhodně na začátku týdne a neměli čas na účinnou obranu. Podle Zifčáka naopak starostka účelově zasahuje do průběhu voleb. Vyškrtnutí voliči podali vůči postupu obce protest. Zástupci HSS se obrátili i na okresní státní zastupitelství. Naznačili, že se mohou i pokusit blokovat volby.

Posledně šlo v obci do voleb devět uskupení, nyní jen dvě. Kromě HSS je to Sdružení nezávislých kandidátů - Spokojení občané vedené starostkou.

Nejčtenější

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Na třídicí lince byla mrtvola třicátníka, policie už ho identifikovala

Policie pátrá po totožnosti muže, jehož mrtvola se objevila na třídicí lince na...

Policie identifikovala mrtvého muže, který se objevil na třídicí lince papíru na Ostravsku. Je to dvaatřicetiletý muž,...

Jágr se vrátil na led. Nebodoval, ale jeho Kladno vyhrálo v Havířově

Jaromír Jágr po sezonní premiéře za Kladno v Havířově

Sedmačtyřicetiletý Jaromír Jágr odehrál svůj úvodní zápas v této sezoně první hokejové ligy. Nebodoval, ale jeho Kladno...

Lehčí los pro Slavii, jak mít pohárovou jistotu a kdo do elitní skupiny

Hráči Plzně a Slavie si po zápase podávají ruce. Uprostřed je zklamaný slávista...

Od chvíle, kdy fotbalisty Slovácka převzal trenér Martin Svědík, jsou nejlepší v lize. Utekli z boje o záchranu a patří...

Jágr je zpátky ve hře. Do Havířova si na to vzal novou helmu

Jaromír Jágr (v tmavém) nastoupil za své Kladno v Havířově.

Hokejová legenda Jaromír Jágr má zřejmě rád symboliku. Po roční pauze v pondělí naplno naskočil do ostrého zápasu. A...

Další z rubriky

Spalničky se v Moravskoslezském kraji šíří dál. Už i mimo Ostravu

Případů spalniček je stále více.

Hygienici se od ledna snaží bránit šíření vysoce nakažlivých spalniček v regionu. Karanténou, očkováním i podáváním...

Taková hozená „Nohavica“ se musí zvednout, říká muzikant a bavič Krhut

Jiří Krhut byl původně angličtinář. Dnes se zcela věnuje showbyznysu

Bývalý učitel angličtiny, dnes bavič, skladatel a univerzální muzikant Jiří Krhut vyprodává Nohavicovu Heligonku. Ne,...

Růst cen zastavil v Hradci obnovu Národního domu. Lidé sepsali petici

V nevyužívaném podkroví Národního domu měly podle projektu vzniknout nové...

Devět podpisových míst s peticemi, letáky do všech domácností, speciální web. Lidé z Hradce nad Moravicí bojují za...

Najdete na iDNES.cz