ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Už 17 let nese muž cejch podvodníka, teď chce soudu ukázat nové důkazy

  • 4
Pro soud je Jaromír Z. ze Skotnice na Novojičínsku podvodník, a totéž si o něm myslí i někteří lidé z Melče a Břidličné. Obce totiž bývalému podnikateli ručily majetkem za padesátimilionový úvěr, který nesplácel, a bývalí starostové kvůli tomu prožívali peklo. Muž ale vinu popírá a tvrdí, že má nové důkazy o své nevině.

Jaromíra Z. začala police vyšetřovat už před neuvěřitelnými 17 lety. Po řadě zvratů padl definitivní verdikt až v roce 2008: pětiletý nepodmíněný trest za podvod.

Odsouzený muž je ale dosud na svobodě a tvrdí, že není pachatelem, ale naopak obětí podvodu. "Podvedli mě Rusové a Ukrajinci. Vzali mi tím 17 let života," tvrdí dnes pětačtyřicetiletý muž, který věřil, že ke stejnému závěru dojde i soud.

Jenže to se nestalo a Jaromír Z. to odskákal zdravotně. Po rozsudku dostal mozkovou mrtvici, po které mu zůstal trvalý následek - dvojité vidění. A přidaly se i problémy se srdcem, kvůli kterým ho čeká operace. Proto dosud nenastoupil výkon trestu.

Jaromír Z. doufá, že do vězení nakonec nepůjde. "Mám nové důkazy. I proto jsem požádal soud o další odklad trestu a také o obnovu řízení. Chci očistit své jméno," říká muž, který začátkem devadesátých let nechal studia vysoké školy a začal podnikat.

Obcím chtěly banky kvůli úvěru zabavit kulturní dům a bazén

Zpočátku se mu dařilo. Vlastnil několik obchodních společností, zaměřil se na východní trh a měl i společné firmy s ukrajinskými a ruskými partnery. Jenže právě to se mu stalo osudným.

"Když si moje tehdy prosperující firma Z, spol. s. r. o. brala úvěr, nečekal jsem, že mě dlouholetí partneři podvedou," vypráví Jaromír Z. Když nesplácel úvěr, banky chtěly zabavit nemovitosti, kterými ručily obce: kulturní dům a bazén.

"Obce tehdy těžce sháněly peníze, nebyly dotace. Chtěl jsem prodat domy, ale realitka nám nabídla provizi za poskytnutí zástavy," vzpomíná bývalý zastupitel Melče.

Vzlet i pád podnikatele Jaromíra Z.

1991 - Jaromír Z. začíná podnikat, daří se mu, bere úvěry.
1994 - Firma Z, spol. s. r. o. neplatí úvěr, končí v likvidaci.
2008 - Jaromír Z. má jít na 5 let do vězení, ale dostává mrtvici.

2011 - Žádá soud o nový proces.

Přiznává, že zastupitelé tehdy neměli žádné zkušenosti, uvěřili slibu, že obci nic nehrozí, a byli rádi za provizi 100 tisíc korun. Ta jim ale přišla draho. Obce se pak musely o majetek soudit.

Vyhrály, ale jen díky štěstí, ne rozumu. V ručitelských smlouvách totiž byly chyby, proto pozbyly platnosti. Na Jaromíra Z. se i tak lidé zlobí dodnes.

"Kdyby byl nevinný, upozornil by nás na problém předem nebo se omluvil. To se nestalo. Starostové kvůli němu prožili hodně bezesných nocí, báli se kriminálu. Jeden už zemřel," dodal muž z Melče, který nechce zveřejnit jméno.

Byla to složitá doba a neměl jsem dost zkušeností, hájí se Jaromír Z.

Podobně jako tehdejší zastupitelé obcí i Jaromír Z. hájí své chyby tím, že začátkem 90. let byla složitá doba a ani on neměl dost zkušeností. Ale má i další argumenty.

"Mým partnerem byla tehdy realitka. Když nastal problém s úvěrem, věc převzali právníci, řekli mi, že obce jsou na tom dobře - dostaly provize, ale o nic nepřijdou. Víc jsem nevěděl," vzpomíná Jaromír Z.

Policisté, státní zástupci i soudci si s jeho případem léta nevěděli rady. Pak Zlého odsoudili na základě posudku, podle kterého si vzal větší úvěr, než mohla jeho firma splatit. Jenže znalec vycházel z torza účetnictví - většina dokladů totiž během vyšetřování zmizela.

Jaromír Z. si na radu právníků až loni najal detektivy, kteří doklady našli. A znalci teď tvrdí, že jeho firma byla v dobré kondici (roční zisk 23 milionů, pohledávky za 60 milionů a kontrakty za téměř dvě miliardy), proto úvěr nebyl podvodem.

"To jsou nové důkazy, na základě kterých žádáme obnovu řízení," říká Zlého advokát Jiří Novák. Soud bude žádost projednávat 6. května. Ať rozhodne jakkoli, Jaromír Z. i státní zástupce budou mít šanci se odvolat.