Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 2. června 2023 Jarmil

Majitelka pozemků z Hlučína u soudu vymohla zrušení části územního plánu

  12:04
Několik částí územního plánu Hlučína na Opavsku neplatí. Zrušil je soud, protože město při tvorbě plánu chybovalo. Opakovaně zamítlo či neřešilo námitky tamní lékařky Claudie Ondrušové, ta se nevzdala a bránila se u soudu. Rozsudek jí dal za pravdu a ukázal, že i vymezení sousedních pozemků není v pořádku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: freeimages

Claudia Ondrušová má pozemky po rodičích. „Je to majetek, který byl součástí statku a rodičům byl kdysi odebrán. Statek byl zbourán kvůli stavbě silnice, restituce pozemků a následné vyrovnání s rodinou trvaly pětadvacet let,“ popsala Ondrušová.

Z původních desítek hektarů, na kterých rodina hospodařila, vlastní pět a půl hektaru. „Když jsem je získala, byly zanedbané, bylo třeba je vyčistit od náletových dřevin a černých skládek. Když se to podařilo, chtěla jsem je využít zemědělsky. Začít tam chovat ovce, mým snem jsou i koně,“ nastínila budoucnost.

Narazila však na územní plán platný od 90. let minulého století. V tom byla větší část pozemků vedená jako veřejná zeleň a biocentrum.

„Chci zemědělsky využít půdu, která takto byla využívána po staletí i před rokem 1989. Kvůli porevolučnímu územnímu plánu to ale nešlo, není možné ji ohradit ani využívat,“ sdělila Ondrušová.

Když Hlučín začal v roce 2014 s tvorbou nového územního plánu, byla to šance, jak situaci vyřešit. Avšak město na její připomínky neslyšelo.

„Opakovaně jsme dávali pozměňovací návrhy zpracované hlučínským architektem Petrem Hyklem i právníkem specializujícím se na územní plány Pavlem Černým. Navrhovali jsme přesunutí biocentra na vhodnější území, kde i podle dobové mapy z roku 1954 už byla vzrostlá zeleň a jsou tam zemědělsky nevyužitelné mokřady. Naopak okolo jsou i podle této mapy louky a pastviny. Neúspěšně. Zpočátku jednali, pak už se nikdo neozval a námitkám nebylo vyhověno,“ popsala Ondrušová.

Město námitky částečně zamítlo, obrátila se proto na soud

Hlučín má na rozvoj území jiný názor. „Zastupitelstvo města tehdy rozhodlo o námitkách tak, že je zčásti zamítlo, zčásti požadavkům občanky vyhovělo. Důvodem pro částečné zamítnutí byla názorová rozdílnost občanky a města na rozvoj a možnost dalšího využití v dotčených lokalitách,“ uvedla mluvčí hlučínské radnice Kristina Neničková.

V roce 2017 zastupitelé schválili nový územní plán i s lokálním biokoridorem a plochou pro zeleň přírodního charakteru na pozemcích Ondrušové. Ta se proto obrátila na soud. „Abychom ukázali městu, že to není jediný problém, zahrnuli jsme do žaloby i sousední pozemky, jež zastupitelé v územním plánu bez problémů převedli na stavební,“ podotkla lékařka.

S žalobou proti městu uspěla. Ostravský krajský soud zrušil část územního plánu, která na dvou lokalitách sousedících s navrhovatelkou počítá s rodinnou zástavbou. „Pro nedostatečné prokázání potřeby vymezení zastavitelných ploch,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Klára Krystynová.

Soud také zrušil územní plán v částech, kde na pozemcích Ondrušové počítá s lokálním biokoridorem, biocentrem a přírodními plochami, a to pro absenci konkrétního vypořádání jejích námitek v průběhu pořizování územního plánu.

Na částech územního plánu jsou nyní bílá místa

Z plánu zmizel i koridor pro přívod vedení vysokého napětí do trafostanice Rovniny přes pozemek Ondrušové. Město se podle soudu nezabývalo jinými variantami a tato by omezila vlastnické právo majitelky a kvůli ochrannému pásmu vedení vysokého napětí by mohla snížit hodnotu jejích pozemků.

