Univerzity přijímají mnohem méně zájemců, v kraji hrozí zavírání oborů

  11:36aktualizováno  11:36
Absolventi středních škol letos nemají dobrý rok. Desítky z nich neuspěly u maturity a také ti úspěšní nemají cestu na vysokou školu jistou. Ministerstvo školství snižuje počet studentů na univerzitách a pro Moravskoslezský kraj to od září znamená o dva tisíce míst v prvních ročnících méně.
Volných míst v posluchárnách univerzit bude velmi pravděpodobně přibývat. (ilustrační snímek)

Volných míst v posluchárnách univerzit bude velmi pravděpodobně přibývat. (ilustrační snímek) | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Žádný z oborů zatím nemusí zavírat, avizují však, že některým to brzy hrozí. Už během tohoto přijímacího řízení vysoké školy v kraji berou méně studentů. Ministerstvo školství chce zredukovat počty vysokoškoláků a uvolňuje stále méně peněz. Trojice moravskoslezských univerzit má proto pro nastávající prváky o dva tisíce míst méně než loni.

Je ještě šance?

Druhé kolo přijímacího řízení vyhlásily všechny fakulty VŠB s výjimkou ekonomické.

Do 13. července se podávají přihlášky na fakultách strojní a bezpečnostní inženýrství, do 15. 7. na fakultách stavební a elektrotechniky a informatiky, do 10. 8. na fakultě metalurgie a materiálového inženýrství a do 15. 8. pak na hornicko-geologické fakultě.

Každý měsíc až do půlky září má přijímací řízení také soukromá Vysoká škola podnikání v Ostravě.

"Pro nadcházející akademický rok vezmeme do prvních ročníků zhruba o osm stovek studentů méně. Ministerstvo školství přijalo strategii snižování počtu studentů a každoročně snižuje limity," řekl rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Vlastní dotace jsou sebevražedné

Univerzita dostala méně peněz už loni, přijala ale stejný počet lidí, takže na část studujících nedostala dotaci. "Držet je ve škole zdarma, to je sebevražedný trend, to nemůžeme dlouhodobě dělat," dodal Močkoř s tím, že letos do školy nastoupí 3 500 prváků.

Podobný problém řeší i Vysoká škola báňská - Technická univerzita. Ta letos snižuje počet přijatých studentů o deset procent, tedy o zhruba 660. Do prvních ročníků tam letos v září nastoupí šest tisíc studentů.

"Každá fakulta si sama určí, na které obory přijme méně studentů. Kvůli snížení počtu studujících se však rušení studijních oborů neplánuje," informovala mluvčí VŠB Táňa Kantorková.

Hrozí větší počet nezaměstnaných středoškoláků

Také na Slezské univerzitě v Opavě ubírají. Loni přijali 4 667 lidí, letošní plán přijetí čítá 3 751 studentů. "Kterých oborů se to dotkne, je otázkou jednotlivých fakult," uvedl Martin Kůs z oddělení pro vnější vztahy univerzity.

Rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř varoval, že pokud by byl tento trend dlouhodobý, může to znamenat konec řady oborů na univerzitách. A přibude nezaměstnaných.

"Středoškoláci, kteří se kvůli tomu nedostanou na vysokou školu, najdou v dnešní situaci práci jen obtížně," komentoval rektor. Dokládají to i statistiky uplatnitelnosti absolventů. "Čím vyšší vzdělání, tím lepší je šance uchazeče na trhu práce," uvedla mluvčí Národního ústavu pro vzdělávání Zoja Franklová.

Franklová doplnila, že situace nezaměstnaných absolventů středních škol se nelepší. "Míra nezaměstnanosti absolventů středního odborného vzdělání s maturitou meziročně mírně vzrostla, oproti dubnu loňského roku se mírně zvýšila i míra nezaměstnanosti absolventů gymnázií," sdělila.

Opatření ministerstva nahrávají soukromým školám

V kraji navíc přes šest stovek maturantů stále čeká na to, jak dopadne jejich odvolání proti výsledku maturity. Teprve potom mohou na vysokou. Krajský úřad zatím eviduje 745 žádostí o přezkum maturity, vyřízených je 129.

Opatření ministerstva školství tak nahrává soukromým vysokým školám. Ty berou tolik uchazečů jako dřív. "Není důvod snižovat počty studentů. Máme dveře otevřené, přijímací řízení může zkusit každý zájemce," řekl mluvčí Vysoké školy podnikání Pavel Šmíd.

Sloučení univerzit? Studentů bude asi méně

Letošním maturantům se trend ubývání míst na vysokých školách nelíbí. "Už tak se člověk stresuje, jestli se na vysokou školu dostane. Když bude míst ubývat, tak to bude ještě horší. Nemělo by se to omezovat, pokud má člověk zájem, měl by mít možnost studovat," myslí si například gymnazistka Marcela Klimková.

Kolik v Moravskoslezském kraji ubude vysokoškoláků v dalších letech, se zatím neví. Už teď je však jisté, že po sloučení Vysoké školy báňské a Ostravské univerzity nebude počet jejich studentů odpovídat prostému součtu studujících na těchto dvou vysokých školách.

"Momentálně probíhají přípravy slučovacího procesu. Konkrétní čísla počtu studentů neexistují. Ale mluvit o tom, že půjde jen o součet, by bylo velmi optimistické," potvrdila mluvčí projektu slučování obou univerzit Eva Kijonková.

Nejčtenější

Kočka těžce pokousala ženu, strážníci zvíře dvě hodiny unavovali

Zranění způsobená kočkou poměrně hodně krvácela.

Velmi agresivní a vytrvalá byla kočka, která v opavském bytě zaútočila na ženu. Ta zvíře před časem našla a vzala si ho...

Požár v ostravském dopravním podniku zničil 12 autobusů, škody jsou 22 milionů

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil požár v garážích Dopravního...

Celkem dvanáct zaparkovaných autobusů poškodil v sobotu večer požár v garážích Dopravního podniku Ostrava. Při zásahu...

Blesk v Beskydech zasáhl pětici převážně mladých turistů, jsou v nemocnici

Ilustrační snímek

Skupinu turistů v Beskydech zasáhl odpoledne blesk. Jeden z nich je popálený, další utrpěli otřes a poranění způsobená...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Na dálnici D5 se srazil autobus s náklaďákem a kamionem. (4. května 2018)

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

Výzkum ostravského vědce může změnit pohled na dějiny Severní Ameriky

Ostravský vědec Pavel Flegontov odkrývá kombinací poznatků z genetiky,...

Na Harvard míří pětatřicetiletý vědec Ostravské univerzity. Pavel Flegontov svým výzkumem zaujal natolik, že se od září...

Další z rubriky

Smělý plán: Karvinsko s Ostravou má po letech zase propojit tramvajová trať

Takto by v roce 2017 mohla projíždět tramvaj třídou 17. listopadu v Karviné.

Moravskoslezský kraj začal připravovat tramvajovou rychlodráhu mezi Karvinou, Havířovem a Ostravou. Do roka by chtěl...

Při srážce aut na Opavsku zemřeli tři lidé a těžce se zranilo dítě

Na dálnici D5 se srazil autobus s náklaďákem a kamionem. (4. května 2018)

U Neplachovic na Opavsku odpoledne při srážce osobních aut zemřeli tři lidé. Nehoda se stala na silnici I/11. Dva lidé...

V Ostravě se narodila dvojčata největšího jelena světa. Vzácnost, říká zoo

V ostravské zoo se narodila dvojčata největšího jelena světa

Hned dva přírůstky wapiti sibiřského, největšího jelena světa, hlásí Zoologická zahrada a botanický park v Ostravě....

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz