Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Majitelka pozemků z Hlučína u soudu vymohla zrušení části územního plánu

  12:04
Několik částí územního plánu Hlučína na Opavsku neplatí. Zrušil je soud, protože město při tvorbě plánu chybovalo. Opakovaně zamítlo či neřešilo námitky tamní lékařky Claudie Ondrušové, ta se nevzdala a bránila se u soudu. Rozsudek jí dal za pravdu a ukázal, že i vymezení sousedních pozemků není v pořádku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: freeimages

Claudia Ondrušová má pozemky po rodičích. „Je to majetek, který byl součástí statku a rodičům byl kdysi odebrán. Statek byl zbourán kvůli stavbě silnice, restituce pozemků a následné vyrovnání s rodinou trvaly pětadvacet let,“ popsala Ondrušová.

Z původních desítek hektarů, na kterých rodina hospodařila, vlastní pět a půl hektaru. „Když jsem je získala, byly zanedbané, bylo třeba je vyčistit od náletových dřevin a černých skládek. Když se to podařilo, chtěla jsem je využít zemědělsky. Začít tam chovat ovce, mým snem jsou i koně,“ nastínila budoucnost.

Narazila však na územní plán platný od 90. let minulého století. V tom byla větší část pozemků vedená jako veřejná zeleň a biocentrum.

„Chci zemědělsky využít půdu, která takto byla využívána po staletí i před rokem 1989. Kvůli porevolučnímu územnímu plánu to ale nešlo, není možné ji ohradit ani využívat,“ sdělila Ondrušová.

Když Hlučín začal v roce 2014 s tvorbou nového územního plánu, byla to šance, jak situaci vyřešit. Avšak město na její připomínky neslyšelo.

„Opakovaně jsme dávali pozměňovací návrhy zpracované hlučínským architektem Petrem Hyklem i právníkem specializujícím se na územní plány Pavlem Černým. Navrhovali jsme přesunutí biocentra na vhodnější území, kde i podle dobové mapy z roku 1954 už byla vzrostlá zeleň a jsou tam zemědělsky nevyužitelné mokřady. Naopak okolo jsou i podle této mapy louky a pastviny. Neúspěšně. Zpočátku jednali, pak už se nikdo neozval a námitkám nebylo vyhověno,“ popsala Ondrušová.

Město námitky částečně zamítlo, obrátila se proto na soud

Hlučín má na rozvoj území jiný názor. „Zastupitelstvo města tehdy rozhodlo o námitkách tak, že je zčásti zamítlo, zčásti požadavkům občanky vyhovělo. Důvodem pro částečné zamítnutí byla názorová rozdílnost občanky a města na rozvoj a možnost dalšího využití v dotčených lokalitách,“ uvedla mluvčí hlučínské radnice Kristina Neničková.

V roce 2017 zastupitelé schválili nový územní plán i s lokálním biokoridorem a plochou pro zeleň přírodního charakteru na pozemcích Ondrušové. Ta se proto obrátila na soud. „Abychom ukázali městu, že to není jediný problém, zahrnuli jsme do žaloby i sousední pozemky, jež zastupitelé v územním plánu bez problémů převedli na stavební,“ podotkla lékařka.

S žalobou proti městu uspěla. Ostravský krajský soud zrušil část územního plánu, která na dvou lokalitách sousedících s navrhovatelkou počítá s rodinnou zástavbou. „Pro nedostatečné prokázání potřeby vymezení zastavitelných ploch,“ uvedla mluvčí Krajského soudu v Ostravě Klára Krystynová.

Soud také zrušil územní plán v částech, kde na pozemcích Ondrušové počítá s lokálním biokoridorem, biocentrem a přírodními plochami, a to pro absenci konkrétního vypořádání jejích námitek v průběhu pořizování územního plánu.

Na částech územního plánu jsou nyní bílá místa

Z plánu zmizel i koridor pro přívod vedení vysokého napětí do trafostanice Rovniny přes pozemek Ondrušové. Město se podle soudu nezabývalo jinými variantami a tato by omezila vlastnické právo majitelky a kvůli ochrannému pásmu vedení vysokého napětí by mohla snížit hodnotu jejích pozemků.

Na dotčených částech územního plánu jsou teď bílá místa. Hlučínští zastupitelé o nich budou muset rozhodnout znovu. O to se pokoušeli už v červnu, nenašli však shodu. Vedení města se pokusilo zrušené části územního plánu zařadit zpět.