Na dotčených částech územního plánu jsou teď bílá místa. Hlučínští zastupitelé o nich budou muset rozhodnout znovu. O to se pokoušeli už v červnu, nenašli však shodu. Vedení města se pokusilo zrušené části územního plánu zařadit zpět.

„Navrhlo se zařadit všechny původně rušené části územního plánu Hlučína zpět v celém rozsahu, v jakém byl v územním plánu Hlučína před zrušením, a to s příslušnými úpravami textové části územního plánu vyplývajícími z předmětného rozsudku,“ sdělila mluvčí Neničková.

Nesouhlasila nejen opozice, ale i část koalice. „Nerozumím tomu, proč nebylo připomínkám vyhověno při tvorbě územního plánu. A když už záležitost šla k soudu, měli bychom územní plán změnit podle jeho rozhodnutí, ne vracet do původní podoby,“ komentovala opoziční zastupitelka Blanka Kotrlová. 

Znovu se má jednat v září, radnice opět hodlá předložit tentýž návrh. „Materiál bude předložen do nejbližšího jednání s tím, že se opět navrhuje zařadit všechny původně rušené části územního plánu Hlučína zpět v celém rozsahu, v jakém byly před zrušením, s doplněním jeho textové části tak, aby bylo vyhověno předmětnému rozsudku soudu,“ uvedla mluvčí.

Ačkoli tedy lékařka soud vyhrála, stále neví, na čem je. „Budu hledat právní ochranu, dokud mi bude bezdůvodně bráněno pozemky řádně využívat. Chci hospodařit v souladu s přírodou a navázat tak na rodinnou tradici,“ dodala Ondrušová.

  • Nejčtenější

Na nových dálnicích u Frýdku-Místku se objevily trhliny, část obchvatu zbourají

Ještě není zcela dokončen a už se opravuje. Kvůli vážným závadám se ani ne po roce provozu zavřela pro řidiče část...

Finále okradené o 7 sekund, televizní diváci o finiš. Padly tresty i omluva

Dvojitá krádež ve finále basketbalové ligy. V nedělní druhé zlaté bitvě v Opavě zmizelo v infarktové koncovce kvůli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Muž v Ostravě onanoval na tramvajové zastávce, natočily jej městské kamery

Policie v Ostravě vypátrala muže, který se na tramvajové zastávce obnažoval a údajně také onanoval. Všimli si ho...

Klíčová svědkyně v kauze Slunečnice si vzala život, soudní proces to neovlivní

Do objasňování údajného týrání a ponižování seniorů v sociálním Domě Slunečnice v Ostravě nepřímo zasáhla tragédie....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzpoura oslabeného Děčína! Heroickým výkonem zarazil korunovaci Opavy

Senzační finále Národní basketbalové ligy pokračuje. Ač oslabení o dva klíčové muže, zarazili děčínští Válečníci...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Kriminálník napadl spoluvězně kvůli lékům s opiáty, odsedí si dalších 4,5 roku

Na čtyři a půl roku by se měl vrátit za mříže čtyřiatřicetiletý Roman Tokár, který usiloval o zrušení nebo snížení...

Turisty nejvíc láká „ocelové město“, ostravská zoo i výhled na Beskydy

Nejnavštěvovanější turistickou atraktivitou Moravskoslezského kraje se loni s téměř 900 tisíci návštěvníky opět staly...

Třináctiletý mladík fotí zvířata jako profesionál, na dobrý záběr čeká i hodiny

Najít si správné místo, vystihnout dokonalé světlo a v desetině vteřiny zachytit zvířata v pohybu v jejich přirozeném...

Proti reformě se bouřili i horníci, zakročili i milicionáři s puškami

Ke krádeži za bílého dne i největší zlodějině 20. století, přestože zde existují silní konkurenti jako například...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Sharon Stone se v 65 letech ukázala v plavkách. Sklízí obdiv i kritiku

Sharon Stone oslavila v březnu pětašedesáté narozeniny. Hollywoodská hvězda je pyšná na svou postavu a na Instagramu se...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....