"Odsouzení Petr Wolf a Hana Wolfová uhradili poslední splátky peněžitých trestů, tedy částky 500 tisíc korun a 100 tisíc korun," uvedl mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová. Také Wolfová, z jejíhož účtu chodily i peníze pro Wolfa, tak už splatila celou pokutu.
Wolf byl Vrchním soudem v Olomouci před rokem odsouzen na šest let a k pětimilionové pokutě za dotační podvody v celkové výši jedenáct milionů korun. Jeho manželka Hana dostala podmínku a milionovou pokutu.
Případ Wolf: Jak šel čas2005: Ministerstvo životního prostředí poskytlo Wolfově firmě UT 2002 jedenáct milionů korun na dva výzkumné projekty. |
Jenže exposlanec do vězení nenastoupil a od 24. ledna na něj byl vydán zatykač platný na území České republiky. Den poté ho začala hledat policie. Záhy byl na uprchlíka vydán mezinárodní zatykač.
Vyjádření policie se už řadu měsíců nemění. "Pátrání po hledaném stále pokračuje, bližší informace však zatím nemohu sdělit," konstatovala i nyní policejní mluvčí Gabriela Holčáková.
Synové letěli do Hongkongu
Česká televize před časem uvedla, že Wolfovi dva synové odletěli do Hongkongu, a ukázala letenky. Zda se tam s otcem setkali, není však jisté.
Wolf se s rozsudkem nemohl smířit. "Je to skandál, nežijeme v právním státě," reagoval před rokem na zpřísněný trest Wolf a dodal: "Něco takového se může stát kterémukoliv řešiteli dotačního projektu a jen pykám za binec na ministerstvu životního prostředí."
Soudce Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy vysvětlil zvýšení trestu i tím, že Wolf byl v době trestné činnosti poslancem. "A ti by měli být morálním vzorem a pokud takto činil, je to politováníhodné," uvedl soudce.
Pomohl zachovat Topolánkovu vládu
Wolf se stal středem pozornosti v roce 2007, kdy v Poslanecké sněmovně přešel z ČSSD do tábora pravicové vládní koalice a pomohl zachovat Topolánkův kabinet.

Zatímco jedna strana pak tvrdila, že za pomoc Topolánkovi nemusela Wolfova firma UT 2002 vracet ministerstvu životního prostředí mnohamilionovou dotaci, kterou podle ministerstva a soudů zneužil, tak Wolf považuje své odsouzení za politickou mstu.
Policie obvinila exposlance v listopadu 2009 poté, co ho k trestnímu stíhání vydala Poslanecká sněmovna. Podle obžaloby vyhotovoval zkreslené a nepravdivé průběžné i roční závěrečné zprávy.
Pokud by ministerstvo mělo relevantní údaje, smlouvy o poskytnutí dotací ani dodatky by s Wolfem neuzavřelo, a nevznikla by tak celková škoda jedenáct milionů korun.
Nechal si proplácet vymyšlené zahraniční cesty
Jak řekl při prvotním projednávání v Ostravě soudce Miroslav Mucha, Wolf například sliboval, že na jeho projektu budou spolupracovat univerzitní kapacity z Ostravy a Polska, ale profesory buď neoslovil vůbec, nebo jen velmi obecně. Také si proplácel tuzemské a zahraniční cesty, které však nevykonal.
A když si Wolf nechával podepisovat oponentní posudek k projektům, předložil jen poslední stranu. Obhájci naopak poukazovali na expertní posudky, které zpochybňovaly jak výši pokuty, tak i samu skutečnost, že se dopustil dotačního podvodu.
Wolf se ještě pokusil dovolat k Nejvyššímu soudu, ten však jeho žádost minulý měsíc zamítl (více zde).