„Navrhlo se zařadit všechny původně rušené části územního plánu Hlučína zpět v celém rozsahu, v jakém byl v územním plánu Hlučína před zrušením, a to s příslušnými úpravami textové části územního plánu vyplývajícími z předmětného rozsudku,“ sdělila mluvčí Neničková.

Nesouhlasila nejen opozice, ale i část koalice. „Nerozumím tomu, proč nebylo připomínkám vyhověno při tvorbě územního plánu. A když už záležitost šla k soudu, měli bychom územní plán změnit podle jeho rozhodnutí, ne vracet do původní podoby,“ komentovala opoziční zastupitelka Blanka Kotrlová. 

Znovu se má jednat v září, radnice opět hodlá předložit tentýž návrh. „Materiál bude předložen do nejbližšího jednání s tím, že se opět navrhuje zařadit všechny původně rušené části územního plánu Hlučína zpět v celém rozsahu, v jakém byly před zrušením, s doplněním jeho textové části tak, aby bylo vyhověno předmětnému rozsudku soudu,“ uvedla mluvčí.

Ačkoli tedy lékařka soud vyhrála, stále neví, na čem je. „Budu hledat právní ochranu, dokud mi bude bezdůvodně bráněno pozemky řádně využívat. Chci hospodařit v souladu s přírodou a navázat tak na rodinnou tradici,“ dodala Ondrušová.

Parlamentní volby se konaly v pátek 8. října a v sobotu 9. října. Vybírali jsme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Výsledky podle měst a obcí: Ostrava, Havířov, Opava, N. Jičín, Karviná, Třinec, Frýdek-Místek, Bruntál, Orlová, Český Těšín, další

  • Nejčtenější

Nachlazené děti zahltily nemocnice v Moravskoslezském kraji, leží i na JIP

Epidemie virových i bakteriálních nemocí dýchacích cest, která se rozjela mezi dětmi krátce po návratu do školních...

Chystaný mrakodrap Ostrava Tower budí emoce, část opozice jej odmítá

Jednání zastupitelů Ostravy se ve středu na několik hodin zaseklo na debatě o změně podmínek smlouvy s investorem,...

Suverénní záležitost. Hokejisté Pardubic v dohrávce deklasovali Vítkovice

Hokejisté Pardubic a Vítkovic s téměř měsíčním zpožděním zkompletovali páté kolo extraligy. A dohrávku si vychutnali...

Muž uškrtil milenku při sexu. Bylo to kvůli dluhům, přiznal u soudu

Krajský soud v Ostravě začal projednávat otřesný případ vraždy ženy z Havířova. Její milenec ji podle obžaloby uškrtil...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy nelhaly. Jízda Slovenskou strelou je opravdový předválečný luxus

Po mnoha desetiletích se česká železnice dočkala znovuzrození největší legendy: Slovenské strely. Motorový vůz z roku...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

  • Další z rubriky

VIDEO: Hodinky měli zloději na dosah, stačilo protáhnout ruku mříží

Dva muži ukradli hodinky ze zavřeného obchodu. Protáhli ruku mříží a s lupem odešli. S jedním z nich byla na místě i...

O veletrh práce měli zaměstnavatelé zájem, firmy už loví mezi studenty

Více než tisícovka studentů navštívila v úterý další ročník pracovního veletrhu Kariéra+, který již tradičně pořádá...

Pandí dvojčata se po čtvrt roce konečně ukázala návštěvníkům zoo

Návštěvníci Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava mohou konečně spatřit mláďata pandy červené. Ačkoli se pandí...

Také vlci se stali součástí hybridní války, prozrazuje zoolog Kutal

Premium Vlčí smečce v Beskydech se letos narodila mláďata. Znamená to, že se vlci stávají stálou součástí zdejší přírody....

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Babiš žádá cenový strop pro klienty Bohemia Energy a kompenzaci pro všechny

Premiér Andrej Babiš vyzval Energetický regulační úřad, aby zvážil zastropování cen u dodavatelů energií, kteří...

Oteklý Tom Cruise. Fanoušci spekulují o plastice obličeje i nemoci

Tom Cruise překvapil svým vzhledem. Devětapadesátiletý herec se objevil jako divák na sportovním zápasu v San Franciscu...