Úřad rozprodává hrobky v Opavě. I s mrtvými v rakvích

  7:02aktualizováno  7:02
Úřad pro zastupování státu nabízí k prodeji hrobky na opavském Městském hřbitově. Patří mezi takzvané propadlé hroby, už nemají majitele. Mezi stovkami vytipovaných míst posledního odpočinku jsou ale i hrobky a ostatky významných osobností města.

Magistrát možná hrobky významných osobností převezme do své správy. (Ilustrační snímek) | foto: Zuzana Kohoutová, iDNES.cz

Hrobka s úložným prostorem zděným z cihel. Stáří 124 let, neudržovaná. Uvnitř pět rakví s ostatky zemřelých. Minimální prodejní cena 27 tisíc korun. I tak může vypadat inzerát Úřadu pro zastupování státu, který hrobky nabízí.

Momentálně je v nabídce devět hrobek.

"Jde o třetí vlnu prodeje, celkem budeme rozprodávat řádově čtyři sta hrobek. Zájem o ně je," řekl ředitel ostravské pobočky Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Karol Siwek.

V hrobkách leží slavní měšťané minulosti

Prodává se obálkovou metodou, úřad rozprodává ty, o něž město nemělo zájem. Opavští historikové však upozorňují, že v nabízených hrobech jsou i ostatky významných Opavanů.

V aktuální vlně prodeje se objevila například hrobka významného městského architekta a stavebního rady Ferdinanda Puchnera.

"Je autorem několika školních budov, které dodnes tvoří tvář města. Například budovy Slezského gymnázia, kde byl na konstrukci poprvé ve Slezsku použit železobeton," uvádí opavský historik umění Pavel Šopák.

Na prodej však je také hrobka prezidenta Obchodní a živnostenské komory Antona Carla Lemacha, iniciátora rozvoje umělecko-průmyslového muzea, který je čestným občanem řady slezských měst, či autora betonové části opavského koupaliště Rudolfa Warzoga.

Pozastavit prodej se proto snaží například opavské občanské sdružení Za Opavu.

"Už před lety začal vznikat seznam významných hrobek, na jehož základě město Opava několik převzalo do svého majetku. Pak se ale od pokračování patrně ustoupilo. Chtěli bychom iniciovat dokumentaci všech hrobů a vytipování významných osobností," řekl Tomáš Skalík ze sdružení. Dodal, že sdružení by se na dokumentaci samo podílelo.

Hrobky mají i historickou hodnotu

Evidenci hrobek, na základě které město získalo 30 hrobů v letech 2009 a 2010, tvořil právě historik Pavel Šopák společně s ředitelem Zemského muzea Karlem Müllerem.

"Ve spolupráci s nimi bychom mohli ty nejcennější hroby vytipovat. Z hlediska umělecko-historické hodnoty, kdy jsou hrobky vzácné architektonickým pojetím a sochařskou výzdobou, jsem už dříve zmapoval," dodal Skalík, který je restaurátorem a sochařem.

Iniciativa historiků a občanského sdružení přiměla město se o prodej zajímat. Magistrát nevylučuje, že by některé hrobky osobností do své správy převzal.

"Je potřeba dokončit jejich seznamy. Bezplatný převod na město by pak byl možný," sdělil náměstek primátora Dalibor Halátek.

Město by se pak o hrobky staralo. Zároveň osloví místní organizace, které mají k osobnostem blízko, zda by o hroby nepečovaly.

"Například psychiatrická léčebna se stará o hrob svého druhého ředitele Ernsta Boecka," uvádí příklad, kdy se to již povedlo, Halátek.

Nejčtenější

Hořké drama. Češky míří ve Fed Cupu do baráže, Rumunky postupují

Kapitán českého fedcupového týmu Petr Pála utěšuje Kateřinu Siniakovou po...

České tenistky si po ostravské porážce zahrají baráž Fed Cupu. Výběr kouče Pály neobhájí titul, do baráže padá po...

Usmlouvaná pokuta bez dokladu. Polský řidič natočil podivné praktiky na D1

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Polský řidič, který byl na konci ledna pokutován na dálnici D1 v Ostravě, si stěžuje na podivné praktiky policisty. Ten...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Plíšková zdolala rumunskou dvojku, Siniaková nestačila na Halepovou

Karolína Plíšková hraje forhend v utkání Fed Cupu proti Rumunsku.

České tenistky hrají v 1. kole Fed Cupu s Rumunkami 1:1. Karolína Plíšková v Ostravě porazila Buzarnescuovou 6:1 a 6:4,...

Dům pro čtyřčlennou rodinu u řeky Lučiny je vzdušný a příjemně lidský

Dům pro čtyřčlennou rodinu navrhlo studio ODDO architects.

Rodina koupila pozemek za Havířovem u řeky Lučiny a lužního lesa, aby na něm postavila dům. Manželé oslovili studio...

Další z rubriky

VIDEO: Muže spícího v ostravské tramvaji okradl zloděj přímo pod kamerou

Zloděje z ostravské tramvaje zachytily kamery.

Únavy pasažéra ostravské tramvaje využil zatím neznámý zloděj. Počkal, až vůz přijede k zastávce, popadl batoh spícího...

Moderní focení není pro mě, říká autor oceněného snímku z pohřbu Palacha

Na čtyři stovky historických fotoaparátů má ve své sbírce Antonín Válek z...

V každém pokoji či komoře domu Antonína Válka je vystavená, uložená nebo pověšená věc, která souvisí s fotografováním....

Opavská Isotra zprovoznila novou lakovnu, hodlá navýšit výrobu

Opavská společnost Isotra ve středu otevřela nový provoz za 170 milionů korun.

Lakovnu za 170 milionů korun, při jejíž stavbě odvezlo jen vykopanou zeminu více než dva tisíce tatrovek, ve středu...

Advantage Consulting, s.r.o.
HORIZONTÁŘ NA TŘÍSMĚNNÝ PROVOZ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj, Olomoucký kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz