ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Zájem o studium letos trhá rekordy, na univerzity se vracejí i cizinci

  • 1
Dvojnásobný zájem o studium letos zaznamenala Slezská univerzita. Zatímco v předchozích letech po prvním kole přijímacího řízení její studijní oddělení zpracovávala v součtu na dva tisíce přihlášek, letos to jsou tisíce čtyři. Nárůst hlásí také obě ostravské univerzity.

„Počet podaných přihlášek v prvním kole přijímacího řízení vzrostl oproti minulému roku o 56 procent,“ upřesnila mluvčí Slezské univerzity Karin Martínková.

Dodala, že zájem roste už několikátým rokem a nekopíruje demografické trendy, které až do letoška klesaly či stagnovaly. Tento rok je ale mimořádný.

Ostravská univerzita po prvním kole eviduje 11 tisíc přihlášek, nárůst vyčíslila na 17 procent. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava nepočítá přihlášky, ale uchazeče, a i těch letos přibylo.

„Sledujeme uchazeče, ne přihlášky, protože těch může jedna osoba podat více. Za první kolo máme přes pět a půl tisíce zájemců. Jde o nárůst,“ uvedla mluvčí Halíková. Uchazečů je víc i přesto, že školy musely upustit od jejich kontaktního oslovování.

Za své vzaly dny otevřených dveří i další akce. „Prezentovali jsme se na virtuálních veletrzích i jinak. Všechno jsme zvládli, ale přece jen je osobní kontakt s potenciálním studentem a jeho návštěva přímo na univerzitě tou nejlepší zkušeností,“ konstatovala Petra Halíková.

Vedou ekonomické obory a management

V kraji je největší zájem o studium ekonomiky, managementu a marketingu, nelékařských zdravotnických oborů, jazyků, elektrotechniky a informatiky a pedagogiky. Skokany roku, kteří ovlivnili letošní nárůst, jsou ale jiné fakulty.

„Výrazné navýšení zájmu zaznamenáváme u fakulty veřejných politik v Opavě, která vloni otevírala nové programy jako Dentální hygiena, Speciální pedagogika a Porodní asistence. Výrazně vyššímu zájmu, zřejmě v souvislosti s pandemií covidu-19, se těší i ošetřovatelství,“ uvedla za Slezskou univerzitu Karin Martínková. 

Podle ní už od loňska skokově roste počet přihlášek i na obchodně podnikatelské fakultě v Karviné. „Jednak akreditovala nové programy, například Cestovní ruch a turismus a letos i Digitální business a Mezinárodní obchod. Navíc už loni upustila od přijímacích zkoušek.“

Na Ostravské univerzitě má o 84 procent víc přihlášek než loni fakulta umění. Díky novým oborům – Produkce v kulturních a kreativních odvětvích, Komorní hra a Grafický design a vizuální komunikace. „Jsem rád, že jsme rozšířili portfolio nových studijní programů, které zájemce oslovily,“ konstatoval děkan František Kowolowski.

Na VŠB–TUO je nejvýraznější skok u fakulty bezpečnostního inženýrství. „Bezpečnostní obory jsou pro mladé lidi zajímavé a téma bezpečnosti v posledních letech hodně rezonuje. Navíc jde o unikátní fakultu, která úzce spolupracuje s integrovaným záchranným systémem,“ řekla mluvčí Halíková.

Po loňském ochlazení se hlásí i studenti ze zahraničí. Z Evropy, ale i Turecka, Ruska a Kazachstánu. Váznou zatím příjezdy studentů z Číny.

Přihlášky přibývají dál, na řadu oborů je zájemci mohou stále podat. Třeba Slezská univerzita má od ukončení prvního kola k včerejšímu dni téměř sedmnáct set dalších.